“KATLİAMI DURDURUN”

“KATLİAMI DURDURUN”
REKLAM ALANI
18.09.2020
475
A+
A-

MÜJGAN IŞIK / ANTALYA GÜNDEM

A Platformu üyeleri, Antalya’nın en önemli ormanlarından biri olan Kuşkavağı ormanının talan ettiğini ileri sürerek, dün eylem yaptı. Ormanın rant merkezi haline geldiğini iddia eden A Platformu Temsilcisi Hediye Gündüz, “Kuşkavağı Ormanı rantçı saldırısı altında. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bu katliamı durdurun” dedi

A Platformu üyeleri, Antalya’nın en önemli ormanlarından biri olan Kuşkavağı ormanının talan ettiğini ileri sürerek, dün eylem yaptı. Ormanın rant merkezi haline geldiğini iddia eden A Platformu Temsilcisi Hediye Gündüz, “Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı’nın hemen arkasında bulunan devasa büyüklükteki Kuşkavağı Ormanının rantçının kesimlerin saldırıları altında büyük tahribata uğradığını belirterek, “Bölgeyi ele geçirmek için 2 bin çam ağacını kesip, sattılar, iş makineleriyle bitkileri kazıyor ve bu bölgeyi mıcır ve moloz ile kaplıyorlar. Kuşkavağı Ormanı Antalya’nın en kıymetli bölgesi ve talan ediliyor. 1947 yılından bu yana mahkemede davası süren ormanlık alanda tam bir hukuksuzluğun sürdüğünü ve sürekli suç işlendiğini söyleyen Hediye Gündüz, “Yargıtay kararı ve Orman Bakanlığı’nın, bölgenin orman arazisi olduğunu ortaya koyan raporunu geçersiz kılmak için bir grup tarafından çam ağaçları kesiliyor ve yerine göstermelik zeytin ağaçları dikiliyor. Kendilerine engel olmak isteyenleri de tehdit ediyorlar. Antalya Valiliği, belediyeler ve STK’ların bu yağmaya engel olmalarını istiyoruz” dedi.

İŞ MAKİNALARI GİRDİ

Konyaaltı Belediye binasının arkasında yer alan ve Antalya’nın en değerli alanlarından olan 145 bin metrekarelik Kuşkavağı Ormanı rantçı saldırıların hedefinde diyen Gündüz, “Yargıtay kararı ve Orman Bakanlığı bu bölge için ‘Orman alanıdır’ demesine rağmen 1947 yılından beri devam eden bir dava var. Bu davanın rant sevdalı tarafları, bu çok değerli alanı orman vasfından çıkarıp ele geçirebilmek için gizli gizli ağaçları kesiyor, ormana iş makineleri sokuyor, parselleri çeviriyor ve bölgede akla hayale gelmedik tahribatlar yapıyorlar” dedi. Kuşkavağı ormanında rant savaşının sinsi sinsi sürdüğünü ve bölgeyi talan etme hevesinde olan kesimlerin her türlü hukuksuzluğu yaptığını öne süren Hediye Gündüz, söz konusu ormanlık bölgede, platform üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. 1947 yılından beri Kuşkavağı ormanıyla ilgili davanın devam ettiğini söyleyen Hediye Gündüz, “Davaları biz de yakından izliyoruz ve bu bölgede neler yapılmak istendiğini açıkça görüyoruz, biliyoruz. Kuşkavağı ormanına gözlerine diken bu rantçı grupların yaptıkları tahribatı, sinsi ve insanlık dışı planlarını ve bize yönelttikleri tehditleri buradan açıklamak ve tüm Antalyalılara Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. İlimiz Antalya Valiliği, ile kamu kurumlarımızın yöneticilerinin ve Antalya’nın değerli sivil toplum örgütlerinin dikkatini buraya çekmek istiyoruz” diye konuştu.

2 BİN ÇAM AĞACI

Alanda toplam 2 bin adet çam ağacının bu kişiler tarafından kesildiğini hukuksuz olarak satılarak suç işlendiğini söyleyen Hediye Gündüz, “Sonra bu alanın çevresini çitlerle çevirmeye başladılar ve bir yandan da yaşlı zeytin ağaçları ve mazı bitkileri dikmeye başladılar. Şu anda alanda dikilmiş onlarca zeytin ağacı var. Bu zeytinleri dikmelerinin nedeni de şöyle: Mahkemesi devam eden alanda Yargıtay’ın verdiği bir kararda şöyle deniliyor: “Alanların ziraat uzmanı bilirkişilerle inceleme yaptırılarak tapu kaydı kapsamı dışındaki orman sayılmayan parseller yönünden zilliyetlikle kazanılabilecek kültür arazisi olup olmadığı belirlenip bu yolda rapor alınmalı. Varsa zilliyetlik tanıkları taşınmazlar bazında dinlenmeli, zilliyetin ne zaman başladığı kaç yıl ne şekilde devam ettiği sorulup, kesin tarih ve olgulara dayalı açık yanıtlar alınıp tespit tarihine kadar gerçek kişiler yararına zilliyetlikle kazanma koşullarının oluşup oluşmadığı belirlenmeli…” Yargıtay’ın bu kararını baz alarak, alana 200-300 yıllık zeytinler dikerek, “Biz burada geçmişten bu güne kadar tarım yapıyorduk” diyerek mahkemenin yanıltılması hedeflenmiştir. Ve bu işlem, mahkemelik alanlarda işlem yapılması yasak iken ve bizlerin bütün resmi kurumlara şikayetimize rağmen 3 yıldır devam etmektedir” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.