E-DAĞITIM SİSTEMİ GELİYOR

 

Yapı denetimcilerinin zorluklarıyla yararlarını, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Antalya Şube Başkanı İrfan Varol ile Antalya Gündem Gazetesi olarak görüştük. Başkan Varol, birliğin sorunlarını ve alınması gereken önlemleri Siz okurlarımıza anlattı

 

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Şube Başkanı İrfan Varol, inşaatlarda yaşananlardan, cezai işleme kadar birçok nokta hakkında Antalya Gündem Gazetesi’ne bilgi verdi. Yapı denetimciler ile müteahhitler arasındaki parasal ilişkiler sektörü büyük sıkıntılara sevk ettiğini ileri süren Başkan Varol, “Hazırlanan kanun tasarısında, e-dağıtım sistemi yer alıyor. Eğer yapı denetim tek merkezden dağıtılırsa, hiçbir yapı denetim firması işvereninden direk iş almayacağı için işini çok daha sağlam ve iyi şatlarda denetleyecektir” dedi

F.A. : “İrfan Varol kimdir?”

İ.V. : “18 yıldır yapı denetim sistem ve kuruluşlarıyla uğraşıyoruz. 2006 yılından itibaren yaklaşık 12 yıldır Antalya Şube Başkanlığını yürütüyorum.”

F.A. : “Yapı Denetim ne zaman kanunlaştı?”

İ.V. : “Yapı denetim ülkemizde 1999 yılındaki Marmara Depremi’nden sonra kanunlaştı. 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı temsilen yapı denetim firmaları kuruldu. Yapı denetim firmaları, inşaatın ilk ruhsat alımında proje kontrollüğünde, inşaatın temelinden başlayıp, anahtar teslimine kadar denetleyen mühendisler barındırır.”

F.A. : “İnşaatlarda neler yapıyorsunuz?”

İ.V. : “Kalıp, demir, taze beton ve bunların işçiliği ile ilgili denetimlerini yapıyoruz. Bu denetimlerde, görmüş olduğumuz proje üzerindeki aykırılıkları tespit ederek düzelttiriyoruz. Betonun ve demirin laboratuar ortamında mukayyet değerini tespit ediyoruz. Tespit ettiğimiz değerler standartlara uygun değilse, bunları uygulattırmıyoruz. Yapılacak olan imalatları yenilettiriyoruz.” 

F.A. : “Herhangi bir cezai işlem var mı?”

İ.V. : “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyeler bizi zaman zaman denetler. Yapılan denetlemelerde bizim yapmış olduğumuz denetimlerle ilgili eksik ya da problemli bir iş tespit edildiğinde, yapı denetim firmaları para cezalarına ve meslekten uzaklaştırma cezalarına tabii olurlar. Bu durum aynı zamanda yapı denetim firmasının da ceza almasına sebep olur. Cezasız hiçbir iş olmaz. Yapmış olduğumuz iş, insanların hayatını, can güvenliğini ve mal güvenliğini kontrol etmeye çalışıyoruz. Can kaybının hiçbir telafisi olmaz.” 

F.A. : “Bilgilendirme toplantıları düzenliyor musunuz?” 

İ.V. : “Yapı denetim ile ilgili sektör içerisinde yer alan mühendislerimiz zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sertifikalanmış oluyor. Ancak mühendislerin denetim sırasında yardımcı kontrol personellerimiz de bizim bünyemizde verdiğimiz eğitimler ve seminerler ile bilgilendiriliyor”

F.A. : “Yapı denetimciler ile müteahhitler arasındaki parasal ilişkiler sektörü nasıl etkiliyor?”

İ.V. : “Yapı denetimciler ile müteahhitler arasındaki parasal ilişkiler sektörü büyük sıkıntılara sevk ediyor. Müteahhit tarafından yapı denetime iş getiriliyor. Yapı denetim firması da müteahhiti denetliyor. Yani bir yerde iş getiren patronunu denetlemek zorunda kalıyorsun. Patronunu denetleme durumunda olan bir yapı denetim firması ne kadar başarılı olur? Konuyla ilgili şimdi bakanlığın bu hususu gördüğünü biliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde kanun tasarısı hazırlandı. Şu anda Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Kanunda e-dağıtım sistemi konuşuluyor. Yapı denetim işlerinin bir merkezden dağıtılması anlamına geliyor. Eğer yapı denetim tek merkezden dağıtılırsa, hiçbir yapı denetim firması işvereninden direk iş almayacağı için işini çok daha sağlam ve iyi şatlarda denetleyecektir. Bu da sistemin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır”

“F.A. : “İnşaatta ölüm sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?”

İ.V. : “İşçilerimiz eğitilmiyor. İşçi dediğimiz kesim zaten taşradan geliyor. Güvenlik önlemleriyle ilgili araç gereçleri kullanmada zorluk çekiyorlar. 7-24 başlarında beklesek dahi, ‘Yapamıyorum, rahat edemiyorum’ gibi türlü bahaneler sunuyorlar. Haliyle de olası bir kazada başlarına gelebilecek her türlü sıkıntıyı da yaşıyorlar. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurum ve kuruluşlar var. Bunlar takip edilerek, kişiler sertifikalandırılıyor. Ancak her geçen gün kazalar ve olumsuzluklar azalacaktır diye düşünüyorum”

F.A. : “Genel kurulunuza sayılı günler kala düşünceleriniz nelerdir?”

İ.V. : “24 Şubat’ta tekrar bir genel kurulumuz olacak. Genel merkeze bağlı olarak Antalya’da da bir seçim yapacağız. Tekrar Yapı Denetimler Birliği kurulunu oluşturacağız. Bizler, deprem, yapı denetim, ruhsat alımı ve belediyelerdeki kanunların nasıl işleyeceği ile ilgili Antalya’nın nabzını tutuyoruz. Üzerine daha da katkı koyarak bu işler devam edecek. Antalya’da bize bağlı 100 tane yapı denetim firması vardır. Antalyalı vatandaşların daha iyi şartlara ve konutlarda yaşayabilmeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” 

Figen ACAR/ RÖPORTAJ