TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ DERNEĞİ

29.11.2019
2.845
A+
A-

            Aziz Nesin Çocuklarıma adlı şiirinde “Örgüt yoksa seninle başlamalı” der. Biz de öyle yaptık, kadın çalışmaları alanındaki boşluğu doldurmak için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Derneği’ni kurduk.

            Sivil toplum örgütlerinin değişim ve dönüşüm yapan gücüne inandığımız için bu yola çıktık. Başta insan hakları evrensel beyannamesini temel alarak; çocuk, kadın, engelli haklarından yana taraf olduk.

Amaçlarımızı tüzüğümüzde şöyle sıraladık.

  • Kadın ve erkek arasında kültürden kültüre değişiklik gösteren toplumsal cinsiyet rollerindeki eşitsizliğinin giderilmesi için araştırma, inceleme ve değerlendirme yapmak,
  • Eğitim çalışmaları yapmak,
  • Sosyal ve kültürel sorumluluk temelinde projeler üretmek,
  • Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunu geniş kesimlere anlatılmak,
  • Kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin önlenmesi, hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için; bireysel, grup ve toplumsal olarak farkındalık yaratmak,
  • Politika oluşturulmasına katkı sunmak,
  • Sosyal hizmet, toplum bilimi başta olmak üzere bilimsel çalışmalar yapmak ve yapılan çalışmalara katkı koymak,
  • Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı çağdaş, ilerici ve aydın cinsiyet ayrımcılığından arınmış bir toplum oluşumuna katkı koymak.

       Sosyal hizmet, eğitim ve sanat aracılığıyla başta kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği konularında sivil toplum kuruluşu ruhu ile çalışmalar yapılacaktır.

       Sosyal hizmet alanında; toplumsal duyarlılık için koruyucu önleyici faaliyetler düzenlenmeyi planlıyoruz. Sanatın değiştirici ve dönüştürücü sihirli gücü ile bireylerin özgürleşmesini arzuluyoruz. Eğitim konusunda da yediden yetmişe her yaştan insana ulaşarak toplumsal cinsiyet eşitliğini anlatmak istiyoruz.

       Değişim ve dönüşüm için “her alanda herkese eşitlik” sloganı ile çıktığımız bu yolculukta inanıyoruz ki aynı insanlık değerlerini taşıyanların yolu bir gün kesişecektir. Biz de yolumuzun kesiştiği dostlarımız ile büyüyeceğiz.

       Ve son sözü yine Aziz Nesin’e bırakalım:

Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum

Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz

De ki bütün işe yarayanlar

İşe yaramaz sanılanlardan çıkar

NOT: 30.11.2019 Cumartesi Günü saat 14.00 da Antalya Baro Başkanlığı Toplantı Salonunda Derneğimizin Olağan Genel Kurulu yapılacaktır. Davetlisiniz.

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.