İTTİFAKTA GÜVEN KAYBI

İTTİFAKTA GÜVEN KAYBI
REKLAM ALANI
14.01.2020
487
A+
A-

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal dün, cuma günü Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yaşanan KOP arazilerinin sahiplerine verilerek belediyenin 2 milyarlık yükten kurtulma isteğine İYİ Parti2nin ret oyu vermesini, “İttifakta güven kaybı” diye değerlendirdi

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, geçtiğimiz cuma günü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Ak Parti ve İYİ Parti’nin oylarıyla kabul edilmeyen kamu ortaklık payı (KOP) bulunan arsalara yönelik basın toplantısı yaptı. Muratpaşa’da 300 civarında mezbelelik olarak değerlendirilen ve eleştirilere hedef olan KOP alanı bulunduğunu belirten Başkan Uysal, “Buna ilişkin düzenleme maddesini meclise getirdik. Hukukta bu arsalara yönelik düzenleme olmasına rağmen meclis kanalıyla olayı güçlendirip, Antalya halkının iradesini karara yansıtmak istedik. Bu alanlarda imar değişikliğine yönelik belli bir müracaat bize yok. Ya da ortada şu anda işlem yapılacak bir arsa da yok. Belli bir arazi de söz konusu değil. Bütün alanlara yönelik bir düzenleme söz konusu. Bu alanlarda mülkiyet birliği sağlamak çok zor. Boş duracağına, kamulaştırılamayan bu alanları imar planı değişmeden aynı amaçla özel kişilerin kullanabileceği düzenleme. Rant ve ticari söz konusu değil. Bu alanalar sahiplerinin anlaşması durumunda çevredeki emsale uygun olarak konut yapımına izin verilecek” dedi.

DAVAYLA RANT

Bütçenin bu kadar alanın kamulaştırmasını zorladığını belirten Başkan Uysal, “Şehir içinde mezbelelik alanlar bu alanlar. Yeni bir norm getirmiyoruz. Somut bir alanı bir vasıftan başka bir vasfa çevirmiyoruz. Bu hikayede rantla ilişkilendirilebilecek bir kısım var. Belli şahıslar, bu arazilerde vatandaşların paylarını yok pahasına satın alarak belediyeye kamulaştırma davaları açanlar var. Kamulaştırma davaları açıp trilyonları belediyelerden almaya çalışanlar var. Bu kişilerin kararları etkilemeye çalıştığını düşünüyorum. Kendilerinin inanmadığı savunmalarla karşı çıkılıyor. Siyaset üstü olması gereken bir konu idi, olmadı” diye konuştu.

ANKARA VE KONYAALTI

Toplam 986 futbol sahası kadar olan bir milyon 35 bin metrekarelik alanın bu şekilde olduğunu belirten Başkan Uysal, daha önce aynı nitelikte kararları AK Parti döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve CHP’li Konyaaltı Belediye’nin aldığını söyledi. Uysal, “Yapmaya çalıştığımız kamu yararı söz konusudur. Eminim milletin bütçesini hacizli kamulaştırma davalarıyla ütmeye çalışan kişiler bu meclis kararına sevinmiştir” dedi.

“DESTEK İSTEDİM”

Meclisten önce AK Parti il başkanını arayıp bilgilendirdiğini söyleyen Başkan Uysal, “MHP Grup sözcüsünü arayarak destek istedim. İYİ Parti il başkanını aradım ama ulaşamadım, akşam dönüş yaptı. İYİ Parti İl Başkanı Hasan Subaşı ile görüşerek bilgi verdim. O da konuyu partilileriyle paylaşacağını söylemişti ” dedi.

İTTİFAK YIKILMAZ

Bir gazetecinin, ‘İYİ Parti’nin ret oyu ile ittifak sona erebilir mi?’ sorusuna Uysal, “Bir belediyenin kararı ile ittifak sona ermez. Ancak, ittifakta güven kaybı oldu” dedi. Bir başka gazetecinin Muhittin Böcek’in tavrını sorması üzerine Uysal, “Kısa bir yazışmamız oldu o kadar” dedi.

TAŞ’TA ELEŞTİRİ

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın basın toplantısından önce basının karşısına geçti. Taş, “2 milyar liralık borç yükü edebiyatı yapıyorlar. Bu Türkiye’deki bütün belediyelerin borcu mudur? Bu rakamı nasıl hesaplamış? Kamu alanlarını satarak, ticari merkezlere dönüştürerek borçlarını ödeyecekse belediye başkanımızın o makamda durmasına gerek yok” dedi. Toplantıya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile birlikte katılan Taş, “Muratpaşa bölgesinde bir kamu arazisinin ticari alana çevrilip satışına ilişkin belediyenin bir kararı vardı. Karar 2 aydır gündemimizde. Bizim Büyükşehir Meclisi İmar Komisyonu’ndaki 3 üyemiz de ret oyu kullanmıştı. Bizim bu konuda ret oyu kullanacağımız belliydi. Buna rağmen birileri konuyu ısıtıp meclise getirdi” dedi.

ŞOV PEŞİNDE

Taş, 8 Şubat 2016 tarihinde Kepez’deki bir alanın ticari alana çevrilmesine yönelik Kepez’den gelen karara da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde hayır oyu kullandıklarını açıkladı. Taş, “Kepez Belediyemiz o arsa ile ilgili 11 milyon lira kamuya para ödemişti. Muratpaşa Belediyesi’nin getirdiği benzer konudaki bu karara ret oyu kullandığımızda birileri feryat figan ediyor. 2016 yılında Büyükşehir bizdeyken aynı konuda kamunun menfaati gereği duruşumuzu net olarak gösterdik. Bazıları bu olay üzerinden şov yapma peşinde. Milletin menfaatini düşünmüyorlar. Dokuma alanı aynı durumdaydı. Şu anda Dokuma Park alanı Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü’nün duruşu ile Antalya’nın nefes aldığı bir parka dönüştü. Biz orayı milletimizin hizmetine soktuk” diye konuştu.

BÖCEK’E YÜKLENDİ

Aynı maddede İYİ Parti’nin de hayır oyu kullanmasına da dikkat çeken Başkan Taş, “Bizim yanımızda İYİ Parti de hayır dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, meclisi yönetemiyor musun? İttifakta bir çatlak mı var? Ey Böcek, Büyükşehir’de CHP karaya mı oturdu? Kendi aralarında ciddi bir sıkıntı olduğunu görüyorum. Bizim tavrımızda milletimizin menfaatine yanımızda duran diğer partiye teşekkür ediyorum. 9 ay geçmeden kendi aralarındaki rant kavgasına şahit oluyoruz” diye konuştu.

AYFER ŞİMŞEK ANTALYA GÜNDEM

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.