GERGİN BEKLEYİŞ

GERGİN BEKLEYİŞ
REKLAM ALANI
29.09.2020
953
A+
A-

MÜJGAN IŞIK/ ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Uzun zamandır tartışılan ve 1 Ekim’de yapılacak olan mecliste yeniden görüşüleceği söylenen kıdem tazminatı işçiyi kara kara düşündürürken, geçtiğimiz günlerde çıkan kanuna göre koronavirüs önlemlerine uymayan çalışanlara tazminat hakkı verilmeden işten çıkarılacak olması işçileri isyan ettirdi. İşçi sendikaları, kıdem tazminatı verilmeden işten çıkarılmanın ve bu tartışmaların yeniden açılmasını kabul etmediklerini belirtti

Uzun zamandır tartışılan ve 1 Ekim’de yapılacak olan mecliste yeniden görüşüleceği söylenen kıdem tazminatı işçiyi kara kara düşündürürken, geçtiğimiz günlerde çıkan kanuna göre koronavirüs önlemlerine uymayan çalışanlara tazminat hakkı verilmeden işten çıkarılacak olması işçileri isyan ettirdi. İşçi sendikaları, kıdem tazminatı verilmeden işten çıkarılmanın ve bu tartışmaların yeniden açılmasını kabul etmediklerini belirtti. Koop-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Mustafa Şahin, bu haktan asla geri adım atmayacaklarını belirterek, “Kıdem tazminatı bizim kazanılmış hakkımız ve bu hakkın kaybolmasını istemiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Zorunlu bireysel emeklilik çıktı. Zorunlu bireysel emeklilik fonu devletin maddi kaynağını çoğaltma anlamında yapılan bir manevraydı. Kıdem tazminatını da fona devrederek aynı mantığı güttüklerini varsayıyoruz. Bu benim kendi fikrim. Ancak kıdem tazminatı konusunda geri adım atmayacağımızı her zaman söylüyoruz. İşçinin bir milim hak kaybına izin vermeyeceğiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Tavrımız net. Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Asla geri adım atmayacağız. Biz böyle dik durduğumuz için Cumhurbaşkanımızda bu konuyu rafa kaldırdığını söyledi. 1 Ekim’de meclise bu konu bir kez daha gelirse yine aynı tepkiyi vereceğiz” dedi.

EMEKLİYE AYRILIYORLAR

Kıdem tazminatı bizim de problemimiz. Bu bir tek bizim değil gelecek neslinde problemi diyen Başkan Şahin, “Biz bu konuda bu hakkın kaybolmasına kesinlikle izin veremeyiz. Sadece kendimizi düşünmememiz gerekiyor. Çocuklarımızın geleceğini de düşünmemiz gerek. İnsanlar kıdem tazminatı fona devredilir diye endişelenip, emekliye ayrıldı. İşçide yaş akdi yok. İşçi 90 yaşına kadar çalışabiliyor. Bu konuyu gündeme getirmelerinin sebebi olarak işçiyi emekliye sevk etmek için mi yapıyorlar diye düşünüyoruz. Emekliliğini isteyen çok fazla arkadaşımız var. Bu süreçte çevremde 100 kişi emekli oldu. Tabi bunlar bizim düşüncemiz. Ancak yaptıkları etki, tepki etkisi yaratıyor. Korona tedbirlerine uymayanların işten tazminatsız çıkarılması kabul edilemez. İş sağlığı güvenliği kanununa göre değerlendirilmelidir ve işçi kurallara uymalı. Ancak bunun cezası işten çıkarma olmamalı. İşten çıkarılma asla kabul edilemez. O yüzden sürekli işçilere sendikalı olun, güç birliği yapın diye söylüyoruz. Neden kendi haklarını savunmuyorlar anlamıyorum. İnsanları zorla sendikalı yapamıyoruz. Ancak işçilerin anayasal hakkı. Haklarını savunsunlar” şeklinde konuştu.

RANT KAPISI

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ise kıdem tazminatı fonun rant kapısı haline geldiğini belirterek, “Koronavirüs tedbirlerine uymayanların işten çıkarılması ve kıdem tazminatının verilmemesi diye bir şey olamaz. Koronavirüs tedbirlerine uymayanlara ceza verilebilir ancak kıdem tazminatını vermemek ve işten çıkarmak diye bir şey olamaz. Bu iş kanunlarına göre doğru değil. Devlet kıdem tazminatı fonunu kendi kontrolü altına alarak hükümetin açıklarını kapatmaya kendilerine yeni rant kapıları yaratmaya çalışıyorlar. Yoksa kıdem tazminatı yıllardır düzenli şekilde işleyen bir fonken ve daha da geliştirilmesi gerekirken, mevcut fonun tasfiye edilmesi son derece yanlış bir tutum. Oysa o fonun daha da geliştirilerek, çalışanların lehine daha da yeni kazanımlar sunarak devam etmesi gerek. Damat orada biriken 3 kuruşu kafaya koymuş onu da yiyecek. Kıdem tazminat rant kapısı. Kıdem tazminatı fonunu da sömürecekler. Kıdem tazminatı fonuna dokunamazlar. Kıdem tazminatına dokunan hükümet yanar. Bu kadar net. Kıdem tazminatının fona devredilmesi demek emekli sandığının da fona devredilmesi demektir. İşçi ve memur ayrımı yapılmaksızın tüm sendikalar bir araya gelerek bu olayın karışında duracağız” ifadelerine yer erdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.