ÜCRETLİYE İSYAN

Ücretli öğretmenler ile ilgili EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Iltar, “Sosyal devlet, üniversiteyi bitirmiş ve öğretmenliğe hak kazanmış kişinin öğretmenlik hakkını vermek zorunda” dedi

Bir türlü raya oturmayan eğitimin içinde öğrenciler kadar öğretmenlerin de ezilmesinin sebebi olarak iktidarın yanlış politikalarını gösteren EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, ücretli öğretmenliğin asla kabul edilmeyeceğini söyledi. Başkan Iltar, “Sosyal devlet üniversiteyi bitirmiş ve öğretmenliğe hak kazanmış kişinin öğretmenlik hakkını vermek zorunda. Bu ücretli öğretmenlik söz konusu bile olmamalıdır. Asgari ücretin bin 603 lira olduğu bir ülkede, ücretli öğretmenlere 800-900 lira veriliyor, üstelikte sosyal güvenceleri yok. Dolaysıyla da 800 liraya çalışan bir öğretmen ne kadar verimli olur bunu düşünmek gerek. Bu öğretmen nasıl eğitim ve öğretime hizmet edecek? Bu öğretmen huzurlu yaşayabilecek mi? Bu iktidarın yanlış politikasından kaynaklanan bir davranış.  Öğretmenlerin emekli olamaması, gençlerin işsiz kalması bunların hepsi iktidarın yanlış politikasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

NEDEN EMEKLİ OLMUYOR?

Emekli olması gerekirken hala çalışan öğretmenlerden de söz eden Başkan ıltar, “Bir öğretmen bu gün neden emekli olmuyor? Bunun sosyal ve ekonomik boyutunu düşünmek gerek. Bu gün emekli olan öğretmenin maaşı yarı yarıya düşüyor. Zaten ülkenin şartlarında çalışan öğretmenlerin hiç biri bu zaman kadar birikim yapamamıştır. Emekli olmasına rağmen emekli olamayan öğretmen, ekonomik sıkıntıdan dolayı emekli olamıyor. İnsanca sürdüreceği bir hayatı olmuyor, düzgün bir ikramiye alamıyor. Dolayıyla emekli olamıyor. Bunun çözümünü biz beş yıldır söylüyoruz. Ek gösterge 3 bin 600 olduğu an 150 bin öğretmen var emekli olmaya hazır olmaya hazır ve 150 bin gencin önü açılacak. Eğer bu ek gösterge gösterilirse, bir sürü sorun çözülecek. Bekleyen ihtiyarlamış dediğimiz öğretmen emekli olacak, insanca yaşayacak. Bu emeklilerin dışında birçok gencimizde iş sahibi olacak” ifadelerini kullandı.

“ÖZELLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR”

İktidarın eğitimi özelleştirmek için okul açmadığını ileri süren EĞİTİM-SEN Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, sözlerine şöyle devam etti:

“İktidar eğitimi özelleştirmeye çalışıyor. Dolaysıyla yeni derslik açmıyor, yeni okul açmıyor. Bunun içinde yeni öğretmen atamıyor. Şu anda boşta 400 bine yakın boş öğretmen var. Öğretmenlerin sorunları ne zaman bitecek. Benim kendi görüşüm ne zaman eğitime önem veren, milli, çağdaş, bilimsel eğitime önem veren bir iktidar gelir ise bu ülkeye o zaman bu ülkede yaşayan öğretmenlerin sorunları bitecek. İktidar 16 yıldır iktidar 6-7 bakan değiştirdi. Eğitim sistemi iyice kötüye gidiyor” YAPRAK ÖZER/ ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: