VE KIYAMET KOPTU

VE KIYAMET KOPTU
REKLAM ALANI
13.01.2020
513
A+
A-

Antalya’da yerel seçimlerin hemen ardından başlayan kriz, Cuma günkü meclis toplantısında zirve yaptı. İYİ Parti’nin Muratpaşa Belediyesi’nin milyarlık yükten kurtulmak için kamu ortaklık payı (KOP) arazilerinin şahıslara verilmek istemesine İYİ Parti ret oyu verdi. Ardından CHP kadrolarından seçilen 3 Meclis Üyesi, CHP’den istifa etti. Kriz tırmandı

Yerel seçimler öncesi CHP ve İYİ Parti, Millet İttifakı kurarak Türkiye genelinde çok büyük bir başarı kazandı. Yıllardır AKP’nin elinde bulunan İstanbul, Ankara Büyükşehir Belediyeleri bile kazanılırken, ittifakın başarılı olduğu iller arasında Antalya’da yerini aldı. Millet ittifakının adayı Muhittin Böcek, Cumhur ittifakının adayı Menderes Türel’i geride bırakarak seçimi kazandı. Ancak ne olduysa, bundan sonra oldu. Başkan Böcek’in İYİ Parti ve CHP kadrolarını belediyeye dahil etmemesi, büyük sıkıntı yarattı. CHP yönetimi bu konuda çok fazla konuşma şansı bulamasa da, İYİ Parti yönetimi sürekli bu durumdan yakındı. Daha önce İYİ Parti eski İl Başkanı Ahmet Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nde muhatap bulamadığını belirterek, “ASAT Genel Müdürü ve bir adet Genel Sekreter Yardımcılığı istiyoruz. Bir partilinin mevlitinde kullanılmak üzere 500 sandalyeyi istemek için Başkan Muhittin Böcek’i arıyoruz. Büyükşehir’de muhatabımız yok. Böyle giderse, meclis üyelerimiz ile bir yaptırım uygularız” demişti.

TEMİZER UYGULADI

İşte Cuma günü yapılan mecliste İl Başkanı Yavuz Temizer tarafından bu yaptırım uygulandı. Bu yaptırımın altında Başkan Muhittin Böcek’in şimdiye kadar CHP ve İYİ Partili yerine Ak Partililerle çalışması yatıyor. Ancak bu oylamada bazı konular kafa karıştırdı. Ümit Uysal’ın istediği son derece net. ‘Kullanılamayan KOP arazilerini çözümsüzlükten kurtaralım ve biz boşu boşuna buraya para vermeyelim. Muratpaşa için harcayacağımız paraları boş yere sorunlu arsalara yatırıyoruz’ diyor. O zamanda ortaya 2 ihtimal çıkıyor. Bunlardan ilki İYİ Partili meclis üyeleri Uysal’ın bu teklifini doğru bulmadı ve bu nedenle de ‘ret’ oyu verdi. Böyleyse mesele yok. Çünkü İYİ Parti’den bu retlerin gerisinin gelmeyeceği, kamu adına inanmadıkları konuda oy vermeyeceklerini gösterir. Ancak durum böyleyse, niçin alelacele İYİ Parti kadrosundan seçilen CHP Konyaaltı Meclis Üyeleri Meryem Gökay, Mustafa Çolak ve Mustafa Taşbaş CHP’den istifa ettiler. İkinci ihtimal ise İYİ Parti gerçekten istediği kadrolar üzerinden Böcek’e güçlerini gösterdiler. O zamanda ortaya şu soru çıkıyor, örneğin niçin borçlanma yetkisine ret vermediler de, Muratpaşa Belediyesi için bu kadar önemli bir konuyu kullandılar ve Ümit Uysal’ı kurban ettiler.

ATAMALAR YAPILACAK MI?

Şimdiye kadar İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediyesi’nde yapılanmasına Başkan Muhittin Böcek izin vermedi. Sadece İYİ Partili Hasan Gökçe EKDAĞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Şirket yönetimine ve belediyeye birkaç İYİ Partili bürokrat atandı. Bundan sonra Böcek’in alacağı tavır merakla bekleniyor. Böcek’in önünde 3 yöntem var. Bunlardan ilki bu ret oyları protesto için değilse, aynı şekilde yönetimini sürdürür. İkinci ihtimal İYİ Parti’nin istediği gibi atamaları yapar ve arayı bulur. Son ihtimal ise reste rest ile karşılık verir, mevcut atadığı İYİ Partililerin de görevine son verir ve mecliste azınlığa düşmeyi kabullenir. Bu durumda belki Ankara, İstanbul’da olduğu gibi canlı yayını daha da yaygınlaştırarak meclis üyelerine halk baskısı yapar.

DİĞER İTTİFAK DA ÇATIRDADI

Bu arada aynı oylamada sürpriz bir şekilde Cumhur ittifakı da çatırdadı. AKP ve İYİ Parti’nin ret oylarına MHP’den CHP ile birlikte evet oyu çıkması, şaşkınlık yarattı. Bu durum ‘Cumhur ittifakının paydaşları da birbirleriyle ters düştü’ şeklinde yorumlandı. Bugün Ümit Uysal basın toplantısı düzenleyerek, konuyu kamuoyu ile paylaşacak. Bu arada AK Parti MKYK Üyesi eski Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, sosyal medya hesabından oylama öncesi AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ı, Uysal’ın aradığını ileri sürdü. Taş’ın da bugün basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

CEM ÇON ANTALYA GÜNDEM

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.