İŞSİZLER ORDUSU

Son verilere göre Türkiye’de 828 bini üniversite mezunu, 3 milyon kişinin işsiz olduğu biliniyor. Her yıl binlerce mezun veren AÜ bu yıl 9 bin mezun verecek. Diplomalı işsizler hakkında konuşan Başkan Iltar, “Hükümetin uyguladığı yanlış politikalar ile işsizlik oranı artacak” dedi

Son yılarda birçok gencin intihar sebebi olan işsizlik giderek artıyor. Her yıl binlerce genç üniversiteye yerleşirken, binlercesi de üniversite bittikten sonra işsiz kalıyor. Aydın’da yaşayan ve öğretmenlik yapamadığı için intihar eden Merve Çavdar ise işsizliğin acı boyutunu gözler önüne sermişti. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 828 bini üniversite mezunu olan 3 milyon işsiz bulunuyor. Diplomalı işsizlere her yıl yenileri katılıyor. Her yıl binlerce mezun veren Akdeniz Üniversitesi bu yılda 9 bin mezun verecek.

RAKAMLAR ŞÜPHELİ

Diplomasız işsizler hakkında konuşan EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, işsizliğin sebebi olarak hükümetin yanlış politikasını göstererek, “Bu verilen işsizlik rakamları doğru değil. Hükümet hiçbir zaman doğru rakamları vermiyor. Şu anda 3 değil, 6 milyon işsiz var. Hükümetin uyguladığı yanlış politikalarla gençlerin iş bulması mümkün değil. Türkiye’de üretmeyen, tüketici zihniyetli bir politika uygulanıyor. Zaten devletin bütün kurumları satılıyor. Hal böyle olunca da işsizler özel sektöre saldırıyor. Bunu fırsat bilen özel sektör yöneticileri ise az para ile çok iş istiyorlar. Özel sektör 8 saat değil 12 saat çalıştırıyor. Dolayısı ile hükümet bu politikaları ile üniversite mezunlarına iş bulamaz. Zaten iş bulmakta istemiyor. Yapılan bu politikalar ile gençlerin işsizlik oranı giderek artacak. İş bulanlar da asgari ücret ile daha çok çalışacak” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİN, İŞSİZLERİ VAR”

İşsizlik konusunda en çok öğretmenlerin zorluk çektiğini savunan Başkan Iltar, “Şu anda Türkiye’de öğretmenlerin işsiz kalma sorunu yok. Bu gün ülkemizde birçok okulda öğretmenlerin yüzde 50’si sözleşmeli ve ücret karşılığında çalışıyor. Dolayısı ile şu anda 100 binin üzerinde açık var. Birde bunun yanında köklü çözüm için öğretmenlerin emeklilikteki ek gösterge rakamı olan 3 bin liralık göstergeyi 3 bin 600 liraya çıkarılması gerek. Eğer böyle olursa 150 bine yakın öğretmen emekli olacak. 150 bine yakın öğretmen ekmekli olmak istiyor, ancak maddi yetersizlikten dolayı emekli olamıyor. Eğer böyle yapılırsa emekli olanların yerine, yeni ve taze öğretmenler gelir. Herkes diyor ki emekli olmuyorlar yeni öğretmenlerin hakkına giriyorlar. Ancak unuttukları bir şey var. Bu öğretmenlerin okuyan veya okulunu bitirip işsiz kalan çocukları var. Adam istese de, istemese de çalışmak zorunda. Onun için bu soruna bir tek hükümet çare bulabilir” ifadelerini kullandı.

“ARTIK MAĞDUR OLMASINLAR”

Devletin bir an önce politikasını düzeltmesi gerektiğini ifade eden EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Biz artık öğretmenler, gençler mağdur olmasın istiyoruz. Her geçen gün giderek artan ve çaresi bulunamayan işsizlik sorunumuz var. Biri buna dur desin. Biz çocuklarımızın, öğretmenlerimizin işsiz kalmasını istemiyoruz. Sürekli üniversite açmayı biliyorlar. Sürekli üniversite açacaklarına yeni iş kapısı açsınlar” şeklinde konuştu.

YAPRAK ÖZER/ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest