UTANDIRAN RAKAMLAR

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri de kadın şiddeti ve ölümleri. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetleri ile ilgili dehşet verici rakamları açıkladı. Son 9 yılda bin 928 kadın öldürülürken, 2017 yılında 409, 2018 yılının ilk beş ayında ise 167 kadın öldürüldü

Kadın şiddeti gün geçtikçe artan ve bir türlü çözüm bulunamayan bir sorun. Her yıl onlarca çocuk annesiz, onlarca annede çocuksuz kalıyor. Belki de en büyük sorunların başında kadın cinayetleri geliyor. Kadın cinayetleri ile ilgili Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, çarpıcı rakamlar ortaya koydu. Verilere göre, son 9 yılda 1928 kadın öldürülürken, 2017 yılında 409, 2018 yılının ilk beş ayında ise 167 kadın öldürüldü. Bu verilerin yanı sıra cinayetlerin sebepleri, nasıl işlendiği ve kim tarafından işlendiğinde kan dondurucu.

5 AYDAKİ REZALET  

Verilere göre 2017 yılın rakamlarına göre 2018 yılında artış olduğu görünmekte. Geçtiğimiz yıl ilk beş ayda 81 kadın öldürülürken 2018 yılında ilk beş ayda 167 kadın öldürüldü. 2018’in ilk bey ayına göre cinayet dağılımı şu şekilde:

“Ocak ayında 28 kadın öldürüldü. Şubat ayında 47 kadın öldürüldü. Bu ölümlerin 13 tanesi şüpheli ölüm, 15 tanesi ise tespit edilmedi. Mart ayında 25 kadın öldürülürken, bu ölümlerin 11 tanesi şüpheli ölüm olarak kaldı. Nisan ayında 30, Mayıs ayında ise 37 kadın öldürüldü. Bu 37 ölümün 13’ü şüpheli, 12 tanesi ise ölüm sebebi tespit edilmemiştir”

BAHANELER HEP AYNI

Kadın Ölümlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerinin en çok hangi bahaneler ile işlendiğini de yayınladı. Ölümlerdeki sebeplerin yüzde 35’i şüpheli, yüzde 32’si ise nedeni bilinmemekte. Bunların yanı sıra ölüm bahanesinin başında yüzde 16’sı ekonomik faktörler gelmekte. Kendi hayatını kurmak isteyen veya boşanmak isteyen kadında öldürülüyor. En can alıcı nokta ise bir kadın kocası ile barışmak istiyorsa öldürülüyor.

KİM ÖLDÜRÜYOR

Peki, bu kadınları kim öldürüyor? Kimin kadınları öldürdüğü yönündeki verilerde diğer veriler gibi can acıtıcı. Kadınların yüzde 38’i kim tarafından öldürüldüğü belli değilken, yüzde 27’si evli olduğu erkek tarafından öldürülüyor. Kadınların yüzde 16’sı tanıdık veya akraba, yüzde 11’i oğulları, yüzde 5’i ayrıldığı erkek, yüzde 3’ü de babası tarafından öldürüldü.

HER YAŞTA ÖLÜM

Kadın kaç yaşında olursa olsun öldürülüyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, “36-65 yaş arasındaki kadınların ölme oranları yüzde 41, 66 yaş ve üstü yüzde 24, 25-35 yaş arası yüzde 11, 15-18 yaş yüzde 8, 19-24 yaş arası ise 8. Bunun yanı sıra tespit edilemeyen ise yüzde 5 oranlarında. Ölen kadınlar arkalarında çocuk bırakıyor mu? Sorusuna da cevap veren verilere göre çocuğu olup olmadığı bilinmeyen yüzde 54, çocuğu olan yüzde 38, hamile yüzde 8. Yani anlaşılan bu kadar çocuk annesiz kalmakta.

“GÖREVLERİNİ YAPMIYORLAR”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı bu konuda asla görevini yerine getirmiyor diyen Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Antalya Şube Başkanı Ayla Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığının vermiş olduğu yanlış mesajlar, bazı üniversitelerde verdiği yanlış derslerle kadını sosyal hayattan alarak, evin içine tıkmak adına bir takım söylemler gerçekleştiriyorlar. Bunlar kasıtlı söylemler. Kadına yönelik şiddetteki tutuklamalarda, yargının verdiği tutuklamalar hiçbir zaman caydırıcı değil. Biz dernek olarak bunu çok yakından takip ediyoruz. Şunu gördük iyi halden birçok kişiyi serbest bırakıyorlar. Bu olayda kadına yönelik şiddeti körükleyen bir durum. Adam gidiyor karısını öldürüyor. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı bu konuda asla görevini yerine getirmiyor”

“RADİKAL KARARLAR ALINSIN”

Kadın şiddetine karşı olduklarını dile getire Başkan Yüksel, “Biz kadına şiddet konusunda son derece dertliyiz. Kadını sosyal hayatın içinden çekebilmek için kadınlar aleyhinde ne kadar kötü söylem varsa dile getiriliyor. Böyle sapık ve cani ruhlu bir takım erkeklerde bundan cesaret alarak kadınları öldürüyorlar.  Şiddete karşıyız. Dünyada bu konuda artık en dip ülkeler arasındayız. Biz kadına şiddet konusunda üstümüze düşen görevi yapıyoruz. Ancak bu yeterli değil. Devletin bu konuda radikal kararlar alması gerek” dedi. Konu ile ilgili Antalya Baro Başkanı Polat Bakan’ı aradık ancak bizi Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu sorumlusu Avukat Güler Yılmaz Birol’a yönlendirdi. Fakat Güler Hanım, işi olduğunu konun için konuşamayacağını söyledi. YAPRAK ÖZER/ ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir