KARALOĞLU: “GURUR DUYUN”

KARALOĞLU: “GURUR DUYUN”
REKLAM ALANI
03.06.2020
304
A+
A-

Antalya’da 1 Haziran itibarıyla kontrollü normal yaşama dönüşün başladığını belirten Vali Münir Karaloğlu, Antalyalıların kendisi ile gurur duyması gerektiğini söyledi. Karaloğlu, pandemi sürecini dünyada Türkiye’nin, ülkemizde de Antalya’nın çok başarılı yönettiğini dikkat çekti

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi.  ATSO Başkanı Davut Çetin destek paketlerinin sanayiciyi rahatlattığını söyledi. Çetin, “Antalya olarak çok şanslıyız. Çünkü ekibin başında sayın valimiz var ve kendisiyle çalışmaktan gurur duyuyorum. Pandeminin en yoğun yaşanacağı iller arasında gösterilen Antalya, 81’inci sırada yer aldı. Antalya’da süreç çok iyi yönetildi ve Antalya’yı çok iyi koruduk. Ancak bazı endişelerimiz var. Kullanılan krediler ve ertelenen SGK, stopaj gibi ödemeler 6 ay ertelemeli. Bu nedenle de sürecin sonuyla ilgili korkum var. Hangi sektörler nasıl etkilenecek bütün üyelerimize bir yol çizmemiz lazım. Bütün üyelerimizin önümüzdeki 3-6 aylık ve bir yıllık nakit akışını çok iyi belirlemesi gerekiyor. İyimser ve kötümser tablolar var. 1 Haziran itibarıyla da piyasada ciddi hareketlilik var. Herkes ‘Bugün bir şey oldu’ diyor. Bütün problem biraz psikolojik ve güven sağlamamız gerekiyor. Şu an yapmamız gereken güven ve dayanışma göstermektir” dedi.

TURİZMDE SENARYOLAR

Turizmin lokomotif sektör olduğunu ve bu yıl ciddi düşüş yaşanacağını belirten Başkan Çetin, “Bizim en büyük avantajımız çok hızlı toparlanıp aksiyon alabiliyoruz. 2021’de tekrar patlama yaşarız. Bu yıl başlarında 16 milyonun üstüne iki rakamlı büyüme konuşuyorduk, 17-18 milyon gibi. Turizmde tanıtımı çok iyi yapmamız, Antalya’nın güvenli olduğunu çok iyi anlatmamız gerekiyor. Hesabımızı iyi yapmamız gereken bir yıl. Hükümetimiz gereken desteği veriyor. Turizmde kötü senaryom 2.5 milyon, iyi senaryom 5 milyon 200 bin” dedi.

SICAK PARA

Daha sonra konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, pandemi sürecinde üç kamu bankası aracılığıyla kente, toplam 11 milyar 200 milyon TL’lik sıcak para girişi sağlandığını belirtti. Pandemiyle mücadelede en başarılı ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini belirten Karaloğlu, “Türkiye’de de en başarılı il Antalya. Bu yüzden ülkenizle, şehrinizle, yöneticilerinizle ve alınan tedbirlere uyan vatandaşlar olarak kendinizle gurur duyun. Çünkü bu başarı Antalya’da yaşayan vatandaşların çok bilinçli olmasından kaynaklanıyor. Hep beraber elde ettiğimiz bir başarı. Geçtiğimiz Pazar günü eşim evde sıkıldı ve araçla gezmeye çıktı. Dönüşte, ‘Sanki hafta sonu yasağı sürüyormuş gibi sokaklar boş’ dedi. Antalyalının bilinci burada ortaya çıkıyor” dedi.

134 MİLYON TL YARDIM

Pandemiden herkesin çok ciddi etkilendiğini belirten Vali Karaloğlu, “Bugüne kadar 19 ilçede ihtiyaç sahibi 122 bin vatandaşa, 122 milyon TL, 1000’er lira karşılıksız yardımda bulunuldu. Ayrıca hayırseverlerin katkısıyla 50 bin gıda kolisi, vakıflar aracılığıyla da ayrıca 12 milyon TL yardımda bulunduk.  Kısa çalışma ödeneğinden 160 bin 42 çalışan ödenek almaya devam ediyor” dedi.

‘ENDİŞE DUYDUK’

Sürecin başında çok ciddi panik olduğunu anlatan Karaloğlu, “Biz de endişe duyduk, acaba bu panik havasından şehri ve işletmeleri nasıl çıkaracağız diye. Bugüne kadar üç kamu bankasından toplam 11 milyar 200 milyon TL, işletmelere, esnafa ve bireysel kredi olarak Antalya ekonomisine sıcak para girdi ve hala devam ediyor. Bu çok önemli bir rakam” diye konuştu.

TEDARİK ZİNCİRİ

Antalya’da beş hafta uygulanan sokağa çıkma yasağı günlerinde üretim ve tedarik zincirinin kopmaması için bütün kurumların çok ciddi işbirliği yaptığını anlatan Vali Karaloğlu, “Bakan bey ve bakan yardımcısıyla üç defa konuştum. ‘Seraya girmeyi yasak hale getirirsek, biz pazartesi seradan ancak gübre toplarız, meyve-sebze toplayamayız. Seraların hiç ara vermeden işlemesine ihtiyaç var. Ona bağlı olarak Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma yasağı koymuyoruz. Hallerin de mutlaka açık ve işler olması lazım. Dolayısıyla lojistiğinin de açık ve işler olması lazım’ diye uyardık. Onlar da tarımsal ve hayvansal üretimde bize inisiyatif verdi ve çok ciddi inisiyatif kullandık” dedi.

TURİZM TOPARLANACAK

Pandemiden en çok etkilenen sektörün turizm olduğunu, en hızlı toparlanacak sektörün de turizm olacağını söyleyen Vali Karaloğlu, “Çünkü insanlara ‘Sokağa çıkma, evde kal’ diye çağrı yaptık. Pandemiden sonra en hızlı toparlanacak sektör de turizm olacak. Niye? Hepimiz sıkıldım, hepimizin, dünya insanının da tatile ihtiyacı var. Bir de insanlar, bu süreçte sabit gelirliler maaşını aldı, sokağa çıkmadığı için harcayamadı. Normalleşme tamamlandıktan sonra turizm sektörü çok hızlı geri dönecek, buna herkes inansın. Antalya’ya dün itibarıyla ilk uçak İzmir’den indi. Artık iç turizm başladı” dedi.

ALMANYA BU HAFTA BAŞLIYOR

Bu hafta sonu itibarıyla Almanya’dan, 5-6’sında SunExpress’in bir-iki uçuşu var. 10’u itibariyle Almanya’dan uçuşlar başlamış olacak. Karşılıklı iki ülkenin anlaşması lazım. Aynı anda bütün ülkelerin veya bir ülkenin tamamının açılması çok mümkün görünmüyor. Kapatırken nasıl önce Çin, İspanya, İtalya, Almanya’yı kapattıysak, açarken de önce pandemi süreci toparlanan ülkelerden başlayacağız. Avrupa’da en önce başlayacağımız ülke Almanya gözüküyor” diye konuştu.

EYLÜLDE 2.5 MİLYON TURİST

Özellikle yabancı turiste güven verileceğini belirten Vali Karaloğlu, “Bu güveni veremezsek yerli ve yabancı turist de gelmez. Çünkü herkesin psikolojisi bir şekilde etkilendi. Bir müddet tereddütler oluşacak. Şu anda herkes restorana giriyor mu, hala tereddüt var. Turizm de yavaş hareketlerle başlayacak ama güven ortamını oluşturduğumuzda emin olun ben bu senenin ikinci yarısında bile çok ciddi hareket bekliyorum. Ama rakam vermem. Ben Eylül ayında bile bu şehre 2.5 milyon turist geleceğine inanıyorum” dedi. AYKUT SÜLEK / ANTALYA GÜNDEM

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.