SU ALARMI

SU ALARMI
REKLAM ALANI

YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Su fakiri ülkeler arasında yer alan Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere birçok şehir su alarmı vermeye başladı. Antalya’nın tehlike altında olduğunu belirten ZMO Antalya Şubesi eski Başkanı Vahap Tuncer, bilinçsiz su kullanımı ile ilgili uyarıda bulundu. Başkan Tuncer, “Sular bu kadar bilinçsiz kullanılırsa ve modern sulama sistemine geçilmezse Antalya’da önümüzdeki yıllarda ciddi bir su sorunu yaşanacak” dedi

Özellikle pandemi döneminde suyun değerini daha iyi anladık. Su fakiri ülkeler arasında yer alan Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere birçok şehir su alarmı vermeye başladı. Antalya’nın su kaynakları açısından Türkiye’nin en zengin şehri olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski Başkanı Vahap Tuncer, bilinçsiz su kullanımı ile ilgili uyarıda bulundu. Başkan Tuncer, “Türkiye’de kişi başına düşen su miktarı bin 300- bin 400 metre küp civarında. Türkiye şu anda su fakiri ülkeler arasında. Ancak Antalya Türkiye’nin su potansiyelinin yüzde 9 buçuğuna sahip. Antalya su kaynakları bakımından Türkiye’nin en zengin şehri. Buna rağmen Antalya’nın su kaynaklarında ciddi bir azalma var. Geçen yıl Kırkgöz’deki debi 4’e bir civarına düştü. Şu anda 5’te bir civarında olduğu söyleniyor. Kırkgöz’de de kuruma tehlikesi var. Bunun nedeni de yağışların azalması ve mevsimlerin kurak geçmesi. Bunun yanı sıra yayla bölgesindeki yaylacılığın ve tarımın artmasına bağlı olarak yer altı sularının kullanılması yer alıyor. Bütün bunlar bir araya geldiğinde de tarımda da ciddi bir su sıkıntısının yaşanacağını düşünüyoruz. Daha çok yer altı sularına muhtaç olan bölgelerde önümüzdeki yıllarda tarımda sulama sıkıntısının yaşanacağını düşünüyorum” dedi.

“GEÇ KALDIK”

Modern sula sistemlerine bir an önce geçilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Vahap Tuncer, “Yeni açılan üretim alanlarında vatandaş devlet desteği alabildiği takdirde mümkün olduğu kadar dalma sulama sistemine geçti. Ancak buda yetmiyor. Türkiye su fakiri bir ülke. Türkiye bu önlemleri almak için geç kaldı. Türkiye sulanacak alanlara gerekli alt yapıları kurmadı. Sulama yaptığımız alanlarda su sıkıntısı yaşanıyor. Türkiye geçmişte kapalı sistemli sulama uygulamasına geçmiş olsaydı su kaybını en aza indirgeyecekti. Ancak biz mevcut sulama yapılacak alanlarda bile zaman zaman su sıkıntısı yaşayan bir ülke haline geldik. Biz bu sisteme geçmek için geç kaldık. Türkiye’nin nüfusu hızla artıyor. Tarımsal üretim artmak zorundayız, tarımsal üretimi arttırmak için sulu tarıma geçmek zorundayız. Bunun içinde olabildiğince suyu en son teknoloji ile kullanmamız gerek. Suyun damlasının boşa gitmeyecek şekilde sistemler kurulmalı. Türkiye bu sistemi kurmak için geç kaldı. Bir an önce modern sulama sistemine geçmemiz gerek. Sular bu kadar bilinçsiz kullanılırsa ve modern sulama sistemine geçilmezse Antalya’da önümüzdeki yıllarda ciddi bir su sorunu yaşanacak. Sulamaların planlı yapılmalı” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.