MADDE BAĞIMLILIĞI TERÖRDEN TEHLİKELİ

Madde kullanımı ve bağımlılık ile ilgili doğru zannedilen yanlışlara dikkat çekmek amacıyla ‘Narkotik Eğitim TIR’ı Yeşildere Mahallesi’ne kuruldu. Bir hafta kalacak olan TIR’ın tanıtım konuşmasını yapan Vali Karaloğlu, “Bağımlılık terörden daha tehlikeli hale geldi” dedi

Narkotik Eğitim TIR’ı, Antalya’da uyuşturucu madde ile adı sıkça anılan ve Zeytinköy olarak bilinen Yeşildere Mahallesi’ne geldi. Türkiye gelinde gezen TIR’ın tanıtımına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Albay Tahir Savran, Başsavcı Ramazan Solmaz, Akdeniz Üniversite Rektörü Mustafa Ünal, Muratpaşa Belediye Başkan Vekili İbrahim Cephaneci, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, kamu kurumlarının yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Antalya’da en çok uyuşturucunun kullanıldığı Zeytinköyde’ki programa çocuklar ve kadınların ilgisi dikkat çekti. Vali Münir Karaloğlu konuşurken, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz’ın çocuklara su vermesi ve çocukları yanına oturtması gözlerden kaçmadı. Bir diğer dikkat çeken konu ise çocukların Vali Karaloğlu’na ilgisi oldu. Karaloğlu konuşurken çocuklar, hayranlıkla dinledi. Konuşmasında, madde bağımlılığının terörden daha tehlikeli hale geldiğini belirten Vali Karaloğlu, “Madde bağımlılığı, toplumu içten içe çürütüp toplumsal varlığı tehlikeye atıyor. Bu tehlike ile topyekun mücadele etmezsek başarılı olamayız. En büyük mücadele maddeye bulaşmamaktır” diye konuştu.

“GENÇLERİ, TAKİPTEYİZ”

Madde bağımlısı olan gençleri tedaviden sonrada takip ettiklerini dile getiren Karaloğlu, “Vatandaşlarımızı tekrar eski hale dönme ihtimali olduğu için rehabilite ediyoruz. Gençlere yönelik mesleki kurslar veriyoruz. Antalya’da ihtiyaç olan pastacılık, aşçılık, kuaförlük gibi mesleklere yönlendiriyoruz. Kursların ardından da bir işe yerleştiriyor ve bu iş yerlerinde de takiplerini yapıyoruz. Bağımlılığı bir terör gibi görüp mücadele etmeliyiz. Aksi takdirde başarılı olamayız” ifadelerini kullandı.

NELERE, NEDEN OLUYOR?

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ise “Madde bağımlılığı ile ilgili birçok çalışmamız oldu. İlk önce mahalle muhtarlarını topladık. Sonra müftümüz ve din görevlilerimiz ile bir araya geldik. Biz bu çalışmalarınız ile uyuşturucunu nelere neden olduğunu göstermek için çalışıyoruz. Şimdi attığımız adımların geleceğimize faydalı olacağını biliyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu ve açılışa katılanlar tırın içini gezdi. TIR’a en çok çocuklar ilgi gösterdi. YAPRAK ÖZER / GÜNDEM HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest