TÜREL BİLMECESİ

Bugünlerde geleceği en çok tartışılan siyasilerin başında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel geliyor. Geçtiğimiz yıl görevden alınacağı iddia edilen, 6 ay önce seçimleri kaybeder denen Başkan Türel, gerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, gerekse milletvekili seçimlerinde Ak Parti’nin aldığı oylar sonrası, büyük bir trend kazandı.  Özellikle CHP’nin güçlü olduğu ilçelerdeki alınan oyda Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarının etkisi olduğu kesin. Kulislerde Türel’in siyasi geleceği ile ilgili 2 senaryo var. Bunlardan ilki TBMM’de çoğunluğu kazanamadığı için Bakan statüsünde Mevlüt Çavuşoğlu’nun atanması hayli zor görülüyor. Bu nedenle de Türel’in daha önce kapatılacağı açıklanan ancak son anda vazgeçilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atanabileceği öngörülüyor. Bu durumda da, başka bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Daha önce Türel’in aday yapılmaması durumunda yerine tüm teşkilatların içine sinen Mustafa Köse’nin aday olabileceği konuşuluyordu. Ancak, Köse’nin de artık meclis aritmetiğinden dolayı milletvekilliğini bırakması zor gibi. Çavuşoğlu’da aday gösterilemeyeceği için, oklar yine Türel’e çevriliyor. Ak Parti hükümetinin yeniden seçilmesi ise Türel’in elini ayrıca rahatlattı. Bundan sonraki dönemde CHP içerisinde çıkması muhtemel iç kavgadan dolayı,  Başkan Menderes Türel’e sert bir muhalefet yapılması da imkansız görünüyor.

Geçen süreçte hayli sıkıntılı bir dönemi atlatan Başkan Menderes Türel’in yeniden yüzü gülüyor. Özellikle tüm muhalefete rağmen Konyaaltı sahilini tamamlayarak hizmete açması ile birlikte, üzerindeki önemli yüklerinden birisinden de kurtulmuş oldu.

İYİ PARTİ FAKTÖRÜ

Şu anda Antalya belediye seçimlerindeki en önemli konulardan birisi de, İYİ Parti faktörü. MHP’nin Antalya’dan aday çıkarıp çıkarmayacağı bilinmiyor. Ancak MHP Türkiye genelinde her ne kadar güçlendiyse de Antalya’da, milliyetçi oyları İYİ Parti’ye kaptırmış gözüküyor.  Bu durumda İYİ Parti’nin çıkaracağı iyi bir aday kendisine seçim kazandırır mı bilinmez ancak, CHP’nin işine yarayacağı ve sağ oyları böleceği kesin gibi. Daha seçimlere çok var gibi gözükse de, yerel seçimler erkene çekilebilir mi, ihtimal. Bekleyip göreceğiz.

BU KADARI YETMEZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaparak Valilere şehit cenazelerinde CHP İl Başkanları’nın protokole alınmamasına yönelik talimat vermiş. Haklı. Ama yetmez. Bence CHP’li üyeler cenazelere alınmasın. Hatta işi daha da ileri götürelim ve bence CHP’li ailelerin çocuklarını askere de almayalım. Bu durumda askere kim mi gidecek, bedelli parasını ödeyeme gücü olmayan diğer partililer.

Esen kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest