VALİ YAZICI’DAN İLK ZİYARET

VALİ YAZICI’DAN İLK ZİYARET
REKLAM ALANI
29.06.2020
336
A+
A-

Vali Ersin Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile Kaş Patara Antik Kentinde incelemede bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva Işık’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını Patara ilan etmesiyle birlikte tarihi antik kentteki restorasyon çalışmaları ivme kazandı. Tarihte ilk demokratik cumhuriyet modelini uygulayan Likya Birliği’nin başkenti olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Patara Türkiye’nin doğal ve tarihi değerlerini bir arada ziyaretçilerinin beğenisine sunan önemli bir merkez.

Korona virüs salgını nedeniyle 2020 Patara Yılı doğrultusunda hedeflenen ziyaretçi sayısına ulaşamayan antik kentte kazı ve restorasyon çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Vali Ersin Yazıcı, Antalya Valisi olarak ilk ziyaretini Kaş Patara Antik Kenti’ne yaptı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile birlikte gerçekleştirilen inceleme ziyaretine İl Jandarma Komutanı Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’da katıldı.

Tarihi antik kentteki, meclis binasını, antik tiyatroyu, sütunlu yolu, tarihi limanı, deniz fenerini, telsiz telgraf istasyonunu ve kazı evini inceleyip Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva Işık’tan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Yardımcısı Alpaslan ve Vali Yazıcı Patara plajını da ziyaret etti.

İşbirliği içinde çalışmalar devam ediyor

İncelemelerin ardından 6000 yıllık tarihin bulunduğu Patara’da olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Vali Yazıcı “Antalya’da göreve başlayalı bir hafta oldu. Merkezden ilk çıkışım burası oldu. Kaş’a Patara’ya geldik. Patara’da yapılan çalışmaları bizzat Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız ile inceleme fırsatım oldu. Tabi burada bakanlığımızın, Antalya Valiliğinin, Akdeniz Üniversitesinin ve diğer kurum ve kuruluşların büyük katkıları olduğunu gördük.6000 yıllık bir tarihi olan bu şehri inşallah biz canlandırıp Türk turizmine, Türk kültürüne kazandırmış olacağız.” dedi.

Yeniden ayağa kaldıracağız

Patara’daki meclis binası, antik tiyatro, Patara Telsiz Telgraf İstasyonu, İmparator Nero Deniz Feneri gibi bir çok yapının antik kentte yaşam bulacağına değinen Vali Yazıcı “Bu yapıtlardan bir kısmının restorasyonu tamamlanmış. İnşallah telgraf binamız ve deniz fenerimiz de restore edilecek. Bir dünya harikası, adeta cennetten bir köşe olan Kaş’ımızı dünyaya Likyalılar vasıtasıyla Patara vasıtasıyla yeniden tanıtmış ve duyurmuş olacağız. Birçok medeniyetin var olduğu ve eşsiz güzelliklerin, denizin bulunduğu bu güzel vatan parçasını yeniden ayağa kaldıracağız.” ifadelerine yer verdi.  

Milyonlarca turist Patara’yı ziyaret edecek

Yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra milyonlarca turistin Patara’yı ziyaret edeceğine inandığını belirten Vali Yazıcı bunu sağlamak adına tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak çok kısa bir süre içerisinde restorasyon çalışmalarını tamamlayıp bir açık hava müzesi olan Patara’yı hak ettiği değere kavuşturmayı hedeflediklerini vurguladı.

Vali Ersin Yazıcı ziyaret esnasında bölgenin yöresel yaşantısına ve kültürüne sahip çıkan Likyalı Yörükler Patara grubunun folklor gösterisini de izledi. HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.