ANADOLUNUN ÖZGÜN FANTASİK ROMANI BAL ARILI KADINLAR KİTABININ YAZARI AHMET AKYÜREK İLE SÖYLEŞİ

 

Soru: Yazar olarak kendinizi nasıl tanıtırsınız?

Hayal gücü yüksek bir insan olduğuma inanıyorum. Bütün insanların güzel duygularda birleşebileceğini hep hayal ettim, ediyorum. Böylesi bir yapıdayım. Önce hayal ediliyor sonra da bilim gelişiyor.

Soru: Bu kitabın ikinci baskısını kitabın tükenmesi üzerine mi yaptınız?

Hayır. Bu kitabımın İlk baskısını İstanbul’da yayınladım. Fakat matbaa ve editör hataları yüzünden yeniden basmak zorunda kaldım. Dolayısı ile yayıncımı değiştirdim.

Soru: Neden kitap yazma ihtiyacını duydunuz, kitap yazmaya sizi iten nedir?

Hayal gücü olmayan bir toplumun,   bilimi de olmaz. Anadolu bu konuda zengin olmasına rağmen;   maalesef,    fantastik yazarlık yaratıcılığın sonucudur. Fakat mevcut durumda, yazarlarımızın farklı yaratıcılıkları çok zayıf. Yaratıcılığı olanlar da,  sadece   klasik   antik  Yunan  derlemelerine sarıldılar.  Kaldı ki: Daha  evvel    sanat  dalında   gelişmiş  ülkelerin yazar ve şairleri de Yunan        mitolojilerinden    yararlanmıştı.

            Soru: Neden kitap yazma ihtiyacını duydunuz? Kitap yazmaya sizi iten nedir?

Bu topraklara ait orijinal,  her hangi bir yerlerden esinlenmeden kendine has fantastik hikâyemiz olsun istedim,   bunu başardım.   Dünyada yaygınlaşan fantastik özgün hikâye, hikaye yazarı kaç tane sayabiliriz? Anadolu uygarlığından da bir Ahmet AKYÜREK çıkmalıydı. Çıktı. Hikâyemi yazarken gelecekte gerçekleşebilecek bazı öngörülerimden yararlandım. Mesela;   yakın gelecekte dünya çoğunlukta kadınların hâkimiyetine girecek,   savaşlar azalacak,    bireyin can güvenliği ve sağlığı evrensel bir öncelik alacak,   insan ömrü uzayacak ve belki de ölümsüzlük daha tartışılır hale gelecek. Kadınlar doğumdan soyutlanacak ve nice benzeri şeyler. İçlerinde en önemlisi olarak gördüğüm şey,   kadınların kendi dünyalarına has yeni üretim ve tüketimde paylaşımcı anlayış geliştirecekleri,  diğer şekli ile çocuklarının geleceği için adeta dünyayı yıkayacaklar.

Hikayem bu varsayımlardan beslendi,  içeriğinde dram ve fantasizim beraber yürüyor,  Bal arılı kadınlar da: Geçmiş  ve  bu  gün  var. Kitabımın  devamında  ise   geleceği   olasılaştırıyorum. Araştırmak, gerçekleştirmeyi fizik, anatomi ile uğraşanlara bırakıyorum.

Bütün insanların ortak yanları olduğu gibi farklı yanları da vardır ve olmalıdır. Mesela kadın erkek aşkı haricinde,   kişi başka bir şeye de aşık olabilir,   cennet gibi bir gölü ya da vadiyi kimse kolay kolay dışlayamaz. O halde kişi bağlandığı güzelliklerden haz alır. Romanımda insanın doğaya bağlılığı ağırlık taşıyor.

Soru:Kitabın adı neden Bal Arılı Kadınlar? Bu size şehvet mi veriyor:

Neden Bal arılı kadınlar,  düşünün:  doğa,   bal ve ilkel bal arıları,   ruhunu teslim etmeyen asi kadınlar,   kadim zaman varlıkları,     tiranlar,  aşıklar,  bilgeler ve daha nice fantastik olaylar…

Hikâyemde yaşanılan mal edinme savaşında, kadim dost olarak, başları sıkışınca balarıları koruyucu kadınlara yardım ediyorlar. Bu yüzden Bal arılı kadınlar olarak anılıyorlar. Kitabımın adı, başlığı buradan geliyor. Kapak resmimizde ise, Cesi adlı kahramanın gizemli varlıklarla çarpışmasını temsil ediyor. Hikâyemiz evrensel bir felsefeye sahiptir.

Adil,  eşit ve özgür bir dünya hepimizin ortak hayalidir. Böyle hayalde buluşmak için bu eserimi ortaya koydum,   şu an  yazmakta  olduğum   eserimin  devamında   geleceği   güçlü ve  güzel   varsayımlarla  süslüyorum,  bu  hayallerimle   okuyucularla  buluşmak  dileğimdir.

Soru: Kitabınızın basımı için; Kepez ilçesinde yeni kurulmuş olan Saniye Acun Yayıncılığı neden seçtiniz?

 Dürüst yayınevleri bulmak şanstır,  Acun yayıncılık,   güven veren bir yer oldu bana. Diğer eserlerimi de onlarla paylaşmak düşüncesindeyim. Yayınevinin basın yayına bakışı ve kaliteli ürün ortaya koyma düşüncesini anladığım için Saniye ACUN Yayıncılığı önemsiyorum. İki yıl önce eserimin film çevrilmesi için bir kaç çalışma yapıldı ama maalesef ekonomik şartlar elvermediğinden proje durdu. Yine de film çalışmasına önem vereceğiz.  

Ülkemiz yazınına katkı sağladığınız için gazete olarak teşekkür ederiz.

-Ben de teşekkür ederim. Daha iyi yayınlarla, paylaşımın, yaşamanın kolay olduğu, herkesin mutlu olduğu günlerde. Tüm okurlara da keyifli okumalar dilerim.