TURKİSH LOKUM

Şekerin, nişastayla harmanlanması ve hindistancevizi ile kaplanmasıyla ortaya çıkan lokum, Antalya’ya gelen turistlerin vazgeçilmez tatları arasında yer alıyor

Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar uzanan lokum, turistlerin büyük ilgisini görüyor. Türk lokumu, Antalya’ya gelen turistlerin vazgeçilmez tatları arasında yer alıyor. Lokumun turistlerin büyük ilgi odağı olduğunu belirten esnaf, “Daha önce bu lezzeti tadan turistler, ülkelerine bol bol hediye lokum götürüyor. Ülkemizi ziyaret eden dostlarının tavsiyesiyle lokum tatmaya dükkanımıza gelen turistler de oluyor. Turistler daha çok fıstıklı ve renkli lokumları, Türk müşteriler ise fıstıklı ve beyaz lokumu tercih ediyorlar” diye konuştular.

LOKUMUN TARİHÇESİ

Turistlerin büyük ilgisini gören Türk lokumu, tüm dünyada ‘Turkish Delight’ ismiyle anılıyor. Lokumun tarihçesine baktığımızda Osmanlıca da ‘rahat ul-hulküm’ismiyle 15. yüzyılda doğan lokumun Türkçedeki karşılığı ise ‘boğaz rahatlatan’dır. Sultan 1. Abdülhamit döneminde İstanbul’da Hacı Bekir Efendi, kendi şekerleme dükkanında lokum üretmeye başlamıştır. Hacı Bekir Efendi, işlemeli mendillerin içine koyduğu lokumları güzel kadınlara vererek, lokumun yaygınlaşmasını sağlamıştır.

YAYGINLAŞMASI

  1. Yüzyılda İngiliz bir gezegenin kendi ülkesine lokum götürmesiyle başlamıştır. Ticaret gemileriyle tüm Avrupa’ya yayılan lokum, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi balkan ülkelerinde ve orta doğuda hiç popülaritesinin hiç kaybetmedi.Ünlü ressam Pablo Picasso’nun resim yapmaya başlamadan önce lokum yiyerek, konsantre olduğu o dönemdeki söylentiler arasında yer alıyor. Hatta Winston Churchill ve Napolyon’un fıstıklı lokumu çok sevdikleri de tarihten bugüne geçen notlar arasında yer alıyor.

FAYDASI

Doktorların böbrek hastalarına önerdiği en önemli besin maddesi lokumdur. Vanilyalı ve kakaolu lokum atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Osmanlı döneminde yara ve çıban tedavisinde de lokum ilaç olarak kullanılıyordu.   AYKUT SÜLEK / ANTALYA GÜNDEM HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir