UZMANLAR UYARDI AİLELER DİKKAT

REKLAM ALANI
12.02.2020
1.150
A+
A-

Uzmanlar, yüksek ateş, halsizlik ve öksürüğün, gribin en sık görülen belirtileri arasında yer aldığını belirterek, çocukların bu dönemde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin önemine değindi

Memorial Sağlık Grubu Medstar Topçular Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Kerem Yıldız, influenza ve korunma yolları hakkında bilgi verdi. İnfluenza enfeksiyonu geçiren hastaların solunum yollarının bol miktarda virüs içerdiğini aktaran Uz. Dr. Kerem Yıldız, “Bunun sonucunda hastalar, öksürük ya da hapşırma ile büyük damlacıklar şeklinde virüs yayılımına neden olur. Damlacıklar havada asılı kalamadığı için bu yolla bulaşma, yakın temas gerektirir. Havada asılı kalan küçük parçacıklar daha uzak mesafelere gidebilir. Kirlenmiş yüzeylerle temas da bir başka bulaş yoludur. Bir çalışmada, öksürme, hapşırma olmadan nefes alıp vermekle de hastalığın bulaşabileceği gösterilmiştir. İnfluenzanın kuluçka süresi 1 ila 4 gün arasında değişmektedir. Hastaların virüs yaymaya başlaması, belirtilerin görülmesinden 24-48 saat öncesinde olur. Kuluçka süresinin ardından ani ortaya çıkan ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik görülür. Daha sonra öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi solunum yolu şikayetleri de eşlik etmeye başlar” diye konuştu. Yaşlı hastalarda ve küçük çocuklarda belirtilerin genel olarak daha silik olduğunu kaydeden Uz. Dr. Yıldız, “Boğaz ve kas ağrıları ile ateş gibi tipik belirtiler gözlenmezken, iştahsızlık, halsizlik ve güçsüzlük daha belirgindir. Kan tahlilleri genellikle tanıya yardımcı değildir. Burun veya boğazdan alınan sürüntü ile test yapılır. İnfluenza vakaları genellikle 2-5 gün içinde düzelmektedir. Bazı hastalarda öksürük, halsizlik ve yorgunluk belirtileri birkaç hafta devam edebilir. Zatürre özellikle risk faktörü taşıyan kişilerde en sık görülen yan etkiyken, kalp, kas ve merkezi sinir sistemi ile ilgili şikayetler de gözlenebilir” dedi.

RİSKLİ GRUPLARA AŞI YAPILMALI

Grip enfeksiyonundan korunmanın en önemli ve etkili yollarından birinin aşılanma olduğunu aktaran Uz. Dr. Yıldız, “Grip aşısı içeriğindeki bir maddeye karşı alerjisi olmayan herkese uygulanabilir. Grip aşısı griple ilişkili yan etkilerin gelişmesi yüksek riskli kişilere özellikle yapılmalıdır. En öncelikli grup hamileler ve yeni doğum yapanlar, 5 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş kişiler, huzurevleri ve diğer uzun süreli bakım tesislerinde konaklayanlardır. 6 ay – 8 yaş arası çocuklarda ilk kez aşılama yapılıyorsa, en az 1 ay ara ile 2 doz influenza aşısı şeklinde uygulanmalıdır. 9 yaş üzerindeki tüm çocuklar ve 6 ay – 8 yaş arası daha önce aşılanmış olan çocuklar için tek doz aşı yapılması yeterlidir” dedi. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirici bazı önlemlerin, hastalıklara karşı önlem niteliği taşıdığı gibi influenza seyrini de hafifletebildiğini kaydeden Uz. Dr. Yıldız, bu tedbirleri şöyle sıraladı:

“Çocuklara düzenli ve sık el yıkama alışkanlığı kazandırın. Çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmelerine özen gösterin. Salgın zamanlarında çocukları okula gönderirken tedbirli olun. Bol sıvı tüketimini çocuklarda alışkanlık haline getirin. Çocukların uyku düzenine dikkat edin. Sigara içilen ortamda çocukların bulunmasını önleyin. Mevsiminde bol meyve ve sebze tüketimini çocuklarda alışkanlık haline getirin. Çocuklar için vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme programı uygulayın. Çocuğunuzun beslenmesinde yoğurt ve kefir gibi probiyotik ve prebiyotik içerikli gıdalara yer verin. Çocuğunuza eylül ve şubat ayları arasında grip aşısı yaptırın.” (DHA)

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.