TURİZM ELÇİSİ ÖĞRENCİLER

TURİZM ELÇİSİ ÖĞRENCİLER
REKLAM ALANI
14.02.2020
308
A+
A-

Eğitim öğretim ve Türkçe öğrenmek için Antalya’yı tercih eden yabancı öğrenciler, aynı zamanda birer turizm elçisi oluyor. Türkçe sevdalısı olan yabancı öğrenciler, gönüllü turizm elçisi oluyor

Eğitim alanında yapılan yatırımların ardından ülkemizde okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin sayısı da her geçen yıl artıyor. Akdeniz Üniversitesi başta olan Akdeniz bölgesindeki diğer üniversite ve özel okullarda eğitim ve öğrenim gören yabancı öğrenciler, önce dilimizi öğreniyor, sonra da turizm elçimiz oluyorlar. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü Öğretim Üyesi ve Doktorasını “Yabancılara Türkçe Öğrenimi” konusunda yapan Dr. Pınar Şimşek, dil öğrenme konusunda yabancı öğrencilerin başarılı olduğunu söyledi.  Şimşek, “Söz sanatında yerli öğrenciler gibi yabancılar, Türkçeyi mükemmel şekilde telaffuz ediyor.  Çok gayretliler. Canla başla çalışıyorlar. Çabuk öğreniyorlar. Zaten dilimiz diller arasında en kolay öğrenilebilen dil. “ dedi.

VİDEO VE FOTOĞRAF ÇEKİYORUZ

Türkçe’nin diğer dillere oranla daha kolay öğrenildiğini söyleyen Veterinerlik okuyan İsmail Tekinov, İktisat ve İşletme Bölümünde eğitim gören Meldat Aşkanov,  Tıp Eğitimi alan Mitad Sefira, Turizm bölümünde eğitim gören Fatıma Söyleka, “Türkiye’yi ve turizmin başkenti olan Antalya’yı çok seviyoruz. Bizler gibi bu kentte binlerce öğrenci var. Hepimiz birer gönüllü turizm elçisiyiz. Kendi ülkemizde de Antalya’yı tanıtıyoruz. Kentle ilgili çektiğimiz video ve fotoğrafları gösteriyoruz. Bazı otellerin broşürlerini de dağıtıyoruz. Burada eğitim görmekten memnunuz. İnşallah okul bitince burada kalıp,  çalışmak isteriz’’ dediler.

DERS VE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, özel Üniversiteler TÖMER’ler ve özel Türkçe kursu veren dernekler ve yabancı öğrenci ve işçi çalıştıran işyerlerinde Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancılara özel bir program çerçeve­sinde ‘’Türkçe’’ dersleri veriliyor. Bu dersler bir öğretim yılında iki dönem olarak düzenleniyor. Kış dönemi Kasım-Aralık-Ocak ve Mart-Nisan-Mayıs olmak üzere iki aşamalı. Yaz dönemi ise Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsıyor. Bazı üniversitelerde Bahar ve Sonbahar döneminde Türkçe eğitim kursu verilir. Ders izlencesinde Türkçe öğretiminin yanı sıra film gösterimi, Türk müziğini tanıtma, kimi turistik ve tarihi yerlere geziler, Türk basını, Türk mutfağı, Türk gelenek ve görenekleri gibi kültür ve sanat etkinlik­lerine de yer veriliyor.

ÖNCE DİL SONRA EĞİTİM

Derslere katılan yabancıların Türkçe öğrenmekteki amaçları oldukça çeşitlilik gösteriyor. Kimi yabancı, özellikle İranlı, Iraklı, Suriyeli, Ürdünlü öğrenciler Türk üniversitelerinden birinde öğrenim yapmak istiyor. Bu öğrenciler için özel olarak yapılan üniversite giriş sına­vında, Türkçe metinleri anlama ve soruları doğru yanıtlama becerisi de aranıyor. Bu yüzden Türk üniversitelerinde okuyacak olan yabancı öğrenciler, genellikle iki, kimi zaman da üç yarıyıl Türkçe dersi görüyor. Yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla hazırlanan ders kitaplarında ekler genellikle dil bilgisel düzenleme içinde anlatılmakta

MOTİVASYON ÖNEMLİ

Genellikle eylem türü sözcüklerden olay, olgu, durum kavramı taşıyan ve bireylerin yabancı dil öğrenme nedenleri, dil motivasyonlarının ortaya çıkması ve sürekliliğini sağlaması bakımından oldukça önemli. Ülkelerin birbiriyle ekonomik, askerî, turistik, siyasî ve kültürel iletişiminin hızlandığı çağımızda yabancı dil bilmek bir ihtiyaç haline gelmiş. Günümüzde Türkçe’de dünyada yabancı dil olarak öğrenilmesi ihtiyaç hissedilen bir dil olma yolunda.

AZERBAYCANLILAR İLK SIRADA

Akdeniz bölgesine eğitim öğrenim ve Türkçe öğrenmek için gelen yabancı öğrenciler arasında ilk sırayı Azerbaycanlılar alıyor. Bunu Bulgaristan, Ürdün, İran, Irak, Suriye, Türkmenistan, Tataristan, Gürcistan, Afganistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Filistin, Kazakistan, Rusya Federasyonu, Yunanistan, Kırgızistan, Özbekistan, ülke öğrencileri takip ediyor.  

TURİZMCİLER MEMNUN

Öte yandan Akdeniz bölgesindeki turizmciler yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenmesi ve eğitim ve öğrenim görmesinin sevindirici olduğunu söylediler. Bu durumdan çok memnun kaldıklarını da ifade eden turizmciler, ilgililerden öğrenci sayısının daha da artmasını istediler. Yabancı öğrenciler kentte döviz girişi de sağlıyor.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.