YENİ YIL İÇİN DİLEKLERİM

27.12.2019
385
A+
A-

         Kozmosta yalnız değiliz, buna inanıyorum. Bu denli muazzam büyüklük ve yapı, incir çekirdeği kadar dünyanın eğlencesi olsun diye değildir. En son yapılan keşfe göre iki trilyon galaksiden biri Samanyolu Galaksimiz içinde yer alan yıldızlar, yıldız artıkları, yıldızlar arası gaz, toz ve karanlık madde sistemleri içinde yer alan dünyanın dışında bir yerlerde mutlaka başka hayatlar olmalı. Onlara selam olsun. Bütün evrene huzur içinde yaşamak diliyorum.

         Güneş sisteminin -şimdilik- hayat olduğu bilinen gezegeni 4,51 milyar yıl yaşında olan Dünyada yaşayan 7,7 milyar insan için savaşsız, sömürüsüz ve açlıktan kimsenin ölmediği bir yıl diliyorum.

         Nazım’ın tarif ettiği “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” cennet ülkem Türkiye için çocukların, kadınların, engellilerin, kimsesiz yaşlıların, sokakta yaşamak zorunda kalan evsizlerin, LGBT’lerin insan haklarının ihlal edilmediği bir yıl diliyorum.

         İnsanlar arasında renk, dil, din, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim konularında ayrımcılığın yapılmadığı; toplumsal cinsiyet temelli kadına dair şiddetin olmadığı; kadın cinayetlerinin işlenmediği, kadın erkek eşitliği uçurumunun kapandığı bir yıl diliyorum.

         Dünyanın patronları istediği için çıkarılan savaşlar sonucu kendi vatanını terk etmek zorunda bırakılan göçmenler, mülteciler ve savaştan etkilenen grupların insan onuruna yaraşır şartlarda yaşamalarını ve bir an önce kendi vatanlarına dönmelerini diliyorum.

         Engelli dostlarım için erişilebilir bir hayatın kurgulandığı, yaşamalarının önündeki bütün engellerin kaldırıldığı, kendileri için sunulan hizmetlerin lütuf değil insan haklarının bir gereği olduğu bilincinin oturduğu bir yıl diliyorum.

         Bu dünya bizim, kirletmeyelim. Doğanın, çevrenin, yeşilin, denizlerin, göllerin, ırmakların, nehirlerin rant uğruna katledilmediği, tahrip edilmediği, iki gram altın için dağların dinamitlenmediği, betonlaşmanın, taşlaşmanın çağdaşlık ile eş değer olmadığının anlaşıldığı bir yıl diliyorum.

         Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi dünyanın en güzel kenti, Olimposlu tanrılar kenti Antalya’nın doğal ve tarihi güzelliklerinin insan eliyle bozulmadığı, kentlilik bilinci ile hemşerilerinin kentin ruhuna sahip çıkarak kent hakkı ve hukukunun çiğnenmediği bir yıl diliyorum.

         İçinde yaşadığım kentin güzide ilçesi Muratpaşa’lı sakinlerin mutlulukla gülümsediği, tüm eş, dost, akraba, arkadaş, tanıdıklarıma sağlık, mutluluk ve başarılı bir yıl diliyorum.

         Yeni bir yıla girmenin heyecanı içindeyim. Geçen yıldan alışkanlıkla yapamayacağım şeylerin kararını almak değil, tutamayacağım şeylerin sözünü vermek değil, 2020 yılında kendim için, kendime ve sevdiklerime daha fazla vakit ayırabileceğim bir yıl diliyorum.

         Bir parçası olmaktan memnuniyet duyduğum “evren ailem” yeni yılımız kutlu olsun.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.