KEPEZ TEORİSİ

14.01.2019
936
A+
A-

Kocagöz Truva Atı olsa bu kadar olurdu…
Paris ve Helen’in efsanesine konu olan Truva Atı, Troya kentinin ele geçirilmesi için tarihin en zeki savaş hilesiydi. Bu savaşın detaylarına gerek yok. Çünkü, Truva Atı dilimize bir sıfat olarak yerleştiği için okuyucunun konuyu detayları ile bildiğini düşünerek yazıma bu girişten sonra devam edelim…

Düne kadar Ak Parti’nin (yerelde) en önemli kurmayları arasında yer alan Mesut Kocagöz CHP’nin Kepez adayı oldu. Mesut Kocagöz ömrünün büyük bir kısmını ülkücü olarak yaşadığını iddia ederek yıllarca milliyetçi kesime sempatik gelen biriydi. Anlaşılıyor ki   Kocagöz’ün içinde biriktirdiği  devrimci bir ruh  varmış. Meğerse üniversite yıllarında Devlet Bahçeli hocam diye hava atarken gizli gizli Das Kapital okumuş olmalı ki bir günde CHP’ye kanalize olabildi…

Ancak CHP’liler  son dakika gündeme bomba gibi düşen bu gelişmeden çok hoşnut değiller. Çünkü Ak Parti’nin ağababası Erdal Öner’de bir zamanlar mal bulmuş mağrip gibi CHP’liler tarafından Kepez adayı yapılmıştı. Bir önceki seçimde ikinci olan CHP, Erdal Öner ‘in aday olması ile Ak Parti ve MHP’nin ardından anca üçüncü olabilmişti. Görünen o ki şimdi ise Erdal Öner olmadı birde yardımcısı ile Kepez’de şansımızı deneyelim diyorlar.

CHP akıl tutulmasında zirveye  çıkmayı bir tercih olarak  görebilir. Oysa ki akıl tutulmalarını ve siyasi sonuçlarını Ekmeleddin’den bu yana  sabırla ve büyük bir metanetle bekleyen  CHP tabanı isyan bayrağını çekti.

Özellikle sosyal medya üzerinden verilen onlarca tepki bu kararın ciddi sorgulanacağının göstergesi oldu.

Bugüne kadar  CHP  devşirme adaylar ile  başarılı olamadı. Akıl tutulması  CHP’nin yeni dönem siyasetinde önemli bir yere  oturuyor. Üstelik bu akıl tutulması sanırım CHP’nin yeni geleneği olarak karşımıza çıkıyor.  Şayet bundan sonra biri Kepez’de CHP adayı olacaksa önce Ak Parti’de rüştünü ispat etmesi gerektiği Mesut Kocagöz’ün adaylığı  ile tam olarak tescillenmiş oldu.

Siyasetin bu paradigmaları içinde şeytanın avukatlığını da yaparsak karşımıza inanılmaz denklemler çıkıyor. Örneğin  birileri Ak Parti’nin ekmeğine yağ sürmek için Kocagöz’ü Truva atı olarak CHP’ye  yerleştirmiş olabilir mi?… Ancak, komplo teorimize  bu Truva atı  olayını sayısal olarak destekleyecek bir bilgiyi de paylaşırsam çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

Hatırlarsanız 2009 seçimlerinde CHP Zeki Başaran’ı aday göstermiş  Kepez’deki oylarını yüzde 100’e yakın oranda artırmıştı. Zeki Başaran’ın bu başarısı sayesinde CHP Büyükşehir’i kazanmıştı. Başaran sayesinde ilk defa CHP Kepez’de seçimi almaya çok yaklaştı. Bu tarihi başarı yok sayılarak 2014 seçimlerinde her zaman olduğu gibi  devrim kendi çocuklarını yemiş AKP’den devşirme Erdal Öner CHP’nin adayı yapılmıştı. Erdal Öner seçimde CHP’yi büyük bir hezimete uğrattı. Bir önceki seçimde ikinci olan CHP  Erdal Öner ile adeta dibe vurdu. Öner’de tarihin tozlu sayfalarında eski bir politikacı olarak yerini aldı.

Nasıl ki 2014 seçiminde CHP’yi hezimete uğratan Erdal Öner’i pazarlayanlar şimdi de yardımcısını CHP’nin Kepez adayı yapıp  bir Truva atı gibi  CHP’ye  yerleştirerek, büyükşehir belediye seçimlerini kaybettirmek için göndermiş olabilirler mi?… Bu sorunun mantıklı bir şekilde cevabını ancak CHP tabanı verecektir.

Ayrıca  Erdal Öner ve yardımcısı Mesut Kocagöz’ün Dokuma Fabrika alanının ihale yapmaksızın bir şirkete verilmesini CHP’lilerin unutacağını sanmıyorum. Gazeteci İbrahim Akkaya ağabeyimiz tek başına Dokuma Fabrikası önünde çadır kurarak adeta destan yazmış tüm Türkiye’nin dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Efsane Ak Parti  İl başkanı Rahmetli Hamza Taş, Erdal Öner ve Mesut Kocagöz’ün yaptığı bu olaydan sonra düzenlediği basın toplantısında ‘bu durumdan dolayı burnuma kötü kokular geliyor’. diyerek Öner ve Kocagöz’ü  ima etmişti. Ayrıca, Hamza Taş, Erdal Öner’e onlarca kez Mesut Kocagöz’ü başkan yardımcılığından alması gerektiğini her platformda dile getirdiğini kulislerden biliyorduk…

O zaman Dokuma olayında söz konusu şirketle görüşmelerini gerçekleştiren Kocagöz’ü partiden ve başkan yardımcılığından uzaklaştırmak isteyen Hamza Taş’ın bu tavrına namzet  yaparcasına Büyükşehirde önemli görevler verilmesini manidar gören bir Ak Parti kitlesi de var.

Denenmişi denemek işte böyle sonuçlar doğurur diyenler şimdi yüksek sesle konuşuyorlar. Rahmetli Taş’ın yüksek öngörüsü bir kez daha ortaya çıkması ise onun büyük bir siyasetçi olduğunu bir kez daha gösterdi. Rahmetli olduktan sonra bile siyasete damgasını vurdu.

Sonuçta bir siyasi partiden bir başka siyasi partiye geçmek yeni bir şey değil. Ancak, yakın siyasi tarihte buna benzer onlarca vakaya şahit olduk. Şimdi önemli olan her seferinde Ak Parti’den devşirme adayları tabiri caizse yedirmeye kalkan her kimse bence CHP’liler onu arasın bulsun…
Yoksa bu işin sonu yok…
Kocagöz seçim sonrası Erdal Öner’in yanına giderek okeye dördüncü olurken geride gözü yaşlı CHP’liler bir kez daha kaybetmenin bestesini yapacaklardır.

Esen kalın…

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
16 Nisan 2020
9 Nisan 2020
14 Şubat 2020
14 Şubat 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.