MECLİSTE ANTALYASPOR GERGİNLİĞİ

 

Büyükşehir Belediyesi ocak ayı devam meclisi dün yapıldı. Mecliste CHP’li üyelerden gelen Konyaaltı Sahil, Boğaçayı ve Antalyaspor hakkındaki sorulara yanıtlar veren Başkan Türel, CHP’li meclis üyelerinin çoğunun meclise katılmamasıyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı

Büyükşehir Belediyesi olağan meclis toplantısının ocak ayı devam meclisi dün yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında yapılan toplantıya, CHP’li meclis üyelerinin çoğunun katılmaması dikkat çekti. Grup toplantısında olduğu belirtilen üyelerin neden gelmediğiyle ilgili konuşan Başkan Türel, Antalyaspor çıkarımında bulundu. Meclisin 28. gündem maddesi olan, Mülkiyeti Antalyaspor Derneği’ne ait alanın Büyükşehir Belediyesi’ne hibe edilmesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda akaryakıt ve servis istasyonu açarak gelirini Antalyaspor’a vermesi konusu CHP’liler tarafından tepkiye neden oldu. Gündem maddesiyle ilgili söz alan CHP Grup Sözcüsü Reşat Oktay, Antalyaspor’un maddi anlamda sıkıntıda olduğunu ve alınan kararların dikkatle incelenmesi gerektiğini belirterek, maddeyle ilgili kararlarının ret olduğunu söyledi. Oktay’ın konuşmasına yanıt veren Başkan Türel, “CHP’li meclis üyelerinin çoğunun neden gelmediği belli oldu. Fakat bilinmelidir ki Antalyaspor benim için aşktır.  Antalyaspor’umuza gelir sağlayacak bir meclis kararı alacağız. Biz hayatımız boyunca olmayacak duaya amin demedik. Bu mecliste hukuka, tekniğe uygun olmayan hiçbir şeye evet demeyiz. Biz evet diyorsak bu konu hukuka ve tekniğe uygundur. Biz tribünden hatta amigoluktan geliyoruz. Antalyaspor yönetimi konuyla ilgili Muratpaşa sınırlarında olduğu için Başkan Uysal’ı ziyaret etti. Ancak kendisi bu konuyla ilgili olumlu bakmadığını belirtmiş. Antalyaspor Kulübü Derneği mülkün sahibi olarak burayı Büyükşehir Belediyesi’ne hibe ediyor. Bizde orayı belediye hizmet alanı olarak planlayarak ihtiyacımızı karşılayacağız. Antalyaspor camiası, CHP gurubunu bu kararla ilgili en güzel şekilde değerlendirecektir. Biz sözde değil özde Antalyasporluyuz” şeklinde konuştu.

KONYAALTI’NDA TAVİZ YOK

CHP’li Recep Tokgöz’ün gündem dışı söz alarak Konyaaltı Sahil Projesi’nde yapılan denetimlerle ilgili sorduğu soruyu yanıtlayan Başkan Türel, “Sahil ile ilgili yönetim planı meclisten geçti. Arkadaşlar incelemede bulundu. Bunla ilgili bütün cezai işlemler uygulandı. Çok ciddi cezalar verildi. Yönetim planına uymayan işletmelere kapatma cezaları verildi. Artık müsaade edilmiyor. Geçmişte 6 metre karelik büfelerin, nasıl müzikli gazinolara dönüştüğünü hepimiz biliyoruz.  O dönem sahil, Konyaaltı Belediyesi sorumluluğundaydı. Biz bu acı gerçeklerden ders alarak yönetim planı uygulanmasını önemsedik ve gerekeni yaptık” ifadelerini kullandı.

“İTİBARSIZLAŞTIRMA OPERASYONU”

Başkan Menderes Türel, CHP’li meclis üyesi Recep Tokgöz’ün, Boğaçayı Projesi’ndeki marinaların taşınmasını istemesine yönelik verdiği yanıtta, CHP’nin Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Semih Esen’e göndermelerde bulundu. Türel, “Boğaçayı’nda ilk düzenlediğimiz projede içeride küçük bir marina ve dere ağzında büyük plan yapmıştık. Eleştirilerin hepsini dikkate aldık. O dönemin İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, ODTÜ’den 4 tane kıyı mühendisi hocaları getirdi. Biz de hocalarımızı getirdik. Derenin içerisinde bir marinanın olmasının tehlikeli olduğunu söylediler. Dere içi ve ağzındaki marinaların büyük direğinin Doğu Limanı’na taşınmasını onlar teklif etti. Büyük bir dikkatle dinledik. Katılımcı belediyeciliğin en güzel örneğini gösterdik. Cem Oğuz’un önerisiyle büyük limanın mendireğini taşıdık. Şimdi kendi önerisine yine kendisi karşı çıkıyor. Dün bunları söyleyenler, bugün karşı çıkıyor. Seçim yaklaştı itibarsızlaştırma operasyonu alıştığımız bir hadise oldu. Şuanda CHP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı, Boğaçayı Projesi için ‘Ayranı yok içmeye’ diye açıklama yapmıştı. Bu güzelliklere karşı çıkmıştı. Kadere bak şimdi kendisi Konyaaltı Belediye Başkan adayı oldu” dedi.

“LİMANI HALKA AÇTIK”

Boğaçayı Projesi’ndeki yat limanını halkın kullanımına açtıklarını da söyleyen Başkan Türel, “Dere ağzındaki yat limanını iptal ederek, İnşaat Mühendisleri Odasının teklifiyle büyük mendireğin oraya taşıdık. Oradaki limanı halkın kullanımına açıyoruz. O bölgeyi vatandaşlar daha önce hiç kullanmıyordu. İki kurum sosyal tesis diye 50 senedir buraları halka kapatmışlar. Biz halkın kullanmadığı alanı halka açık bir yer haline getirdik. Bizim adımızda halk yok diye tartışılıyor ama halkçılığın en güzel örneklerini biz veriyoruz. O alanı halkın denizle bağlantısını görsel olarak en ufak bir şekilde kesmeden bu projeyi yapıyoruz” diye konuştu. FATMA ARSLAN / ANTALYA GÜNDEM

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: