YEREL SEÇİM SON ANKET SONUÇLARI

 

 

Hani büyüklerimizin bir sözü var ya, ‘’Kasap düşmüş et derdine, koyun düşmüş can derdine’ diye. Maalesef 2019 seçimleri tüm olumsuzluklara rağmen halkın ağır şartlar altında yaşamaya çalışmasına rağmen yerel seçim muhabbeti ön sıraya oturuyor.

Kimin umurunda soğan 5 lira…

Kimin umurunda elektriğe ödenen paralar…

Kimin umurunda ayda 15 kilo et yiyip yemediğimiz…

Varsa yoksa kim aday ve seçimi kim kazanacak…

Belki de bu seçim ülkenin kaderini belirlemede önemli rol oynayacak. Bu nedenle halkımızın gözü kulağı ve tüm dikkati bu seçimlerde. Bu nedenle önemli.

İşte bu nedenle bağımsız, tarafsız, yapılan anket çalışmaları, konuşulanları ve anket sonuçlarını sizlere sunuyorum.

Henüz siyasi partilerin tüm adayları belirlenmeden, son günlerde birçok Sivil toplum kuruluşu, şirketler ve partiler durmadan yoğun bir şekilde anket çalışması içine girdiler.

Siyasi partiler kendi yaptıkları anketlerde aldıkları sonuçları abartılı olarak kamuoyuna sunarak popülasyon sağlamaya çalışırken STK ise merakla gelen sonuçları değerlendiriyorlar. Şirketler ise kendilerini halkın nabzını öğrenmeye çalışıyorlar.

Bilindiği gibi son günlerde ekonomide yaşanan zam depremi liranın değer kaybı gibi bir çok faktörlerden dolayı AKP durmadan trend düşüşü göstermekte. CHP’de ise adayın belirlenmemesi, parti içi muhalefetin olumsuzluğu tabanı rahatsız etmesi,  Ulusal seçimde yaşanan travma, hayal kırıklığı seçmende olumsuz etki devam ediyor.

MHP’nin kendi seçmenine AKP’ye kayıtsız şartsız oy verin çağrısı ise parti tabanını kızdırmış durumda. Kendi inanmış, bedel ödemiş, inançlı adayı dururken AKP’ye kayıtsız şartsız oy vermeyi içine sindiremiyor.

HDP ise henüz aday çıkarabilmenin bilincinde değil. Bu gücü kendinde bulamadığına inandığı için güçlü bir aday ismi hiç geçmiyor ve sessizliğini koruyor.

Gelelim adaylara…

AKP’nin adayı Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı gibi mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel…

Aşağıda oy oranlarını açıklayacağım ama Türel partisinin çok çok önünde bir oy oranına sahip.

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı henüz açıklanmadı ama İYİ Parti ve CHP ortak aday çıkarmaya çalışacak. Adı geçen aday ise Antalya iyi parti milletvekili eski büyükşehir belediye Başkanı Hasan Subaşı…

Sessizliğini koruyor…

Bence buradaki kilit parti HDP aday çıkarmayacak ve oylar CHP ve AKP arasında gidip gelecek.

Şimdi partilerin aldıkları oy oranlarına bakalım.

AKP:  YÜZDE 32 CHP: YÜZDE 33 İYİ PARTİ: YÜZDE 20 MHP: YÜZDE 7 HDP: YÜZDE 6 KARARSIZLAR İSE YÜZDE 2

Tabi ki bu tablo belirlenen adaylarla birlikte değişecektir…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: