“TAVSİYEM, TÜRK LİRASI”

Veysi Sağlam23.11.2017 10:54:25

4fd63dd85aa7c7fec061.jpg

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, “Benim tavsiyem Türk Lirası’dır, ama dövizin de, gayrimenkulün de, çeşitli tüketim gereçlerinin de fiyatının artmasından vatandaş olarak ben de son derece rahatsızım” dedi.

Antalya Genç İşadamları Derneği'nin (ANTGİAD) Olağan Genişletilmiş Üye Toplantısı, Su Otel'de yapıldı. Toplantıya konuşmacı olarak İş Bankası Yönetim Kurul Başkanı Ersin Özince katıldı. 'Türkiye'nin Finansal Geleceği ve Gerçekleri' konusunda sunum yapan Özince, bankaların arzu edilen krediyi insanlara hak ettiklerinden fazla faiz ve masrafla verdikleri yönünde sitemlerle karşılaştıklarını ifade etti. Ersin Özince, terazinin bir kefesinde kredi varsa, öbür kefesinde kaynağın olması gerektiğini söyleyerek, bankacılık sektörünün, otomobilin motoru gibi küçük olduğunu belirterek, ne kadar tasarruf varsa, o kadar banka olduğuna dikkati çekti. 

“KAYNAKLARI KISITLI”

Türkiye'nin kaynaklarının kısıtlı ve büyüme ihtiyacında olan bir ülke olduğunu belirten Özince, “Hele hele demokratik yapısı çok fazla genç nüfus içeren, bunlara uygun istihdam, gelir, refah ve ekonomi bir işe yarayacaksa eğer, mutluluk yaratacak olan politikalar için kaynak lazım, para lazım. Bunun için de ne yapıyoruz, borçlanıyoruz. Bu borçlanmaları da doğru ve sağlıklı bir şekilde sağlamak istiyorsanız, bankacılığın yanı sıra bir de sermaye piyasasını kullanmalısınız. Artı kaynakları da mümkün olduğunca üretken alanlara yönlendirmelisiniz" dedi.

“TÜRK LİRASI'NI ALMAK ZORUNDAYIZ”

“Dolar ve Euro'daki artışın neye bağlıyorsunuz? Borçlanan işadamlarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?" sorusuna yanıt veren Ersin Özince, “Herhangi bir kurum adına konuşmuyorum, kişisel kanaatim. Arz taleple ilgilidir işaret ettiğiniz husus. Bir mala talep olursa, onun fiyatı artar. Bu konuda başka bir izaha ihtiyaç yok. Talep neden artar? İncelediğiniz zaman, tamamen düz mantıkla izah edebileceğimiz nedenlerle artar. Türkiye özelinde bizim dövize olan talebi azaltmamızın en iyi çaresi Türk parasını değerlendirmeye çalışmakla olur. Dövizle ne tasarruf yapmayı, ne de borç almayı hiç kimseye önermem. Döviz geliri olanların dahi döviz borçlanması yaparken mutlaka bir finans uzmanına danışarak işini görmesinde yarar var. Halkımız açısından düşünürsek, Türk Lirası'nı almak zorundayız” ifadelerini kullandı. Ersin Özince'nin konuşmasının ardından ANTGİAD'a yeni üye olanlara üyelik belgesi, fahri üyelere de fahri üyelik belgesi verildi. Veysi Sağlam/ Gündem Haber 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: