PANDEMİ FIRSATINDA OKUMA ALIŞKANLIĞI

24.03.2021
919
A+
A-

Pandemi covit salgınında; en güzel ve yapılacak iş; kitap okuma ve aile bireyleri ile bir araya gelmek, zaman geçirmektir. Kedimizi ve çevremizi gönüllü olarak koruduğumuz zamandır. Neden kitap okumalıyız, ya da neden okumalıyız.

1-Başka yapacağımız bir şey yoktur.

2-TV yeterli gelmez.

3-Çocuklarımızla oynayacak oyunları bilmiyor olabiliriz.

Peki ne yapalım? Yaptığımız iş bari çocuğumuza yarasın.

Kitap okuma bir davranış biçimidir. Kitap okuyan geniş bakış açısına sahiptir. Yorumları doğrudur. Geleceğimize ışık tutar, başkalarının görüşlerini tanırız. Yeni bir bakış açısı kazanabiliriz. Sözcük hazinesi gelişir. Kelime hazinesinin gelişmesi ifademizi çeşitli olarak anlatma becerimizi geliştirebiliriz. İkna kabiliyeti kazanırız.

Eee… Kitap okuma nasıl yapılmalı?

Anlayacağımız, ilgimizi çekecek kitap seçmeliyiz. Okuduğumuz kitapları aile içinde tartışa biliriz. Anlama gücü gelişir. Bu durumda çocuklarımızın dinleme yorumlama yeteneklerimiz gelişebilir. Bakanlığın yaptığı açıklamada, sınavlara girişte, öğrencilere anlama soruları sorulacağı belirtilmektedir. Yani çok kitap okuyan öğrenciler başarılı olacaktır.

Belediyeler beldedeki insanlara kitap okutmak için bazı kampanyalar düzenliyorlar. Örneğin: Bursa Belediyesi, okuma kartı olanları toplu taşımadan ücretsiz faydalanıyor. Ya da kitap okurları okuduğu kitabı unutmuş gibi yaparak, başka birinin okumasına fırsat vermektedir.

Gazipaşa ilçesinde yapılan kitap okuma da çok manidardır. Ergenler tavla ve okey gibi oyunları kitap alma verme üzerine yapıyorlardı. Okunan ve beğenilen kitapların tavsiye edilmesi, toplumda tartışılması da bir yoldur.

Çocuklara verilecek veya alınacak kitaplar Türk Yazarların ürettiği ve çocuk psikolojisine uygun olmalı. Yoksa okumaz, okuduğundan nefret eder.

Okulda dersler, öğretmenin okuduğu kitaplar üzerinden yapılmalı. Milli Eğitim Bakanlığı kitapları incelemelidir. Yoksa nitel ve nicel yetersizliği olan kitaplar türetilir.

Dinleme etkinliği için Denizbank’ın kültür hizmeti olarak 100 temel eserinin devlet sanatçılarına okuttuğu eserler dinlenebilir. Kitaptan da takip edilerek, doğru okuma geliştirilebilir. Saniye Acun yayıncılığın hazırladığı kitapları da okumalı, okutmalısınız.

Hoşça okumalar.

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
5 Ağustos 2021
12 Temmuz 2021
30 Haziran 2021
31 Mart 2021
15 Mart 2021
16 Şubat 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.