TÜREL Mİ? BÖCEK Mİ?

 

Önceki akşam kısa adı KONSİAD olan Konyaaltı Sanayici İş Adamları Derneği’nin davetine katıldım.  Hakemliği ile Antalya’nın yüz akı olan İlhami Kaplan, Menderes Türel ve Muhittin Böcek’i konuk ettiği gecede, en az hakemliği kadar adaletliydi. Her iki belediye başkan adayını da aynı saygı ve aynı mesafede ağırladı.  Türel her zamanki gibi kendinden emin bir şekilde projelerini sıraladı. Genellikle ciddi maliyetleri olan, Antalya’nın çehresini değiştirecek yatırımlar. Hiç kuşku yok ki, en değerlisi de metro. Türel, Antalya’nın altını komple metro yapmak istiyor. Ancak açıkçası film platosu projesini çok da yerinde bulmadım. Çandır yıllardır atıl bir şekilde yatıyor. Türel’in kendi projelerini anlatmasının yanı sıra halk su, halk et, halk süt gibi Böcek’in projelerini küçümsemesi dikkat çekiciydi. Türel sık sık bu seçimlerin genel değil, yerel seçimler olduğunu hatırlattı. Ancak tüm bunlara rağmen, açıkçası Türel inerken, Böcek’in yerinde olmak istemezdim. Böylesine profesyonel bir sunumun ardından çıkıp iş adamlarını ikna etmek hiç de kolay değildi.

TANIMAKTA GÜÇLÜK ÇEKTİM

Ancak hiç de umduğum gibi olmadı. Belli ki bu işe Sayın Böcek çok iyi hazırlanmış. Sayın Böcek’i Menderes Başkan gibi çok uzun yıllardır tanırım. Böcek’in genel olarak siyasi stratejisi diyalog üzerine kuruludur. Kavgadan, polemikten uzak durup genellikle işlerini insanları ikna ederek çözmeye çalışır. Ancak dün Muhittin Böcek’i tanımakta güçlük çektim. Hani bir söz vardır ya, “Vicdanımla, cüzdanım arasında sıkıştım” diye. Sayın Böcek’in durumu tam da böyleydi. Bir yanı sakin ol derken, bir yanı da Türel’e sert eleştiriler yapmak istiyordu. Bu nedenle de zaman zaman tüyoları verip, gerçek açıklamanın 1 Nisan’da olacağının altını çizdi. Projeler arasında bol para harcanacak devasa binalar yok. Genellikle üretime bağlı, tarım ağırlıklı projeler var. Özellikle Türel’in pek beğenmediği belli olan mama projesini, ben çok beğendim. Tarlada kalan son kalite malın değerlendirilmesi amaçlanıyor ki, bu da çiftçinin önemli bir problemi. Böcek, elindeki 1,4 milyon liralık danışmanlık faturasını sallarken, adeta mali disiplinin önemine vurgu yapıyordu. 300 milyon liraya yakın bir para harcanarak yapılan Konyaaltı sahil düzenlemesini anlatırken ise adeta sinirinden ağlayacaktı.

MAZBATA ÇERÇEVESİ

Şimdi halkımız bir seçim yapacak. Türel’de en küçük bir değişiklik yok. Büyük projeleri yapmaya devam edeceğini söylüyor. Muhittin Böcek ise önce mali disiplini sağlayacak, bu arada da halka değen, sosyal projeleri hayata sokacak. Bu arada Fox Tv’de yayınlanan Çalar Saat programına çıktığında tökezleyen Böcek, yeniden durumu toparlamışa benziyor. Benim yorumum ise şu. Eğer Antalya’da Menderes Türel aday gösterilmeseydi, bu günlerde Muhittin Böcek şu anda mazbatasını koyacağı çerçeveyi almış olurdu.  Peki Türel’in alacağı oy seçimi kazanmaya yeter mi, ondan emin değilim. Bekleyelim görelim…

Esen kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: