SAĞLIKÇIYA TAZMİNAT TEHDİTİ

SAĞLIKÇIYA TAZMİNAT TEHDİTİ
REKLAM ALANI
04.10.2020
889
A+
A-

AYFER ŞİMŞEK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER Her geçen gün aratan koronavirüs vakaları ile ilgili aile hekimi Dr. Ozan Uzkut, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Uzkut, “Doktorumdan korona kaptım. Bu konu ile ilgili çok duyum almaya başladım. Hatta bu konuda açılan davalar bile var. Bazı hastalar doktorlardan tazminat almak istiyor” dedi

Her geçen gün aratan koronavirüs vakaları ile ilgili aile hekimi Dr. Ozan Uzkut, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ozan Uzkut, “Ben doktorumdan korona kaptım. Bu konuda bu günlerde çok duyum almaya başladım. Hiçbir şeyim yoktu mecburen hastaneye gittim sanırım doktorum, hemşirem koronalıymış ondan dan covit kaptım. Evet bu yakarışın çok duyulmaya başlaması benim aylardır yazdığım sağlık personelinin halkın ortalamasının yaklaşık 11 katı covite yakalanmış olma olasılığı tüm dediklerimizi doğruluyor ve önlem alınmazsa da daha büyük sıkıntıların doğması kaçınılmaz. Hatta bu konuda açılan davalar var doktorum hemşirem ebem bana kovit bulaştırdı bu konuda uyarmadı ,bana tazminat ödemeli, hastane masrafımı karşılamalı ,mağduriyetimi gidermeli diye bir çok dava açıldı .Şimdilik bu konunun bilirkişilik dosyaları elime gelmediği için veya bu konuda hakimlerin verdiği kararlar henüz olmadığı için çok yorum yapmak istemiyorum ama çok da merak ediyorum bu yönüyle de ilginç bir dava konusu olduğu su götürmez .bakalım hakimlerimiz ne karar verecek .
Peki gelişmiş ülkelerde bu durum nasıl derseniz incelediğim kadarı ile onlarda şöyle bir uygulama var sağlık çalışanının her ay düzenli PCR testi yani korona testi yaptırması zorunlu .Pozitif çıkan hemen karantinaya alınıyor bir şekilde yaptırmayana ceza var ve hele dava konusu olursa çok büyük tazminatlar ödüyor .Peki bizde nasıl derseniz bizde özellikle sağlık çalışanı iseniz test yaptırmanız yasak .Asla sizi kontrol amaçlı test yapmıyorlar .Ancak çok hasta olmanız covit belirtilerini göstermeniz ,çalışamayacak şekilde olmanız durumunda test yapıyorlar eğer test sonucu negatif gelirse haliniz ne olursa olsun çalışmaya devam ediyorsunuz testin yüzde 70’lik duyarlı oluşu yani aslında hasta olduğunuz halde yanlışla negatif çıkması umurlarında değil .Eğer pozitif çıkarsa sadece 7 gün karantina veriliyor diğer çalışanlarda bu 10 ila 21 gün arası değişiyor .Tekrar pozitifli olsanız bile çift maske gözlük takarak sizin çalışmanız bekleniyor .Sonrada hastaya kovit bulaştırdın denilerek mahkemeye verilmenize göz yumuluyor” dedi.

“ADALET BUNUN NERSİNDE?”

Peki siz bulaştırmadığınızı nasıl ispatlamaya çalışıyorsunuz öyle ya test yaptıramadınız belki pozitifiz ama belirti vermiyoruz bulaşım olanın yüzde 80’i nerdeyse hiç belirti vermeden pozitif olarak aramızda dolaşıyor diyen Uzkut, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz sadece belirti verene test yaptığımız için bu durumu ispat etmemiz çok zor yani biz gerçekten pozitif olabiliriz ve hastaya gerçekten corona bulaştırabiliriz bunu önleyecek hiçbir durum söz konusu değil. Sadece şunu yapıyoruz maskemizi gözlüğümüzü çıkarmıyoruz hastalarla bu şekilde konuşup muayene ediyoruz onlara bulaştırmamaya çalışıyoruz çoğu zaman fiziksel mesafeyi gözetemiyoruz yaklaşmak zorunda kalıyoruz Maskenin de en iyi yüzde 95 koruduğuna göre mesafede ayarlanamadığına göre hastalık bulaştırma riskimiz çok yüksek. Ancak maske ve siperlik taktığımızı kameralarla veya şahitlerle ispatlayarak elimizden geleni yaptığımızı söyleyebiliyoruz ama kesin bulaşmamıştır diyemiyoruz. Pozitif sayımız artar ,çalıştıracak sağlık çalışanı bulamayız, sağlık sistemimiz çöker mantığı ile test yapmadığımız sağlık çalışanları birde bu hukuki garabetle de uğraşmak zorunda kalıyorlar .Gelişmiş ülkeler pandeminin hemen başında sağlık çalışan sayısını artırarak çözüm bulurken bizde imam sayımızı artırarak onlara iyi maaşlar ,döner ödemeleri vererek çözüm bulmaya çalıştık Çünkü bizde ahiret önemli bu dünya gelip geçici sanırım bu mantıkla bakıyorlar ama kendileri nerdeyse her gün test yaptırım en iyi olanaklarla korunmaya devam ediyorlar .Sağlık çalışanlarının izinleri iptal ediliyor onların nefes almasına bile müsaade edilmiyor sonra birde neden hastaya korona bulaştırdın diye mahkemelerde yalnız bırakılıyor hesap soruluyor. Gerçekten adalet bunun neresinde.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.