MHP LİSTESİNE TEPKİ

MHP Antalya Milletvekilleri adayları belli oldu. Adayların belirlenmesinin ardından, listeye tepki yağdı. Her zamanki gibi MHP’nin 1. sırasına ithal aday gelmesi partilileri kızdırırken, Mehmet Günal’ın liste dışında kalması da şaşkınlık yarattı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 24 Haziran’da gerçekleşecek olan 27. dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri adaylarını açıkladı. Buna göre liste, Abdurraman Başkan, Ahmet Selim Yurdakul, Tarkan Akıllı, Hüseyin Yıldız, Tuncay Temur, İlknur Fidan Kepez, Mehmet Ali Tuna, Yeter Keskin Öteleş, Ziya Yıldırım, Ömer Özbek, Mustafa Kürşad Sert, Suat Akgül, Tümer Emeksiz, Şükran Akça, Kürşad Tatar ve  Mustafa Hakan Topcu’dan oluştu.

Listede Mehmet Günal’ın olmaması şaşkınlık yaratırken, Abdurrahman Başkan’a ise tepki var. Daha önce İstanbul İl Başkanlığı yapan Başkan, aynı zamanda Tokat eski Milletvekili. Ekşi Sözlük’ten Başkan ile ilgili bazı yorumlar şöyle:

“25. dönem MHP Tokat Milletvekilidir. Aynı zamanda genel başkan baş danışmanıdır.”

“2014 yerel seçimlerinde İstanbul’da MHP’nin oylarını HDP’nin de gerisinde kalarak yüzde 3’e indirmesinde büyük katkısı olmuş, deyim yerindeyse MHP’ye adeta yerleri süpürtmüş ama ne hikmetse 2015’teki 2. genel seçimde de Tokat’ta oyları 2 kat arttıran Erkan İkikat‘ın yerine çöreklenmesi sağlanarak 1. sıradan meclise gönderilmektedir. He canım dava partisi, koltuk davası mı, cep cüzdan davası mı?”

“Bir MHP’nin Tarkan Akıllı gibi Antalya camiasında tanınan, sevilen bir adamı 3. sıraya atıp bu arkadaşı ithal şekilde 1. sıraya atması İYİ Parti‘ye çalışır”

“Kalan az miktardaki MHP’’liyi de bu “ithal aday” hamlesi uzaklaştırır”

“Teşekkürler Mehmet Bahçeli

AKILLI’YA AYIP OLDU

Öte yandan 25. dönem Milletvekili Tarkan Akıllı’nın bu dönemde seçilecek bir yere gelmesi bekleniyordu. Akıllı 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde Antalya Milletvekili seçilmişti. Daha önce de aday adaylıkları yaşayan Akıllı, birçok adaydan da daha fazla harcama ve çalışma yapmıştı. 7 Haziran seçimlerinde MHP 3 Milletvekili çıkarınca, Akıllı’da meclise gitmişti. Ancak yeniden erken seçimlere gidilince Akıllı, MHP’nin 2 milletvekilinde kalması sonucu seçilememişti. Antalya siyasi kamuoyu Akıllı’nın mağdur olduğunu düşünerek, bu kez 2. sırada yer alacağını düşünüyordu. Akıllı listede 3. sırada yer buldu. Siyasi otoritelere göre Antalya’da 2 Milletvekilinin artmasına rağmen MHP’nin 3 Milletvekili çıkarmasının imkansız olduğu belirtiliyor.

KADIN OLMAYACAK

  1. Milletvekili seçimlerinde liste belli olurken, bu dönem MHP Antalya’dan kadın Milletvekili olmayacak. En son 21. dönem seçimlerinde Nesrin Ünal MHP’yi mecliste temsil ederken, bu dönemde 6. sırada İlknur Fidan Kepez, 8. sırada Yeter Keskin Öteleş, 14. sırada da Şükran Akça bulunuyor. Buna göre, MHP’nin Antalya’dan Kadın Milletvekili çıkarması da imkansız görünüyor. Nihat TOKLU/ ANTALYA GÜNDEM HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir