GÖÇÜN FATURASI ÇOCUKLARA

Türkiye’de mülteci sorunu ile ortaya çıkan göçün acı faturası büyüyor. 6 yılda sadece Suriyelilerin Türkiye’de dünyaya getirdiği bebek sayısı 12 ilin nüfusundan, Antalya’da ise 8 ilçesinin nüfusunun toplamından fazla

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin ortaya koyduğu Suriyeli bebek raporu ürküttü. Bu rapora göre 2011 ile 1017 yılları arasında ülkemizde Suriyeli çiftlerin 230 bin bebeği dünyaya geldi. Toplam 3,5 milyon mültecinin bulunduğu ülkemizde, dünyaya gelen bebek sayısı şaşırttı. Buna göre Türkiye’de 6 yılda meydana gelen bebek sayısı Türkiye’deki 12 ilin nüfusundan daha fazla. Yine Antalya özelinde ise bu rakam 8 ilçenin nüfusunun toplamını geçiyor.

“PARA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

Raporda başkaca çarpıcı bilgilere de yer verilmiş. Buna göre 968 bin Suriyeli çocuktan 500 bini okula gitmiyor. Türkiye’de doğan Suriyeli bebeklerin ise henüz okul zamanı gelmedi. Onlarında okul zamanı geldiğinde bu kadar çocuğa nasıl derslik yetiştirileceği ise merak konusu oldu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan EĞİTİM-SEN Başkanı Kadir Öztürk, iktidar ile Avrupa ülkelerinin anlaşma yaptığını ve iktidarın Suriyeli çocukların eğitimi için para aldığını iddia etti. Başkan Öztürk, “Bu çocukların eğitim görememesinin sebebi hükümettin uyguladığı eğitim sistemidir. Suriyeli çocuklarda anadilinde ve bilimsel bir eğitim verilmeli. İlk önce hükümet bunun alt yapısını oluşturması gerek. Ancak bunun alt yapısı yapılmadığı için bu çocuklar okula gidemiyor. Türkiye hükümeti ile Avrupalı hükümetler bir anlaşma yapmışlardı. Hükümet Suriye’den gelecek olan vatandaşları kabul etmesi durumunda Avrupa Birliği’nden veya başka ülkelerden maddi yardım alacaktı. Bu parayı da aldı. Ancak pazarlıkla alınan para başka yere de harcandı. Bu para başka yere peşkeş çekildi. Bu paralar ile gökdelenler dikildi” dedi.

“ÇOCUKLAR SOKAĞA YÖNELECEK”

Eğitim alamayan Suriyeli çocukların sokaklara yöneleceğini savunan Başkan Öztürk, “Eğitim için harcanacak olan para eğitim için harcanmadı. Bu hükümetin uyguladığı politikalardan kaynaklı, bu çocuklar eğitim alamıyor. Bu çocuklar okuyamadığı için ne yapacaklar? Sokaklara yönelecekler. Çocuklar ya gasp, ya hırsızlık ya da dilencilik yapacaklar. İşin doğrusu şu bu çocuklar burada geçinmek için illegal işlere bulaşacaklar” ifadelerini kullandı.

“BİRBİRİNDEN ETKİLENECEK”

Eğitim alamayan çocuklar, eğitim alan çocukları da etkileyecek diyen EĞİTİM-SEN Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Çocuklarımız eğitim anlamında etkilemeyecek gibi görünse de aslında çocuklarımıza zarar görecekler. Sokakta yaşayan çocuklar, diğer çocuklara örnek olacak. Onlar kolay yoldan para kazanacak. Tabi bizim çocuklarımızda onlara özenip, aynı şeyleri yapmaya çalışacaklar” şeklinde konuştu. YAPRAK ÖZER/ ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir