KREDİ KIYAĞINA TEPKİ

Türkiye Futbol Federasyonu, (TFF) futbol kulüplerinin idari ve mali yapılarının güçlendirilmesi için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile iş birliği yapacak kulüplerin borçları yapılandırılacak. Ziraat Mühendisleri eski Başkanı Vahap Tuncer, bu duruma tepki gösterdi

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddiaya göre 31 Ocak’a kadar Ziraat Bankası’na borçlarını bildiren futbol kulüplerinin, borçlarının yapılandırılarak taksitlendirilmesi gündemdeydi. Kamuoyundan büyük tepki gören bu iddia sonrası TBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bu sistemin yeni bir borçlanma sistemi olmadığını belirterek, “Bu tamamen borçların yeniden yapılanmasıdır. Şu an kulüplerimizin sürdürülebilir kredibilitesi kalmadı. Kalmadığı için bu yapılandırma şart.” diye konuştu. Kulüplerin yapılandırmada tek bir banka ile değil birçok banka ile mevcut kredi anlaşmaları üzerinden çalışacağının duyurulması üzerine kamuoyundaki tepkiler dinmedi. Kamuya hizmet amacıyla kurulan bankaları da kapsayan ve Ziraat Bankası önderliğinde yürütülen projeye karşı sosyal medyadan da birçok tepki gösterildi.

TARLAYA DEĞİL, SAHAYA DESTEK

Konuya ilişkin Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, “Ziraat Bankası koordinatörlüğünde spor kulüplerinin borçlarını ödeyecek ve 10 yıl vadelendirecek dendi. Türk üreticilerin birçoğu üretimde zorlanmakta, bir kısmı iflas ederek kapısını kapatmakta bir kısmı da konkordato ilan ederek kendini  kurtarma amacında, durum böyleyken devlet olanaklarıyla ayakta duran ve bankacılık yapan kamu bankalarının da bu olayın içerisinde olması manidar. Özellikle Ziraat Bankası’nın, Türk çiftçisine hizmet etmesi, Türk çiftçisinin ayakta kalması için gerekli finansman desteğini sağlaması gerekirken spor kulüplerine destek çıkması doğru değildir. Bu yapılan desteğin yaklaşan seçim süreciyle ilişkili olduğunu düşünüyorum. Nedeni de futbol kulüpleri taraftarlarına sempatik görünmek ve yaklaşan seçimde onların desteğini alabilmek adınadır” diye konuştu. Yakın bir tarihte hayvanlarına ve traktörüne Ziraat Bankası tarafından hacizle el konulan bir çiftçi, Ankara’da bir Ziraat Bankası şubesi önünde ürettiği sütü dökerek eylem yapmıştı. Buna benzer birçok protestoya konu olan Ziraat Bankası’nın, futbol kulüplerinin borçlarının yapılandırması konusunda nasıl bir yol izleyeceği halen bilinmiyor.

“HAKSIZ KAZANÇ”

Sözlerine devam eden Tuncer, “Futbol kulüplerinin hepsi borsada hissesi olan şirketlerdir. Dolayısıyla bu borsa şireketlerinin kamudan destek alarak borçlarını yapılandırması doğru değildir.Burada düşen hisseleri satın alan insanların haksız kazanç elde etmesi de söz konusudur. Ekonomik kriz yaşanan ülkelerde demokrasinin bütün kurum ve kurallarının yerleşmediği toplumlarda ekonomik sistemlerde, ülkeleri yönetenler kitleleri ekonomik kriz ortamından uzaklaştırmak için en çok başvurdukları yöntemlerden biri, profesyonel spor kulüplerinin yaptığı gösterilerdir. Türkiye’yi yönetenler de bu krizi yansıtmamak için futbol kulüplerinin taraftarlarına sempatik görünmek ve insanları futbolun sihirli büyüsüyle avutmak amacıyla bu girişimi gerçekleştirmişlerdir diye düşünüyorum”  diye konuştu. Vahap Tuncer’in konuşmasının ardından TBB’den yapılan açıklama ile birlikte Geçtiğimiz aylarda bir hayli düşen kulüplerin borsadaki hisselerinde, çok sert bir yükseliş gözlemlendi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: