TURİZM UMUTSUZ

TURİZM UMUTSUZ
REKLAM ALANI
09.10.2020
687
A+
A-

MÜJGAN IŞIK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm de gelecek yıl da umut ışığı yok. 550 bin turizm işçisinin işsiz kaldığını belirten Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, “Devletin turizm politikası yapıp, turizmi ayağa kaldırması gerek. Yoksa gelecek yılda bu yıldan farklı olmayacak” dedi

Koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm de gelecek yıl da umut ışığı yok. 550 bin turizm işçisinin işsiz kaldığını belirten Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar 600 bin tane turizm çalışanı var. Ancak 2015 yılından bu yana bu sayı düşmeye başladı. Pandemi döneminde 550 turizm çalışanı işsiz kaldı. Bu sezon sadece 50 bin kişi çalıştı. Bu işsiz kalan turizm çalışanları başka işlere yöneldiler bazıları günü birlik işler yapıyor. Hepsi para kazanmak için uğraşıyorlar ancak hiçbiri kendi işini yapamıyor. Bu böyle devam ederse turizm sektöründe kaliteli çalışan bulamayacak hale geleceğiz. 2021 yılı da bu yıldan çok farklı olmayacak. Farklı bir şey beklemiyor bizi. Çünkü ön görüsü olmayan bir turizm politikamız var. Bir şeylerin elle tutulur olması gerek. Hükümet politikaları yok. Acenteler ve oteller kendi başlarına mücadele veriyor. Önümüzdeki yıl çok güzel olacak demek hayal görmek olur. Kış turizminden de çok umutlu değiliz. Çünkü bunun için kimse elini taşın altına koymuyor. Devletin görünürde bir çabası yok” şeklinde konuştu.

“SORUNLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Turizm sektöründeki işçi sorununun yeni politikalar ile ayağa kaldırılması gerektiğini dile getiren Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, mevsimlik işçilerin borç batağına saplandığını ve durumun kısır bir döngü içerisine girdiğini söyledi. Akduman, “İşçilerin durumunu neden görmezlikten geliyorlar? Niye ısrarla düzeltmek için ellerinden geleni yapmıyorlar? Aslında durumu biliyorlar ve bunu kasten yapıyorlar. Ama bu ülkeye bile bile zarar veriyorlar. İşsizlik oranı hat safhada. Özellikle turizm sezonu bittikten sonra yüzbinlerce kişi işsiz kalıyor. Türkiye bu sıkıntıyı her sezon yaşıyor. Biran önce alarm verilmeli. Artık frene basarak, yeni politikalar ve yeni turizm anlayışıyla Türkiye’yi tekrar ayağa kaldırmak birinci vazifemiz olmalı. Yalnız bu sadece hükümetin değil hepimizin birinci görevi. Bu işçilerin büyük çoğunluğu memleketine dönüyor. Kimisi günü birlik işlerde çalışarak hayatlarını kurtarmaya çalışıyor. Kurtaramayan büyük çoğunluk ise kredi kartlarına dayanarak hayatlarını devam ettiriyor. Fakat sonrasında o borçları ödemek için çabalıyorlar. Yani turizm acınası bir kısır döngü içinde. Turizm aslında kan ağlıyor ama kimse görmek, duymak istemiyor. Kimsenin umurunda da değil. Anca turist rakamlarını yalandan şişirerek insanlara umut dağıtıyorlar. Sezonun ne kadar iyi geçtiğini anlatmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu. 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.