KÖYLÜLERDEN BAKANLIĞA ÇAĞRI

KÖYLÜLERDEN BAKANLIĞA ÇAĞRI
REKLAM ALANI
07.08.2020
403
A+
A-

AYFER ŞİMŞEK /ANTALYA GÜNDEM

Kaş’a bağlı Yaylapalamut köylülerinden Özcan Kırmızıoğlu, bölgede kesilmek için işaretlenen ağaçların çoğunluğunun genç ağaçlardan oluştuğunu belirterek düz kesim yapılmasına karşı çıkıyor. Köy sakinleri, bakanlığa dilekçe vereceklerini belirterek, “Ağaçlara kıymayın” çağrısında bulundu

Kaş’a bağlı orman köylerinden biri olan Yaylapalamut’ta Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmak istenen düz ağaç kesimine karşı çıkan köylüler dilekçe ile kuruma başvurarak mühürlenen genç ağaçların kesiminin durdurulmasını istedi. Bölgede yaklaşık 1 milyon 700 bin ağacın kesileceğini öne süren köylüler, kararın yeniden değerlendirilmesini talep ediyor.  Kaş Turizm Derneği de genç ağaçların kesilmesine karşı çıkan köylülere destek verirken Yaylapalamut köylülerinden Özcan Kırmızıoğlu, “Benim işim de ağaçla, marangozluk yapıyorum. Ancak bu şekilde düz kesim yapılmasını doğru bulmuyorum. Mezarlıklarımızda bile bir tane ağaç gölgesi kalmadı. Bir orman köylüsü olarak bu tür kesime bizim gönlümü razı değil” diye konuştu. Ormanların hızlı bir şekilde endüstriyel amaçlarla yok edilmesinin yol açtığı “ormansızlaşma”, bütün dünyanın en yakıcı çevre sorunlarından biri. Ormansızlaşma, daha basit anlatımla belirli bir bölgedeki milyonlarca ağacın bir anda yok edilmesi anlamına geliyor. Bu yok oluşun beraberinde yaşanan yıkımların faturası ise ‘doğal afet’ denilip geçiştirilerek hiç hesaba katılmıyor. Oysa son yıllarda yaşanan aşırı iklim olayları, seller, yangınlar ve sulak alanların kaybı doğal afet değil, doğasıyla oynanan yeryüzünün insanlara mesajı olarak da değerlendiriliyor.

“GENÇ AĞAÇ VE FİDANLAR KESİLMESİN”

Yaylapalamut köyünden 48 vatandaşın imzasını taşıyan dilekçede, Kaş’a bağlı Aklar, Çamlıköy ve Lengüme mahallelerinde 150 hektar, Yaylapalamut’ta ise 30 hektarlık alanda ağaç kesimi yapılacağının öğrenildiğini belirterek, şu ifadelere yer verildi: “Kesilmek için damgalanan mahallemizdeki 30 hektara yakın bölmenin yüzde 80-90 civarında torudan, genç ağaç ve fidanlardan oluştuğunu tespit ettik. Biz mahalle sakinleri olarak esasen kesime karşı değiliz ancak genç sahalardan değil, bakım kesimi yapılmasını istiyoruz. Öte yandan mahallemiz Akdağ’ın hemen altında yer alıp kesim için damgalanan Poruklu, Kocayokuş ve Göcekli mevkilerindeki ormanların düz kesim ile kesilmesi durumunda heyelan riski ile karşı karşıya kalacağımız kuvvetle muhtemeldir. Zira daha önceden Akdağ eteğine doğru yapılan düz kesim sonucu toprak kaymalarının olduğu zeminde gözlemlenebilmektedir. Kaş Yaylapalamut köyünden 48 vatandaş Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvurarak genç ağaçların kesilmemesini talep etti.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.