VAY VAY VAY

VAY VAY VAY
REKLAM ALANI
08.08.2019
87
A+
A-

Dün “Bucakpaşa A.Ş.” başlığı ile yayınlanan haberde, Muratpaşa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nde Başkan Turgut Bucak’ın yakınlarının çalıştığı, Kooperatif Müdürü Metin Bucak’ın tanıdıklarının vergi kaydı açtırdığı gün, kredi başvurusunda bulunduğunu belirtmiştik. Bu kişilerden birsinin Metin Bucak’ın eşinin olduğu ortaya çıktı

 

Dün gazetemizde Bucakpaşa A.Ş. başlığı ile yayınlanan haberde Muratpaşa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi’nin kredi notunun düştüğü, borç takip oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı, Kooperatif Müdürü Metin Bucak’ın 3 yakını aynı gün vergi mükellefi olup kefaletten kredi çektiği ve Kooperatif Başkanı Turgut Bucak’ın 2 kızı, bir yeğeni, bir gelini ve bir kardeşinin burada çalıştığı iddialarına yer vermiştik. İddiaya göre Metin Bucak’a yakın oldukları ileri sürülen 3 kişi, aynı gün vergi mükellefi olmuş, 4 Mayıs 2018 tarihinde Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Odası’na kaydolmuş, 7 Mayıs 2018 tarihinde de faaliyet belgesi alarak, kredi başvurusunda bulunmuş ve kredileri çıkmıştı. Bu üç kişiden 2’si olan Y.K. ve S.D.’nin Bucak’a yakın isimler olduğu, 3. kişi olan Rafiye Bucak’ın ise eşi olduğu öğrenildi. Aralarında Metin Bucak’ın eşinin de bulunduğu 3 kişi, kayıtlara göre seyyar satıcılık yapıyor. Kayıtlara göre bu kişilerin iş tanımında, mağaza tezgah Pazar yeri dışında yapılan parekende ticaret (ev ev dolaşarak veya komisyonculuk parekende yapılanlar) deniliyor.

BUCAK’IN EŞİ

İsimler arasında Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Odası eski Başkanı Muratpaşa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Müdürü’nün eşinin de yer alması, “Sahte esnaf” iddialarını da gündeme getirdi. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Odası Başkanı Bülent Kaplan, “Bizim Oda kaydı sırasında bu işi gerçekten yapıp yapmadığı ile ilgili herhangi bir tasarrufumuz yok. Vergi kaydı açıldığında nace kodu veriliyor ve sistem bizim işimizle ilgiliyse otomatik olarak odamıza atıyor. Bizde oda kaydı olan kişilere faaliyet belgesi veriyoruz” dedi.

Bu iddiaların ardından takip oranı arttığı ileri sürülen Muratpaşa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin verdiği krediler ile ilgili inceleme başlatılması bekleniyor. Bu arada, kooperatifte çalışan Bucak ailesinin yakınlarının asgari ücretin hayli üzerinde maaş aldıkları öğrenildi.

ÖZ’DEN İLGİNÇ PAYLAŞIM

Bu arada haberimizin ardından Antalya Semt Pazarcılar Odası ve SS Antalya Pazarcılar ve Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi İsmail Öz, sosyal medya hesabından ilginç bir paylaşımda bulundu. Öz paylaşımında şöyle dedi: “Belgenin sahtesi Nasıl olur? OLUR DA
Esnafın sahtesi Olur mu? Bizim SEYYAR SATICILAR adı altında Ticaret Bakanlığı bir meslek belirlemiş. Bu da pazar takibi ve tezgahlarda satış yapanların dışında EMTİA ALIMI SATIMI YAPAN VERGİ MÜKELLEFİ KİŞİYE seyyar satıcı esnafı deniyor.
BU İKİ TÜRLÜ OLUYOR.
1. Gerçekten seyyar satıcılık vergisi olan, esnaf sicile kaydını yaptıran. Kendisine ait bu iş için ticari aracı olan en önemlisi belli bir süre içerisinde halden ya da herhangi bir toptan yerinden malını alan, faturasını kestiren, önlüğünü takıp bu malı satan, vergisini ödeyen kişiye SEYYAR SATICI ESNAFI DENİR.
BU esnafımız devlete kazanç vergisini yatırmıştır. devletin her türlü imkanından faydalanır.
2. GİDER seyyar satıcı olarak vergisini çıkarır. Sicile kayıt yapar, Ticari aracı yoktur, seyyar satıcılık yapamaz,
Ticari aracı yoktur, halden ya da herhangi bir yerden mal alamaz çünkü o işi yapmıyor,
Ticari aracı yoktur çünkü vergisi de göstermeliktir bu kişi seyyar satıcı esnafı olamaz.
Bu vergi esnaflık için değil. Sadece BİR MAKAMA EL ATMAK ve KENDİNE MENFAAT SAĞLAMAK İÇİNSE. Sadece DEVLETİN KÜÇÜK ESNAFINA DESTEK AMAÇLI VERDİĞİ hazine destekli, KREDİDEN HAKKI OLMADIĞI HALDE FAYDALANMAK İÇİNSE BENCE BU SAHTE ESNAF TANIMINA GİRER,

SAHTE ESNAF OLUR MU bence OLUR.
NASIL SAHTE BELGE OLDUĞU GİBİ ANLAYANA.

NOT: BU İŞLERE AĞA BABALAR BAKMIYOR. DEVLETİN YETKİLİ KURUMLARI, DENETİCİLERİ, SAVCILARI BAKIYOR.”

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.