Bir başarı öyküsü

15 yıl önce evlenip Türkiye’ye yerleşen iş kadını Olga Eser, 2006 yılından bu yana iş hayatında başarılı çalışmalara imza attı. İlk iş olarak Türkçeyi öğrendi. Muhasebe eğitimi aldı. Eşinin sahibi olduğu Ses Işık şirketinde iş hayatına başladı. Daha sonra kendi şirketini kurarak sektörde hızlı bir büyüme kaydetti. Başarılı iş kadını Olga Eser ile sektör hakkında konuştuk.


 

 

 

A.S. - Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

15 yıldır evliyim, iki çocuk annesiyim  ve Türkiye’de yaşıyorum.  ASEM (Academy of Economic Studies of Moldova) Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümünü İngilizce okumam sayesinde çok iyi bir İngilizceye sahiptim. Fakat üniversite döneminde evlenerek Türkiye yerleşmem eğitim hayatımı sekteye uğrattı ve üzülerek Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü yarım bırakmak zorunda kaldım. Evlendikten sonra Türkiye’ye yerleştim. Eşim elektronik sektöründe faaliyet gösteriyordu. Aklımda hiçbir zaman evde oturmak yoktu. İçimdeki çalışma isteği ve iş hayatına bir kadın olarak dahil olma düşüncesi beni sürekli motive ediyordu.

Eşime her zaman destek olmak onun yanında olmak istiyordum. Eşimle birlikte 2006 yılında EFFECT firmamızı kurduk. Şirketimiz Ses ve Işık sektörünün içinde yer alması ve sektörün de erkek egemen bir yapıda olması bir kadın için dezavantajlı bir durumdu benim için. Bazı zorluklar yaşadım. Farklı bir ülke farklı bir kültür ve farklı bir dil. Önce Türkçeyi öğrenmek için kursa yazıldım ve kurs bittikten sonra önümde engel teşkil eden bir problem kısmi olarak çözüldü. Daha sonra Türkiye’de uygulanan mali-finansal sistemi anlayabilmek adına muhasebe kursuna başladım. O yoğun dönemde ilk oğlum Deniz iki yaşındaydı.  Aynı dönemde yarım kalan eğitimde devam etme kararı alarak Hukuk Fakültesinde devam ettim ve tamamlandım. Yavaş yavaş tüm eksiklerimi kapattım.

Firmamız adına en büyük hayalim Türkiye’de sınırlı kalmayarak uluslararası bir profile sahip olmaktı. Sektörümüzü global ölçekte araştırmaya başladım.

A.S. –EFFECT Group olarak ne tür hizmetler veriyorsunuz?

EFFECT Group olarak ses, ışık, lazer kiralama hizmeti vermek adına yola çıktık. Süreç içerisinde teknik servis ve satış hizmetleri de vermeye başladık. Şirketimizin kırılma noktalarından birisi şuydu. Biz ekipman yapmayı planlıyorduk. Kapsamlı araştırmalarımızın sonucunda sektörün önemli fuarını denk getirerek, eşimle 2 haftalık bir Çin seyahatine çıktık ve oradaki bağlantılarımızı güçlendirip ilk ithalatımızı gerçekleştirdik. İthal ettimiz ürünler kaliteli ürün olduğu için buradaki müşterilerimizden her zaman olumlu geri dönüşler aldık.

Ziyaret etmiş olduğumuz fuarlarından birisinde, tesadüfen Avrupa’nın önde gelen lazer üretici firmalarından Kvant’ın CEO’su ile tanışma fırsatı bulduk. Uluslararası bir fuarda aynı dili konuşabilmek büyük bir avantaj sağladı. Bu noktada ileride oluşacak iş birliğimizin ilk adımını bu fuarda atmış olduk. Bu görüşmeler ile çok önemli bağlantılar kurduk.

 

 

A.S. – Lazer hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Tabi ki. Lazer konusu en çok dikkatimi çeken iş kolumuzdu ve bu konu ile ilgili çok araştırma yaptım. Buradaki firmaların çok kaliteli hizmet vermediğini gördüm. Profesyonel lazer seçimlerinin yapılmadığını da öğrendim. Lazeri her yerde satılabilecek basit bir ürün olarak gördüklerine şahit oldum. Bu sektörün bağımsız bir yanı olduğunu ve çok önemli bir alt yapı gerektirdiğini,  kullanım için bilgiye sahip olunması gerektiğini Türkiye’de çok görmedim. Bu anlamda bir boşluk olduğunu gördüm ve bu boşluğu olumlu anlamda doldurma kararı aldık.

Sektördeki diğer firmalarından farklı olarak ekipman stokumuza Lazer şov projektörleri ekledik. Gelen talepler doğrultusunda satış yapmaya başladık.

Bu satışlar ile lazerin daha kapsamlı kullanım alanlarını araştırırken ILDA (ABD, International Laser Display Association, Uluslararası Lazer Birliği) ile tanıştım. Bu birlikte herhangi bir Türk firması olmadığını görünce üzüldüm. Neden hiçbir Türk firması burada değil diye merak ettim.

ILDA üyesi olabilmek için firmamız adına başvuruda bulunduk ve kabul edildik. Bu üyelikle 2010 yılından beri ILDA’nın Türkiye’de tek üye firması olduk. Bu kuruluş 1986 yılında Amerika’nın Florida eyaletinde kurulan ve şu an dünyanın çeşitli ülkelerinden 150’den fazla firmanın üye olduğu, sektörün tek oluşumu. Amacı sektördeki faaliyet gösteren firmaları bir araya toplamak. Sektörün sorunlarını bulmak ve çözmek, endüstrinin her dalında danışmanlık, destek ve güvenli lazer şovları için temel oluşturacak bilgileri paylaşarak eğitimler düzenliyor. Her sene Uluslararası Lazer Birliği tarafından uluslararası konferans organize ediliyor ve üyeler en az 4 gün burada toplanıyor. Konferansta sektörün sorunları konuşuluyor. Teknolojiyi yeterince takip edebiliyor muyuz, geleceğin projelerini oluşturabiliyor muyuz sorularının cevapları aranıyor.

Bunun yanında ILDA’nın Yönetim Kurulu Üyeliği için aday oldum. ABD Teksas, San Antonio’da Kasım 2012’de düzenlenen yıllık konferansta Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilerek, diğer dört yönetim kurulu üyesi ile birlikte kuruldaki yerimi aldım. Bu seçimle beraber Amerika’nın dışında bu birliğin ilk Kadın yönetim kurulu üyesi olmuş oldum ve halen 3. Dönem yönetim kurulu üyeliği görevim devam ediyor.

Tüm bu uluslararası gelişmelerin sonucu benim vizyonumu değiştirerek daha geniş bir bakış açısı kazanmamı sağladı.

A.S. – ‘İş hayatımdaki dönüm noktası budur’ dediğiniz bir anınız var mı?

Dönüm noktası denir mi bilmiyorum ama beni çok etkileyen bir anım var. Türkiye’ye geldiğim senelerdi. Bir sohbet ortamında yaşadığım olay beni çok etkilemişti. Onu size anlatmak isterim. Türkiye’ye yeni gelmişim. Türkçeyi tam olarak konuşamıyordum. Yurt dışında lisans eğitimimi tamamlamışım ama daha hiç iş hayatı nedir bilmiyorum. Eşimin bir arkadaşının işyerinde hep beraber otururken sohbet ortamında kadınların çalışmasıyla ilgili bir konu konuşuluyordu. Yine benim gibi Türkiye’ye evlenip yeni gelmiş bir arkadaşım hakkında şu soruları sormuşlardı; “bu hanımefendi ne iş yapacak? Temizlik mi? Yoksa çay kahve işlerine mi bakacak? Ben donup kalmıştım, arkadaşım yurtdışında iyi bir eğitim almış ve iş hayatında da başarılı olacak birisiydi. Sadece kadın olduğu için onun hakkında bu sorunun sorulması beni çok üzmüştü. Ben hayalimi gerçekleştirdim ve hedeflerime ulaştım ama bu olay belki de zamanı kısalttı diyebilirim. 20 sene sonra geleceğim noktaya 5 senede gelmemin sebebi bu sorulardır. Kadınlar isterse her şeyi başarabilir. Kadınları sadece telefonlara bakan ve çay servisi yapan varlık olarak gören zihniyeti sevmiyorum. Bu olay beni çok etkilemişti.

A.S. – Bu kadar önemli bir sektörün mutlaka sorunları da vardır. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Tabi ki Lazer sektörün sorunlar var. Lazer sektörünü yakından tanıyınca sıkıntıları daha net görmeye başladım. Gördüm ki burada herkes farklı çalışıyor. Lazer güvenliğine çok fazla önem verilmiyor. Yurt dışında bu konulara çok ciddi önem veriliyor. Amerika’daki bir lazer operatörü mutlaka lazer güvenlik eğitimi almak zorunda iken bizde böyle bir zorunluluk yok, hatta lazer güvenlik diye bir şey yok. Eğitim sertifikası olmayan kişiler lazer operatörü olamıyor. Tehlikeli tarafı şu herhangi bir acil durumda operatörün ne yapacağını bilmemesi. Bunun yanında kalitesiz bir ürün kullanıldıysa yani projektörün içerisinde güvenlik mekanizması olmayan ucuz cihazlar kullanıldıysa herhangi bir elektrik kesintisi olduğunda büyük sorunlar yaşanabilir. Bu eğitimleri almayan kişilerde bu tarz sorunlar olabiliyor.

Mesela bir diğer sorundan bahsedecek olursak, ithalat yapan firmalar için daha önce uygulama farklıydı. Lazer ithalatı yapmadan önce bazı resmi yerlerden izin alınması gerekiyordu. Bu ithalat yapan firmanın kim olduğunu ve bu firmanın faaliyetlerinin neler olduğunu bilebiliyordunuz ve bilgiler kayıt altına giriyordu. Fakat bu uygulama kalktı. Böyle bir uygulama olmadığı için her hangi bir elektrik ürünleri satan ya da farklı bir ürün ithal eden firma da lazer getirebiliyor ve satabiliyor. Bu durum sektör için başka bir problem haline geldi. Profesyonel cihaz profesyonel olmayan firma tarafından ithal edilebilir şuanda.  Güvenlik eğitimlerini bilmeden satış yapan bu firmalar satış yaptıkları kişilere nasıl eğitim verebilir? Eğitimin ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabiliyoruz.

A.S. – Lazer kelimesini duyunca sizce insanların aklına ilk ne geliyor? 

Maalesef çoğunluğun aklına anahtarlık olarak satılan lazerler geliyordur. Bu anahtarlık lazerleri çocuklar bile çok rahat bir şekilde bulup, alabiliyor. Konunun detaylarını anlatmayınca lazer konusu basit bir anahtarlık gibi geliyor. Tabi haliyle bu kadar önemli bir konu ciddiyetini yitirmiş gibi görünüyor. Hep sorunları konuştum olarak algılamayın ama bir sorunu daha söylemek istiyorum.  Profesyonel cihazlar pahalıdır. Profesyonel olmayan firmalar ülkemize kaçak yollardan lazer getiriyor. Burada iki sorun ortaya çıkıyor. Birincisi kalitesiz ve ne olduğu belli olmayan lazerlerin satılması ve güvenli olmadan kullanılması. İkinci sorun ise vergi kaçakçılığı. Bu işi hakkıyla vergisini ödeyerek yapan ve kaliteli ürün satan firmaların ne suçu var? İnsanlar uzak doğudan kaliteli olmayan hatta bırakın kalitesini ne olduğu belli olmayan sadece ışık veren lazer cihazlarını getirebiliyorlar. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Kaçak olan ürün ya sahtedir ya da sağlıksızdır.

A.S. – Effect Group bünyesinde faaliyet gösteren Event Party Store mağazanızın olduğunu biliyorum. Event Party Store olarak neler yapıyorsunuz?

Event Party Store olarak 7 bin çeşit ürünle, perakende mağaza olarak hizmet vermekteyiz. Etkinlikler için her ayrıntı dikkati alınarak, zengin ürün çeşit ile her konsepte ürün bulundurmaktayız. Çocuk ve yetişkin doğum günleri, yıldönümü, hoş geldin partisi, baby shower, yılbaşı, sevgililer günü, evlilik teklifleri, anneler ve babalar günü, cadılar bayramı, açılış ve her türlü etkinlik, kutlama, parti için ihtiyacı karşılayabilecek ürünler perakende satış mağazamızda mevcut. Bunun yanında sofra grubu ürünler, süs malzeme, balon çeşidi, mum, maske ve köstüm aksesuarlar, hediye paketleme malzeme, kutu çeşitleri gibi ürünlerimizle hizmet veriyoruz.

A.S.- 15 yıldır Türkiye’de yaşıyorsunuz. Neler söylemek istersiniz?

Öncelikle Türkiye’yi çok seviyorum. Türk insanını çok seviyorum. Türk adetlerini, gelenek ve görenekleri seviyorum. Türkiye’de yaşamayı seviyorum. Burada çalışmayı ve ekonomiye katkı sağlamayı seviyorum. Girişimci iş kadını olarak vergi vermekten ve başarılı işler yapmaktan gurur duyuyorum. Kadınların çalışmasını destekliyorum. Çalışma imkânı olup da evde oturan kadınlara seslenmek istiyorum. Mutlaka çalışsınlar. Türkiye’de kadınlar çok çalışkan ama hep kendini erteleme durumundalar. Türk kadını çok üretken ve çalışkan bunu biliyorum. Gereken destek ve cesaret olursa Türk kadınlarının yapamayacağı ve başaramayacağı iş yoktur diye düşünüyorum.

A.S.- Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bugüne kadar beni destekleyen ve bana cesaret veren değerli eşim Ahmet beye çok teşekkür ediyorum. Çünkü bazı kadınlar hayat arkadaşından gereken desteği göremediği için çalışmaları genelde proje olarak kalıyor. O yüzden ben eşime tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Bana bu imkânı sağlayan başta Antalya Gündem Gazetesi’ne ve siz değerli gazeteci arkadaşıma çok teşekkür ederim.

Aykut SÜLEK - Özel röportaj

 

Bir başarı öyküsü Haberine Yorum Yapınız