SOĞAN ERKEĞİ

 

Namı diğer; karısından dayak yiyen adam!

Gazete sayfalarında kadın şiddetinden yer kalırsa arada bir şiddete uğrayan erkekler de haber olmaktadır. Gazetecilikte “köpek insanı ısırırsa” haber değildir; haber olan “insanın köpeği ısırmasıdır” diye bir kuralın olduğu bilinir.
Gazeteciliğin bu temel kuralına sosyal hizmetçe bir ek yapalım. Kocasından dayak yiyen kadın haberi üçüncü sayfadan haber olurken karısından dayak yiyen koca haberi manşetten verilir.

Gerçekte böyle midir?

Toplumsal algımız sayesinde bize sosyal yönden enjekte edilenleri yaşıyoruz. Gen kodlarımıza yazılan toplumsal cinsiyet eşitsizliği daha sonraki zaman zarfında çocukluktan başlayarak belleklerimize kazılmaktadır. Erkeği ve erkekliği ön plana çıkaran çarpık bir çocuk eğitim anlayışımız var.

Erkek çocuğuna, “hadi oğlum, amcana pipini göster” ile başlayıp “erkek adam dayak yer mi” ya da “erkek adam ağlar mı” söylemine yabancı olan yoktur. Anne ve babalar erkek çocukları ile hem de göstere göstere övündükleri evlat sahibi olma duygusunu kız çocukları için esirgerler. “Bu nedenle erkek adamın bir oğlu olmuş, tutmuş çocuğun pipisini koparmış” şeklinde abartılı bir sevinç belirtisi tabir edilir. Özellikle kırsal alanda oğlum oldu diye davul çaldıran adamlar vardır. Oğluna davul çaldıran adamın kızı olduğunda ağzını bıçak açmaz. Anlaşılır şey değil.

Asıl konudan uzaklaşmayalım. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği konularını başka zaman ele alayım. Konumuz, şiddet gören kocalar ve bu gruba bakış. Hem kadınların, hem de erkeklerin farklı pencereden baktığına şahit oldum.

Habere konu olan olay, bir ilde eşlerinden dayak yiyen erkekleri konu alıyor. Gazete ekliyor, “şiddet bu defa taraf değiştirdi.” Baştan adını koyalım; şiddetin her türlüsüne ve her taraftakine (insana, kadına, erkeğe, çocuğa) karşıyız.

Gazete haberini kendisine okuduğum ERKEK tanıdık, şöyle dedi:

– Soğan erkeği!

– Nasıl yani?

– Erkek adam dayak yer mi?

Bu kadar. Söz söylenecek adam var sözü üstüne, sözü üstüne söz söylenmeyecek adam var. Bu diyalogda ikinci grupta yer alan adamla karşı karşıyayız.

Kadına şiddet konusunda eğitimsiz bir toplumuz. Kadın için şiddeti LAYIK gören anlayış, erkek için YAKIŞIKSIZ buluyor. Neymiş erkek adam karısından dayak mı yer? Şayet de yiyorsa o tam erkek değildir.

Peki nedir?

-Soğan erkeğidir!

-Layt (light) erkektir!

-Kılıbık erkektir!

-Karı kılıklı erkektir!

-Erkek değildir!

Etrafında bu tamlamaları duymayan var mı?

Şiddet, insan hakları ihlalidir. Bir insana şiddet uygulamak ne yasal ne de toplumsal olarak kabul edilebilir bir durum değildir. Bu bilinci henüz çocukluk çağında olan insana aşılamak ve kodlamak gerekiyor. Bunu başarırsak şayet günümüzde yaşanan şiddet vakaları azalacaktır.

O zaman şiddet mağduru kadına “kocandır, hem döver hem sever” denmeyecektir. Şiddet bir suç olduğundan gerekli yaptırım uygulanacaktır.

Sahi, şiddet gören erkeğe, “KARINDIR, HEM SEVER HEM DÖVER” desek nasıl olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: