TURİZMDE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

TURİZMDE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
07.04.2021
223
A+
A-

YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER Antalya’da alternatif turizmin öncülerinden olan Olimpos’ta bulunan Kadir´in Ağaç Evleri´nin sahibi Kadir Kaya, turizm sektörünün koronavirüs nedeniyle çok ciddi bir krize girdiğini, sürekli değişen yasaklardan dolayı önlerini göremediklerini söyledi

Alternatif turizm denince ilk akla gelen Antalya Olimpos’ta bulunan Kadir´in Ağaç Evleri´nin sahibi Kadir Kaya, pandemi döneminde turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıları değerlendirdi. Antalya Gündem Gazetesi’ne konuşan Kaya, turizmin koronavirüs nedeniyle çok ciddi bir krize girdiğini ve birçok işletmenin ayakta kalmakta zorlandığını söyledi. Birçok işletmenin sezona geç başladığını ve erken bitirdiğini belirten Kaya, “Bu sezondan ciddi anlamda çok ümitliydik. Ancak bu korona belası bizi tam anlamıyla bitirdi. İşyerleri açık ama müşteri gelmiyor. Kim gelecek? Yurt dışından bir sürü rezervasyonum vardı. Hatta yılbaşı rezervasyonlarımla epey rahatlayacaktım. Onlarda yavaş yavaş iptal ediliyor. Şimdi tek tük İngilizler var. O da yeterli değil. Zaten eleman da çıkaramıyoruz. Hesaplar iyice karıştı. Ne yapacağımız bilemiyoruz. Kısıtlamalar sürekli değişikliğe uğruyor. Ne yapacağımızı şaşırdık aslında.  Normalinde ülkemizde 20 gün tam kapanma olsaydı bazı şeyleri aşardık. Herkes işine bakardı fakat ilerleme az olduğu için netice alınamadı. Şu anda turizmci önünü göremiyor” dedi.

TESİSLER ZARARDA

Bölgedeki tesislerin yüzde yüze yakın zararda olduğunun altını çizen Kaya, “Şimdi tam bizlerin iş yapacağı zamandı. Ama bu yaşananlar nefes almamızı zorlaştırıyor. Herkes artık tedbirini alıp işinin başına geçmek durumunda. Zira açlık artık korkuyu yendi. Tamam hepimiz koronaya karşı önlemlerimizi alalım ama bu işyerleri de para kazanmak zorunda. Hepimiz aşının bulunmasını bekliyoruz ama biz kuş gribi ve domuz gribinde de aynı şeyleri gördük. Tamam aşı gerekli ama insanların bağışıklık sistemleri de güçlü olmalı. Hepimizin umudu en azından mart ya da nisan ayları gibi turizmin hareketlenmesi. Çünkü hiçbirimizin dayanacak gücü kalmadı. Bıçak kemiğe dayandı. Çünkü elektrik bir gün gecikince bir saat sonra hemen ihbar geliyor ve kesiliyor. Sağ olsun birçok kurum, alacağında kartal vereceğinde ise serçe” diye konuştu.

“HERKESİN ÇORBASI KAYNASIN”

Turizmciler olarak devletten beklentilerinin çok açık olduğunu da kaydeden Kaya, “Sıkıntılarımıza günlük çözüm değil, köklü çözüm bulunmalı. Bir sürü işçimiz çalışıyor. Sezonda aldıklarımızı var. Onlarla ilgili kısa çalışma ödeneğinden faydalanamıyoruz. Çıkaramıyoruz da. Ne yapacağız? Bankadan kredi çekip çalışanın maaşını veriyorum. Dolayısıyla biz bu tür sorunlarımız için kalıcı çözüm bekliyoruz. Turizmcilere kredi verdiler cirolarına göre ama kimse ödeyemiyor. Herkes borç içinde yaşıyor ve önünü göremiyor. Bu işten ekmek yiyen arkadaşlarımız var bu yüzden onların da ekmek yemesi gerek. Evin sıcak çorbası kaynasın, hepimiz ekmek yiyelim. Uzun süredir kapalı olan işletmeler var” dedi.

 TURİST SAYISI DÜŞTÜ

Turist sayısında ciddi bir düşüş olduğunu söyleyen Kaya, Azalma var tabii, yurt dışına giriş çıkışlar azaldı. Pandemiden önce gelen turist sayısı daha iyiydi. Bu kış döneminde tırmanıcı ve yürüyüş yapan kitle çok oluyordu Tırmanışta Avrupa’nın en iyi 3. bölgesiyiz ama pandemiden dolayı sayı azaldı, yapacak bir şey yok. İstediğimiz sayıya ulaşamadık. Yabancı turist sayısında yüzde 70 -80 düşüş yaşadık. Kış döneminde özellikle Avrupa’nın soğuk ve karlı olmasından dolayı bizleri tercih ediyorlardı fakat pandemiden dolayı turist sayısında düşüş yaşadık. Bunun yanı sıra destek alamadık. Krediler çektik ancak onları da ödeyemeyen birçok arkadaşımız oldu. Biz destek almadığımız gibi borçlandık. Daha radikal kararla ile bu pandemi döneminin çabuk bitip herkesin işinin başına dönmesini istiyorum. Her gün değişik bir şey mi çıkacak mı diye korkar olduk” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.