TURİZM HIZ KESMİYOR

 

Okulların açılmasına sayılı günler kala evlerine geri dönen turistlerin yerine yeni bir profilin ortaya çıkacağını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Otellerimiz başka bir profildeki iç pazar müşterisi için çalışıyor” dedi

Bu yıl üst üste rekor kıran Antalya’da okulların açılması otelleri etkilemedi. Okulların açılması ile geri dönen tatilcilerin yerine, orta yaş grubunun beklediklerini vurgulayan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Okullar açıldığından dolayı çocukları okul çağında olan aileler okul için geri gittiler. Ancak, önümüzdeki hafta başka profildeki misafirleri için fırsat çıkıyor. Çocukları okul çağında olmayan veya okullarını bitirmiş orta yaş üstündeki insanlar içinde tatil için uygun bir zaman. Dolaysıyla da otellerimiz başka bir profildeki iç pazar müşterisi için çalışıyor. Bu bir tek Antalya değil tüm dünya için böyle. Şu anda daha çok orta yaş insanlar seyahat ediyor. Talep açısından bir sıkıntı yok. Yabancı misafir konusunda da bir sorun yok” diye konuştu.

“AVRUPALILAR YOĞUNLUKTA”

Şu anda Antalya’da Avrupalıların yoğunlukta olduğunu kaydeden Başkan Ayık, bu yıl turizmin iyi gittiğini ve gelecek yıllarda, bu yıldan daha güzel bir sezon geçirmek istediklerinin altını çizerek, “Şu anda rakamlara baktığımız zaman ağırlıkta olan misafirlerimiz değişiyor. Antalya’da Avrupalı misafirlerimiz yoğunlukta. Özellikle Almanya ve Orta Avrupa pazarı hareketli. Ortadoğu pazarı Antalya’da biraz daha geriden geliyor. Önümüzdeki yıllarda bu yıla benzer, hatta daha güzel bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz. Tabi siyasal bir sorun çıkmazsa” ifadelerini kullandı.

FESTİVALLER TERCİH SEBEBİ

Antalya’da yapılan festivallerin ve etkinliklerin Antalya için tercih sebebi olduğunu da söyleyen Başkan Ayık, “Yapılan festivaller, şenlikler turizmi olumlu etkiliyor. Bunların hepsi birer ürün çeşitliliği. Dolayısıyla buda buranın verimliliğini artırıyor. Buranın özelliğini güçlendiriyor. Buda gelen misafirler içinde cezbi edici özellik oluyor. Yapılan festivaller şenlikler cazibemizi artırıyor ve tercih sebebi olmamızda etken oluyor” şeklinde konuştu.

FARKLILIK İSTİYORLAR

Otel boyutu zaten hizmet kalitesinde bir sıkıntı yok. Ancak bunu tamamlayacak yerleşim alanları, çevredeki hizmetlerle de birleştirirseniz, belli bir standarda oturtursanız daha çok ilgi odağı oluruz diyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha doğrusu bölgenin ve destinasyonun toplam kalitesini belli bir seviyeye çıkardığınızda o zaman daha fazla tercih edilirsiniz. Bu bir tek Antalya için değil, Türkiye’nin her yeri için geçerli. Çünkü insanlar farklı şeyleri de istiyorlar, farklı ortamlarda bulunmak ve farklı şeylerde yaşamak istiyorlar. Gelen insanlar, yerel insanlarla ortak buluşabilecekleri şeyler istiyorlar. Siz dışardaki yaşam alanlarını uygun hale getirirseniz, yurt dışından gelen misafirlerimizin kendi alıştıkları standartlara yaklaştırırsanız buranın bir ayrıcalığı kalmayacak. Onlar bizim ülkemize farklı deneyimleri yaşamak için geliyorlar. Bunun içinde gastronomi, eğlence merkezleri, bunun içinde her şey var. Tarihi yerlere çok önem veriyorlar. Bunların hepsini bir deneyim olarak değerlendirirler.” YAPRAK ÖZER/ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: