ÖZYOL İÇİN TEK YÜREK

ÖZYOL İÇİN TEK YÜREK
REKLAM ALANI
17.05.2019
116
A+
A-

 

Önceki gün çalıştığı gazetenin önünde saldırıya uğrayan gazeteci İdris Özyol için Antalya’da bulunan gazeteciler Özyol’un çalıştığı gazete önünde toplanarak, saldırıyı lanetledi. Özyol, “Yapılan saldırı bir tek bana yapılmadı. Bu doğru haberi, demokrasiyi, hukuku savunan gazetecilere yapılan bir saldırıdır” dedi

Gazeteci İdris Özyol, çalıştığı gazetenin önünde 3 kişinin sopalı saldırısına uğramış ve ağır yaralanmıştı. Saldırıya uğrayan gazeteci İdris Özyol için Antalya’da bulunan gazeteciler Özyol’un çalıştığı gazete önünde toplanarak, saldırıyı lanetledi. Yapılan basın açıklamana gazetecilerin yanı sıra; CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, ADD Şube Başkanı İbrahim Daş, CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, EĞİTİM-SEN Şube Başkanı Kadir Öztürk,  DİSK Genel İş Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar, BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, Şanlıurfalılar Derneği Antalya Şube Başkanı Hıdır Dağtekin katıldı. Gece saldırı sonrası hastaneye kaldırılan Özyol’u hastanede CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ve çok sayıda gazeteci ziyaret etti.

Gazeteci İdris Özyol’un uzun süredir tehdit edildiğini dile getiren Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi Engin Korkmaz, “Dün Antalya’da bir gazeteci saldırıya uğradı. Yaralanan arkadaşımız hastanede tedavi görürken saldırganlar hala yakalanabilmiş değil. Yaşananları bu kadar basit özetlemek mümkün değil elbette. Çünkü olayın perde arkası var. İdris Özyol, bir süredir belli bir kesim tarafından tehdit ediliyordu. Muratpaşa Belediye Meclisi’nde yaşanan bir tartışmada taraflardan biri, Özyol’un yanı sıra Gerçek Gazetesi’nden Songül Başkaya’yı ve diğer birçok kişiye tehditler savuruyordu. Dün ise bu tehditler adresini buldu. Hedef gösterilmesinin hemen ardından İdris Özyol, çalıştığı gazetenin yakınında 3 kişinin saldırısına uğradı. İşine gelmeyen haberi şiddet kullanarak yazdıramayacağını, sevmediği gazeteciyi sopayla susturacağını sanan bu taş devri zihniyetini iyi tanıyoruz. 21. yüzyıl Türkiye’sinde kimsenin görmek istemediği bu anlayışın hala can yakıyor olması utanç vericidir. Saldırganların gerekli cezayı alması ilk şartımızdır. Eğer bu geçekleşmezse, ülkede hiçbir gazetecinin mesleğini yapma imkan kalmayacaktır. Sadece can güvenliğimiz değil, halkın haber alma hakkı tehdit altındadır. Diğer yandan saldırganları azmettiren, sağa sola istediği gibi tehditler savuran, gazetecileri hedef gösteren kim varsa yargı önünde hesap vermelidir. İdris Özyol’a geçmiş olsun derken yalnız olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Gazeteciler bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacaktır. Bu işin peşini bırakmayacağız. Yetkililere sesleniyoruz, adaleti ve güvenliği sağlamaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“SALDIRILARIN DEVAMI GELECEK”

“Faşizm konuşma yasağı değil, söyletme mecburiyetidir” diyen Gazeteci İdris Özyol, “Muratpaşa Belediye’nde yapılan meclisten sonra tehdit alıyordum. Üç kişi saldırdı bana zaten görüntülerini de bulduk. Bir laf vardır “Faşizm konuşma yasağı değil, söyletme mecburiyetidir” diye. Birileri onların söylediği bir şeyleri söylememizi istiyorlar. Biz bunları söylemediğimizde de başımıza bunlar geliyor. Ben bunların devamının geleceğini düşünüyorum. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı, diğer gazeteci arkadaşlarımıza yapılan saldırıların devamının geleceğini düşünüyorum. Çünkü bu tarz saldırıları pışpışladığımızda, serbest bıraktığımızda konuşmak yerine adaletlerini böyle sağlıyorlar. Oysaki gazeteci konuşulabilir insanlardır. Gazeteci bir şeyi yanlış yazdığında onu düzeltebilecek karakterde bir insandır. İşi budur zaten. Döverek bir haberi tezhip edemezsiniz. Yapılan saldırı bir tek bana yapılmadı. Bu doğru haberi, demokrasiyi, hukuku savunan gazetecilere yapılan bir saldırıdır. Gerçekten çok üzücü bir durum. Onları çok önemsemiyorum. Çünkü onlar tetikçi. Onun arkasındaki güç benim için daha önemli. 12 yıldır Antalya’da gazetecilik yapıyorum. Belli bir kimlikle tanınıyorum. İlk defa saldırıya uğruyorsam, dönemin ne hale geldiğini gösteriyor bu durum. İnsanlar atık sorunlarını konuşarak gözemez hale geldi. Emniyet araştırıyor. Bir kişi zan altında bırakmak doğru değil. O ihtimali de araştırıyor” ifadelerine yer verdi.

“NEFRET DİLİNİ BIRAKIN”

Saldırıyı lanetleyen CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Yapılan çirkin saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyorum. Son zamanlarda ülkemizde maalesef farkı düşünenini, sindirme politikası izleniyor. Bunun dışında insanları ayrıştıran, nefret duygusunu körükleyen bu yaklaşım maalesef toplumda tamda birlikte olacağımız bu zamanda, insanları birbirine düşürüyor.  Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Özellikle iktidara ve onun ortaklarına seslenmek istiyorum. Milleti birbirine düşürmeyin. Kin ve nefret dilini bırakınız. İdris Özyol’a yapılan saldırı sıradan bir saldırı değildir. Bu organize bir olaydır. Bunu böyle değerlendirmek gerek. Basına yapılan saldırının özellikle ele alınmasını talep ediyoruz. Saldırıyı yapan kişilerin bir an önce yargı tarafından bulunmasını istiyoruz. Biz özgür basının her zaman yanındayız yanında olmaya devam edeceğiz. Saldırganların tutuklanması için eliminizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Özyol’a sosyal medya üzerinden geçmiş olsun dileklerini sunan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Gazeteci İdris Özyol’a yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendisinden aldığım bilgiye göre durumu iyi. Ekiplerimiz, menfur saldırının faillerinin bulunması için çalışma başladı. inşallah en kısa sürede sonuç alacağız” derken, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel ise “Gazeteci İdris Özyol’a yapılan saldırıyı tasvip etmek mümkün değil. Geçmiş olsun İdris Özyol” dedi. YAPRAK ÖZER /ANTALYA GÜNDEM

 

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.