KARARA TEPKİ!

Sosyal medyadan tanıştığı Osman Küçük tarafından öldürülen Sezgi Kırıt’ın davası 28 Eylüle ertelendi. Sezgi’nin ablası Sevgi Kırıt’ın vekili avukat Sibel Önder, davayla ilgili açıklamalarda bulunarak, bir önceki celsede sanıklar hakkında tahliye kararı çıktığını hatırlattı
Sezgin Kırıt cinayeti davasının vekili Avukat Sibel Önder, yargılamada bir önceki celse sanıklar hakkında tahliye kararı çıktığını hatırlatarak, “İki sanık serbest ancak, diğer sanık başka bir suçtan dolayı tutuklu olması sebebiyle bugün mahkemeye getirildi. Yapılan duruşmada daha önce adli tıbba gönderilen dosya, adli tıptan henüz gelmemiştir. Bu yüzden mahkeme kararı 28 Eylül’e bıraktı. İlginç olan, geçen celse 8. Ceza Mahkemesi sanıkların tahliyesi yönünde karar vermiş, savcının ve bizim katılan olarak itirazımız üzerine üst mahkeme olarak 9. Ceza Dairesi tarafından tetkike alınmıştır. Ancak, tetkik yapılırken dosyanın üzerinden hiçbir inceleme yapamamış, ellerindeki duruşma tutanağından ibaret olan belgeden ötürü tahliye taleplerimizin reddi yönünde karar vermişlerdi. Biz tutuklama istedik; mahkeme ısrarla tahliye yönünde karar veriyor” dedi.
Sezgi Kırıt’ın mahkeme tarafından ‘uyuşturucu kullanıyorsanız, eğer hayat kadınıysanız katledilerek öldürülmeniz revadır’ anlayışına hakim olduğunu belirten Önder, “Bu kız bir evde parçalandı, tecavüze uğradı ve ormanlık alana atıldı” ifadesini kullandı.
Türkiye’de son zamanlarda birçok çocuk cinayetinin işlendiğini ileri süren Av. Sibel Önder, “Şu an hükümetin politikasının içinde çocuk istismarına karşı önlemler yer alırken böylesine bir karar veriliyorsa durum kötü. Bugün bir kereden bir şey olmaz zihniyetini güden insanlar varsa ve bu doyanın içinde bu emsal sürüyorsa ben mücadeleye devam edeceğim. Bu iş burada bitmeyecek. Sibel Önder bu işin peşini asla bırakmayacak” açıklamasında bulundu.
MÜCADELEYE DEVAM
Sezgi Kırıt’ın ablası Sevgi Kırıt, çocuklar için uygulanacak yasaların var olduğunu ancak, yasaları uygulamaya koyacak hakimlerin olmadığını iddia ederek, Sezgi’nin katil zanlılarını tahliye eden bu zihniyetler olduğu sürece çocuk cinayetlerinin devam edeceğini ifade etti. Kırıt, sanıkların beraat etmesi durumunda, dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini söyleyerek, “Bu zihniyete kardeşimi yem etmeyeceğim” dedi.
Her dava sonunda gözyaşları içinde kalan Sezgi Kırıt’ın annesi Hanife Kırıt, sanıkların tutuksuz yargılanmasına tepki göstererek, “Bu katiller serbest bırakıldığından beri cehennem ateşinde yanıyorum. Sezgimin yanına gidemiyorum. ‘Anne katillerim dışarıda’ diyor sanki bana. Böyle adalet mi olur? Onlar dışarıda olduğu her gün bana eziyet” ifadelerinde bulundu.
“İNSANLIK DIŞI CİNAYET”
KADEM adına kamuoyu açıklamasında bulunan KADEM Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Pınar Bektaşoğlu, çocuklara yönelik istismar, taciz ve ölümle biten bütün olaylarda, Türkiye’de ceza hukukunun bu tür suçlar için yeterli derecede düzenlemelere sahip olduğunu söyledi.
Bektaşoğlu, bu davalarda hadımı, idamı konuşmaktan ziyade, davalarda gerçek anlamda maddi vakayı ortaya çıkaran delillerin doğru düzgün takdir edilmesi ve mahkeme heyetlerinin bu dosyalara özen ve dikkat içinde bakılması gerektiğini ileri sürdü. 14-15 yaşında bir kız çocuğunun bu şekilde ölümünün, normal bir cinayetin ötesinde, işkenceyle, insanlık dışı bir muamele sonucu gerçekleştiğini ifade etti.
Pınar Bektaşoğlu, “Bu insanlık dışı cinayete rağmen, geçen celse tanıklar tahliye edildi. Sanıkların Sezgi’yi ölü olarak gördükten sonra yaptığı işlemler bile başlı başına tutuklu yargılamayı gerektiren bir olay iken, Sezgi’nin öldürülmüş olmasına rağmen tahliye ve tahliyenin devamına kararı çıktı” dedi.
“Kamuoyu olarak, mahkemeler ve STK’lar olarak biz daha çok idamı konuşurken asıl yeri ıskalıyoruz” diyen Bektaşoğlu, “Bugün bu dosyada 3 tane toplum içine karışan ama yine aynı suçu işleme konusunda en ufak bir nedamet getirmeyen sanıkların yine başka suçlara bulaşacağı günü belki de birlikte görmemiz kuvvetle muhtemel” ifadesini kullandı.
YARGIYA DAVET
“Ben toplumu ve hukuk siteminde rol alan bütün aktörleri, bu suçların işlendikten sonra doğru düzgün bir yargı süreciyle tamamlanmasını sorumluluğa davet ediyorum” şeklinde konuşan Pınar Bektaşoğlu, KADEM olarak her zaman burada olduklarının ve burada olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.
KADEM Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Pınar Bektaşoğlu, kendisine yöneltilen, “Şu anda görevde olan Bakan, KADEM ailesinden oraya gelmiş olan bir isim. Bundan sonra bu türlü davalarda nasıl bir gelişme bekliyorsunuz?” sorusuna, “Gerek KADEM, gerek diğer sendikaların temel amacı öncelikle çocuklarımızı korumak. Suç işlendikten sonraki görev hukukundur, yargınındır. Hukukun sistem içinde olan bütün aktörleri görevini layıkıyla yerine getirecektir. KADEM olarak, sevgili bakanımızın bu konudaki hassasiyetinin çok çok fazla olduğunu biliyoruz. En güçlü tedbirleri alacaktır. Buna güveniyoruz” cevabını verdi. MEHMET SABANCI / ANTALYA GÜNDEM

KUTU
31 Ağustos 2009 günü ekmek almak için evden ayrılan Sezgi Kırıt, sosyal medyada tanıştığı Osman Küçük ile buluşmuştu. Küçük, Sezgi Kırıt’ı iş arkadaşı Ali Karpi’nin evine götürmüştü. İddiaya göre burada vücuduna uyuşturucu enjekte edilen Kırıt, evde birden fazla kişinin şiddet ve tecavüzüne uğramıştı. Sezgi Kırıt’ın burada ölmesi üzerine yakalanmaktan endişe eden evdekiler, cesedi yıkadıktan sonra bir battaniyeye sarıp Isparta’nın Gönen İlçesi yakınlarındaki arı kovanlarının bulunduğu araziye atmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir