TATİL ARASI BİTİYOR

Seçim süreci ile beraber tatillerini yarıda kesen yerli turist, hafta sonunda yapılacak üniversite sınavından sonra tatil yapabilecek

Turizm sezonunun başlamasının hemen ardından gelen seçim süreci ve üniversite sınavı, yerli turistin tatilini olumsuz yönde etkiledi. Birçok vatandaş tatilini yarıda keserek oy verme işlemini gerçekleştirmek için memleketine gitti. Bir kısmı da üniversite sınavı yapılana kadar tatile çıkmama kararı aldı. Turizm kenti Antalya’nın seçim ve üniversite sınavı sürecindeki durumunu değerlendiren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Etem Hakan Duran, “Seçim sürecinden yeni çıktığımız için ve önümüzdeki hafta sonu da üniversite sınavı olması sebebiyle iç pazarda çok büyük bir hareketlilik beklemiyoruz. Temmuz itibariyle iç pazar hareketlenecek şu an aslında normal beklentilerimiz içinde gidiyoruz” dedi.

Seçim tarihinin erkene alınması ile yerli turistin tatil planını değiştirdiğini söyleyen Duran, “Turizm ofisleri bu konularda zaten destek verdiler. Ücretsiz olarak herhangi bir cezai işlem uygulamadan rezervasyonların değişimine, iptaline yardımcı oldular. Bizim asıl beklentimiz önümüzdeki Pazartesi’den itibaren iç turizmin canlanmasındır” ifadelerini kullandı.

Antalya’da yaşayan yerel turistin farlı bir yerde tatil yapmak isteyebileceklerini, Antalya’nın asıl turist çektiği büyük kentlerin İstanbul, Ankara, Gaziantep, Eskişehir ve Kayseri gibi şehirler olduğunu belirten Duran, “Bu şehirlerdeki üniversite sınavlarına girecek olan katılımcılar sebebi ile bir sakinlik yaşanacak ama öbür taraftan da zaten okullarında tatil olması sebebi ile üniversite sınavları ile ilişkisi olmayan vatandaşlar yavaş yavaş tatile çıkacaktır. Asıl tatil zamanı Temmuz itibariyle başlayacaktır. Şu andaki beklentimiz o yönde” dedi.

Bu sezon otel fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu ve erken rezervasyon indirimlerinin bittiğini söyleyen Duran, “Yüksek sezona girdik, hem Avrupa’nın hem de Rusya’nın yoğun şekilde geliyor olması sebebi ile fiyatlar şu an en yüksek noktada, bu saatten sonra tatile son dakika da karar verecek tatilciler biraz daha fazla ücret ödeyeceklerdir” şeklinde konuştu. AYKUT SÜLEK / ANTALYA GÜNDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir