KEMER’DEN DE SES GELDİ

Türkiye’de son günlerde yaşanan çocuk istismarları ve kaçırmaları medeniyle Kemer İlçesi’nde de tepki yürüyüşü düzenlendi

22 Haziran’da Ankara’nın Polatlı ilçesinde arkadaşlarıyla oyun oynamak için evden çıkan ve bir daha kendisinden haber alınamayan, daha sonra da cinsel istismara uğradıktan sonra öldürülen Eylül Yağlıkara ve Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde kaybolan ve açlıktan ölen Leyla Aydemir için düzenlenen yürüyüşe, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün yanı sıra Kemer Özel Umut Su Rehabilitasyon Merkezi’nde öğrenim gören engelli çocuklar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kemer Belediyesi önünde toplanan grup, Liman Caddesi’nden başlayarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe katılanlar ellerinde “Çocuk tecavüzüne, istismarına hayır”, “Bedenime dokunma”, “Gizem”, “Ceylin”, “Leyla”, “Eylül” yazılı döviz taşıdı. Grup ayrıca yürüyüş sırasında, “Bedenime dokunma”, “istismara hayır”, “tecavüze  hayır” diye slogan attılar. Daha sonra meydanda toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül, caydırıcı kanunlar çıkartarak çocuk istismarlarına bir son verilmesi gerektiği söyledi.

Gül, çocukların güvenliğini artırarak en ağır cezaların uygulanacağı kanunları en kısa zamanda beklediklerini ifade ederek, Türkiye olarak bu konuya duyarsız kalınmaması gerektiğinin altını çizdi.

20 Şubat 2018’de yaptıkları basın açıklamasının ulusal kanallarda yer aldığını hatırlatan Neşe Gül, “Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çocuk istismarı için en ağır cezanın getirileceğini dile getirdi. Fakat hala caydırıcı yaptırımlar, kimyasal hadım veya katrasyon uygulamasını boş verin, sadece araştırmayla kaldı. Aradan 4,5 ay ve genel seçim geçti ve yine çocuklarımızı koruyamadık. Eylül gitti. Leyla için ise dualarımız fayda etmedi. Caydıramadık canileri. Leyla’nın annesi günlerce ‘Kızım sütten başka bir şey içmez. Ona süt verin’ feryatlarını ettikçe yüreklerimiz parçalandı ve anneye malum olmuş ki, boncuk gözlüsü aç bırakılarak katledilmişti. Daha kaç masum çocuk sapıkça emeller için canice katledilmesi gerekiyor?” ifadelerine yer verdi. YUNUS İÇEN / ANTALYA GÜNDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir