ÖZKAN, “ÇOCUKLAR VATANDIR”

9 yaşındaki kıza cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve 5 ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalan A.Ö.’nün duruşmasına devam edildi.  Mahkeme Temmuz ayına ertelendi

9 yaşındaki kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla geçtiğimiz Mayıs ayında gözaltına alınıp tutuklandıktan 5 ay sonra serbest kalan apartman görevlisi A.Ö.’nün mahkemesine devam edildi ve Temmuz ayına ertelendi. Bu kararın üzerine Antalya Adliyesi önünde açıklamada bulunan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, mahkeme heyetinin değiştiğini ve yeni heyetten umutlu olduğunu söyledi. Başkan Özkan, “Seçimlerle birlikte Cumhurbaşkanının lütfen bu konuya değinmesini ve Cumhuriyetimizin çocuklarına sahip çıkacak kanunların çıkarılmasını istiyoruz. Biz ömrümüz yettiği sürece Türkiye’nin her yerinde istismara uğramış her çocuk için, kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nde çocuklara yapılan kötülüklerin, üstesinden geleceğiz. Çocuklar vatandır, vatanına sahip çıkmayan ülkelerin sonu hüsrandır. Biz çocuklarımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.

TUTUKLULUK İSTEDİLER

Biz Türkiye’nin her yerinde çocuklarımız için yola çıktık diyen Başkan Saadet Özkan, “Mahkeme salonlarında her zaman çocuklarımızın yanındayız. Bu günkü davamızda mahkeme heyetimiz değişti ve bu heyetin tavrı umut verici. Ancak tutukluluk olmadı. Tutukluluk istiyoruz. Mahkemede geçen durumu anlatamıyorum. Fakat içerideki durumu görseniz, hepiniz şahsın tutuklanmasını isterdiniz. Adalet çocuklardan yana olsun, çocuklar huzur bulsun istiyoruz. Bu çocuklar huzur ve güvende değiller. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nde tutuklu yargılama istiyoruz. 103’ncü maddeye esas olan yasanında değiştirilmesini istiyoruz. Terörle mücadeledeki gibi 7 sene olmasını istiyoruz. Davalar madem uzun sürüyor, tutuklulukların da uzun sürmesi için madde istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“YILMADIM”

Taciz olayından sonra işinden ve evinden olduğunu belirten küçük kızın annesi F.Y ise “Bu davada benim yanımda bulunan herkese çok teşekkür ederim. Bu sadece benim davam değil, gönül vermiş herkesin davası. Maalesef bu olaydan sonra evimden, işimden oldum. Başıma bir sürü şey geldi, ancak hiçbir zaman yılmadım. Bu davanın peşini bırakmayacağım. Bu kişiyi ben ellerinde kelepçe ile görene kadar mücadele edeceğiz. UCİM ve Çocukça Derneği, bize sahip çıkmasalardı, biz şu anda buraya kadar gelemezdik” şeklinde konuştu.

RÜZGAR TERSİNE ESTİ

Taciz davasına gönüllü olarak destek veren Çocukça Derneği Başkanı Avukat Buğra Kağan Oğuz, “Heyet değişikliğine gidildi. Daha önceki davalarda, sürekli şerh koyan hakime hanım, mahkeme başkanı oldu. Bu bizim için sevindirici bir haber oldu. Daha önceki davalarda sanki biz sanık, karşı taraf mağdur gibi muamele görüyorduk. Ancak çocuğun ilkesinden söz edilmesi bile bize umut oldu. Rüzgar tersine esmeye başladı. Bu mahkemede sanığın eli ayağına dolandı” dedi. YAPRAK ÖZER/ANTALYA GÜNDEM HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: