HAYAT ÇİLESİNDE GÜLÜŞ

25.09.2019
4.394
A+
A-

 

İnsanlardan hayatından memnun olanı gördünüz mü? Biliyorum ki kime sorarsanız sorun; hayattan çok memnun olmadığını söyler. Nasılsınız dediğinizde yanıt olarak “İyiyim.” Dediğini duyarsınız. Bu söz kalıbı alışkanlık olarak söylenir genellikle. Yakınmaya sıra gelince, neler söylemeyiz ki?

Hayat her şeye rağmen kutsaldır. Yaşamanın tadı hiçbir şeyde yoktur. Ölüm ve yaşamak kardeştir. Yaşamak kutsaldır. Bir dakika bir nefes yaşamak      umuttur. Güçtür. Dünyanın tüm varını verseniz, yaşamanın bir dakikasını daha fazla yaşayamazsınız. O halde bu kısa ömürde, kalıcı olarak ne yapalım? Hayatın çilesini anlamlı hale getirelim. Dini inançta, herkesin bir görevi olduğu belirtilerek çalışmayı önerir. İnsan kendi becerisi ve edindiği işi, ihtikâra kaçmadan usturuplu, hakkını vererek yapmalıdır.

Yaşamak için elzem olanı mutluluktur. Mutluluk gülmekle başlar. Her olayın iyi yanı, güzel yönü vardır. Mesele bu güzel yönü görmek, gülmek rahatlatır. İç huzuru geliştirir. Dünyaya bakış açımızı pozitif hale getirir. Gülmek arkadaş çevremizin gelişmesini sağlar. Gülünce açılmaz kapılar açılır. Bakınız siyasette bunun üzerine kurulur. Billboardlarda olan reklamlarda; somurtkan bir lidere rastlamazsınız. Hep gülerken veya gülmek zorunda oldukları zamandaki resimleridir.aHaH Ha bazılarına gülerim. Komik gülüşler, zoraki bakışlarında bulunan gülüşlere. Zoraki poz sahte gülüş olmaz mı, kandırmaya yönelik değil mi?

Birçok insan bölgenin, iklimin, geleneklerin etkisi ile asık suratlıdır. Bu sonradan edinilmiş davranıştır. Bu insanlar, gücü olduğunu, yüzünün somurtkan olması sebebi ile karşısındakini korkutacağını düşünür. Her eylemi güya ciddiyetmişçesine asık suratlı olur. Dünyanın gamı kederi bu adamdaymış sanki. Kavgalar da bu ciddiyetten doğar genelde.

Çalışma hayatımızda da müdür ciddi suratlı olacak, odasına girecek kişi azarlanırım diye korkacak düşüncesi toplumda yaygındır. Ciddi olmasa astlarının görev yapmayacağını sanır. İş yerinde gerilimi stresi geliştirmeden başka bir durum ortaya çıkmaz. Aksine işin verimliliğini düşürür. Güven olmaz. Doğudaki  çok bilmiş insanlar, gülen insanlara dalga geçerler. “Ne karı gibi gülüyorsun? Adama gülmek yakışır mı?” gibi gülme hakkının kadınların olduğunu söyleme cahilliğini gösterirler.

Gülmeyi başarabiliriz. Gülmek uygarlıktır.

Hayatın çilesini çekmeyen mi var? Evet gelin gülelim. Gülünce yüzünüzde güller açsın. Gülünce sağlıklı olacaksınız.

Hoşça gülüşleriniz olur umarım.

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
5 Ağustos 2021
12 Temmuz 2021
30 Haziran 2021
31 Mart 2021
15 Mart 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.