TARIMDA SORUN SİYASET

TARIMDA SORUN SİYASET
REKLAM ALANI
06.08.2019
1.408
A+
A-

Üreticinin durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirten Başkan Akcan, üretimde asıl sorunun siyaset olduğunu ileri sürdü. Başkan Akcan, “Günlük siyasetle günlük politikalarla bu ülkeyi götüremeyiz. Çiftçinin bu kadar zorluk yaşamasının nedeni günü birlik siyasettir” dedi

Tarımsal girdi fiyatlarındaki hızlı artış, üretimi tehdit ediyor. Özellikle gübre, mazot, enerji gibi temel girdilerin fiyatı çok hızlı artarken, ürün fiyatlarının aynı düzeyde artmaması üretimi zorlaştırıyor. Girdilerin pahalı olması nedeniyle son yıllarda üretim yapamayan ve tarlasını boş bırakan çok sayıda çiftçi var. Pek çok çiftçi mazot parası bulamadığı için tarlasını süremiyor.

POPÜLİST SİYASET

Girdi maliyetlerinden dolayı her geçen gün bitme noktasına gelen çiftçinin bu hale gelmesinin sebebi olarak siyaseti gösteren Antalya Toptancı Hali Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Dernek Başkanı Nevzat Akcan, siyasetçilere seslendi. Kötü bir sezon geçirdiklerini ifade eden Başkan Akcan, “Bu sezonu kötü kapattık. Şimdi yeni sezon mallarımız gelmeye başladı. Çiftçi şu anda perişan halde. Üretici zarar ediyor. Gıda fiyatları biraz artınca herkes üreticiye yükleniyor. Ancak kimse girdi maliyetlerini hesaplamıyor. Girdi fiyatlarını hesaplamayanlar, popülist siyaset yapıyor. Aslında herkes her şeyi biliyor. Ancak göz ardı ediyorlar. Bütün siyasetçiler günlük siyaset yapıyor. Bu günlük siyasetten dolayı bu sektör çok büyük zarar ediyor. Yıl bazında baktığınızda ortalama olarak kötü bir sezon geçirmedik.

“SEZON FENA DEĞİLDİ”

Bu yıl içinde dönem dönem kötü ve iyi zamanlar geçirdik. Her şeye rağmen yine de sezon fena değildi. Ürün sıkıntısı vardı. Girdi fiyatlarından dolayı üretici ürün yetiştiremedi. Hal böyle olunca da sıkıntılar baş gösterdi. Bende çiftçiyim. Çiftçiye verilen destek yetersiz. Öyle aman aman bir destek yok. Mutlaka destek veriliyordur. Ancak biz çiftçiler bunu görmüyoruz. Verilen rakamlar komik rakamlar. Ben kötümser olmak istemiyorum. Ancak bu senaryo böyle giderse, bu günlerden daha kötü günler yaşarız. Ülke hem çiftçisini, hem de gelirini kaybeder. Buradan siyasetçilere sesleniyorum ne olur üretim odaklı siyaset yapalım. Asıl sorun siyaset yapanlarda. Günlük siyasetle günlük politikalarla bu ülkeyi götüremeyiz. Çiftçinin bu kadar zorluk yaşamasının nedeni günü birlik yapılan siyasettir. Günü birlik alınan kararlardır” ifadelerine yer verdi.

 

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.