Konyaaltı Yaz şenlikleri gerçekleşti

Konyaaltı Belediyesi tarafından Feslikan Yaylası’nda düzenlen 20’inci Yaz Şenlikleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.


Konyaaltı Belediyesi tarafından Feslikan Yaylası’nda gerçekleştirilen 20’inci Yaz Şenlikleri’nin son gününde yağlı pehlivan güreşleri düzenlendi. Güreşlere, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya CHP Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Devrim Kök, Niyazi Nefi Kara, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, CHP ilçe başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda güreş sever katıldı. Konyaaltı Belediyesi tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Yaz Şenlikleri 5 Ağustos Cumartesi günü Ankaralı Ayşe Dinçer ve Volkan Konak konseriyle başladı. Dün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen yağlı güreşlerde altın kemer sahibi İsmail Balaban ve 50 başpehlivanın yanı sıra değişik boylarda 900 güreşçi kıyasıya mücadele etti.

“3 ÖDÜL GELİYOR”

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı açıklamada, güreşe ve güreşçilere katkı koyan herkese kutladığını söyleyerek, 2 yıl aradan sonra Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde altın kemer kazanan İsmail Balan ile birçok başpehlivanla yeniden er meydanında olduklarını söyledi. Böcek, “Bütün güreşçilerimizi bugünlere getiren kıymetli annelerimizin ellerinden öpüyorum. Tabi bu hiç kolay değildir. Güreşlerimizi tüm kurum ve kuruluşlarımızla, Güreş federasyonumuzla iş birliği içerinde gerçekleştiriyoruz. Kırkpınar güreşlerinin en az 3 tane ödülü Antalya’ya geliyor” dedi.

 “MİRAS KALDI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, er meydanında yarışan pehlivanlara teşekkür ederek, onların ata güreşini yaşattıklarını vurguladı. Çok ülke gezdiğini, fakat vatanı kadar güzel bir ülke görmediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Her iklimi yaşıyoruz. Cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Antalya’nın Türkiye’de ayrı bir yeri vardır. Hem yazı hem kışı aynı anda yaşıyoruz. Antalya sadece Türkiye için değil, dünya içinde önemli bir markadır ve biz bu markayı hem tanıtmak hem de büyütmek zorundayız. Bu festival de bu bağlamda yapılıyor. 900’ün üzerinde güreşçi er meydanında yarışacak. Bu er meydanı atalardan bize miras kaldı. Bu er meydanında yiğitler yiğitliklerini sürdüreceklerdir. Dede Korkut destanlarında, Oğuz Türklerinde, Selçuklu’da, Osmanlı’da ve Türkiye’de güreş var” diye konuştu.

“YÖRÜKLERE İNANDIK”

Edirne Kırkpınar güreşlerinde Başpehlivan olan İsmail Balaban’ı ayrıca kutladığını dile getiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni payidar kılmak için hep birlikte üretip çalışacağız’ sözünü hatırlattı. Atatürk’ün Toroslar’daki Yörüklere ayrıca güvendiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Torosların yiğit evlatlarına saygılarımı sunuyorum. Hayat aynı imanla devam ediyor. Yörüklere hep inandık inanmaya da devam edeceğiz. Kalbi vatan sevgisi ile atanlara tekrar saygılarımı sunuyorum” dedi. Konuşmalardan sonra basın mensuplarının Ayhan Oğan’ın "Yeni devlet kuruluyor" açıklaması sorusuna ise “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanından bekliyorum. Nasıl tepki verecek merak ediyorum” şeklinde cevap verdi.