BOYNUMUN BORCU OLSUN

25.03.2019
4.234
A+
A-

 

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, gönlüm isterdi ki belediyelerin sorunlarından ve adayların bunlara getirdiği çözümlerden bahsedelim. Ancak yaşadığımız olaylar maalesef ki, buna müsaade etmiyor.

21 yaşında bir gazeteci adayı olarak açık açık söylüyorum ki, halkın gazetecisi olarak yola çıkan fakat yalnızca ‘Bazı kişilerin’ sözcüsü olabilenlerle bu mesleği paylaşmaktan utanıyorum.

Bugünkü yazımda, etrafımızı iyiden iyiye sarmış, gerçekleri görmemizi engellemeye çalışan ancak yaptıkları işlerle kamuoyundan tam tersi bir etki görmeye başlayan ‘Birilerinin’ gazetecisi ve kanallarından bahsetmek istiyorum.

Gazeteciliğin, hepimizin bildiği ama çok azımızın bağlı kalabildiği bazı görev ve sorumlulukları vardır.

Gazeteciler Cemiyeti’nin resmi internet sayfasında, gazetecinin temel görevlerine dair 17 madde bulunuyor fakat amacım bunların hepsini sayarak sizi sıkmak değil.

Bu maddelerin arasından 3 tanesini sıralamak ve ardından, size günümüz basınında bu maddelerin uygulanışını gözler önüne seren 3 olayı örnek vermek istiyorum.

1) Gazeteci, bir bilginin, haberin yayını ya da yayınlanmaması karşılığı hiçbir maddi veya manevi avantajın peşinde olamaz. Gazeteci, devlet başkanından milletvekiline, iş adamından bürokratına kadar haber kaynağı olarak da kabul edilen kişi ve kurumlarla iletişimini ve ilişkisini meslek ilkelerini gözeterek yürütür.

2) Gazeteci, mesleğini, reklamcılıkla, halkla ilişkilerle veya propagandacılıkla karıştıramaz. İlan – reklam kaynaklarından herhangi bir telkin, tavsiye alamaz, maddi çıkar sağlayamaz.

3) Gazeteci her türlü baskıyı reddeder ve çalıştığı basın – yayın organındaki yöneticileri dışında kimseden işiyle ilgili talimat alamaz.

Bir gazeteci için onur, namus ve şerefle eşdeğer olan bu maddelerin basınımızdaki karşılığını göstermek için ise şu örnekleri vermenin yeterli olacağını düşünüyorum.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İsmet Demirdöğen, TRT’nin 1-28 Şubat tarihleri arasını kapsayan ‘siyasi haber raporunu’ açıkladı.

Buna göre TRT’nin Şubat bültenlerinin dökümü şöyle,

AK Parti: 49 saat 58 dakika 12 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok.

MHP: 3 saat 32 dakika 26 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok.

CHP: 5 saat 47 dakika 25 saniye lehte, 5 saat 56 dakika 15 saniye aleyhte.

İYİ Parti: 55 dakika 32 saniye lehte, 1 saat 11 dakika 53 salise aleyhte.

Cumhur İttifakı: 53 saat 30 dakika 38 saniye lehte. Aleyhte yayın yok.

Millet İttifakı: 6 saat 52 dakika lehte, 7 saat 8 dakika aleyhte yayın.

Bir diğer olay ise, şu sıralar belki ülkenin bir numaralı gündemi olan, Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Mansur Yavaş ve Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik arasında geçen ‘Sahte senet’ meselesinin televizyonlarda eşit sürelerle yayınlanmaması.

Sayın Çelik’in basın açıklamasını tüm kanallar canlı olarak ekrana taşıdı. Ancak Sayın Mansur Yavaş’ın basın toplantısını başından sonuna kadar sadece Halk TV yayınladı. Yavaş’ın canlı konuştuğu sırada ise, A Haber ‘Mansur Yavaş’ın mağdur ettiği iş insanı’ diye Necmettin Kesgin’i yayınladı.

Üçüncü ve son örneğimde ise Salı akşamı ÜLKE TV’ye konuk olan, Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na karşı sergilenen taraflı gazetecilikten bahsetmek istiyorum.

Turgay Güler’in, konuğu olan Ekrem İmamoğlu’na karşı kullandığı dil, suçlayıcı ve ciddiyetsiz üslubu ve program boyunca İmamoğlu’nun sorulan sorulara cevap vermesini dahi kısıtlayıcı tavrı hiç kuşkusuz programdan daha çok konuşuldu.

Yaşanan bu durum, özellikle sosyal medyada seven ya da sevmeyen, oy verecek ya da vermeyecek herkesin tepkisini çekti. Hatta ve hatta kendisini çok sıkı Ak Parti seçmeni olarak tanımlayan kişiler dahi, programda tanık olduklarından sonra Ekrem İmamoğlu’na oy vereceklerini söylediler.

Tüm bu saydıklarımdan sonra yorumu size bırakıyorum ve herkesin önünde bir söz vermek istiyorum,

Gazeteciliğin ne olduğunu ve nasıl gazetecilik yapılması gerektiğini, gazeteci olduğunu iddia eden kişilere ispat etmek boynumun borcu olsun.

 

 

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.