Zaman ve Mekân…

 

Her yıl değişik olması istenilen ve planlanan zamanlar vardır. Yeni mekânlar oluşur, yeni zamanlar içinde ve takvim hızla ilerler.

Şimdiki yeni zamanlar için ciddi hummalı bir çalışma dönemi başladı. Geçen haftanın önemi hızla tükendi. Önümüzdeki yeni zaman ilk üç ay ve sonrası yani kısaca Mart kapıdan baktıracak ve kazma kürek yaktıracak dönemler zamanı geliyor.

Eski zamanlar özlemi, hiçbir zaman değerini kaybetmeyecek gibi neden kaybetsin ki, bu düşünce toplumunda önce eskitmek sonra da onu güzelce yâd etmek oldukça popüler bir kültür oldu. Eskilere özlem her geçen gün artı, sanki zamanında o anların kıymeti hiç anlanmamış ya da hiçbir kişi tarafından söylenmemiş, olsun şimdilerde bu da moda olduğu için bunu da kabul ettik gitti.

Şimdiki zaman çok geriden gelir gibi şimdiki zamanın gençliğini beğenmiyoruz ya sanki o gençlere başka birileri eşlik ediyor. Kim ne zaman dinlendi. Kimin hangi gençliğin düşüncesi itina ile kabul edildi. Onlar da sanırım böylesi zamanlarda kendilerine göre bir mekân anlayışı sıralarını korumaya çalışıyorlar. Gerçi onlar için de şimdiki zaman ve gelecek bir zaman sonra biz de olduğu gibi geçmiş zaman olacak…

Şimdilerde hiç olmadığı kadar kapım çalınıyor. Hiç tanımadığım belki de bir kez daha göremeyeceğim insanlar ziyaretime geliyorlar. Bende ki mutluluğu tahmin bile edemezsiniz. Bu kadar sevildiğimi bu kadar popüler olduğumu hiç düşünmemiştim. Bu sevgi beni nereye kadar götürür bilemiyorum. İnsana ayrı bir güç veriyor. Ama bu güç çok kısa sürdü bunu da paylaşmak isterim. Sebebi oldukça basitti, bana değer verildiği düşüncesini yeni yeni kabulleniyordum ki, benim ziyaretime gelen kişiler benden sonra bütün komşularımı da ziyaret ettiler. Bütün dünyam yerle yeksan oldu. Zaman ve mekân bir anda değişti. Kişisel çıkar uğruna yapılan her bir yaklaşım için bütün güven duygularını yok etti. Kısaca önümüzdeki planlanan koltuk hayalleri için kısa kısa sevgi göstergeleri ve ilgi odakları olarak beni ve diğer komşularımı ziyaret ediyorlardı. Asıl önemli olan da şu onlar için zamanın farklı işliyor olması çünkü öyle saatlerde geliyorlardı ki gece diye adlandırılan akşamın son zamanlarında bile ısrarla kendilerini dinlemem için kapımın çalınması ve düşüncesizliğin zirve yaptığı zamanlar olarak benim hatıralarıma işlendi.

Fakat istikrar her işte olduğu gibi önemli bir erdem olduğu için şimdiden beni ve diğer komşularımı ziyarete gelen bütün bu dost görünümlü koltuk sevdalılarına teşekkür ediyorum. Sahte de olsa bu yakın ilgileri ve vermiş oldukları sözler, vaatler ve koydukları hedefler oldukça ilgi çekici tabi ki bir de inandırıcı olmaları gerekli ama olsun, onlar kendilerine verilmiş görevi yerine getirmiş olmanın huzuru içinde oldukları için mutluyum. Onlara bu huzuru yaşatmış olmak beni de mutlu etti.

Şimdi sıra sanırım bizde, zamanı geldiğinde o mekânda bana verilen seçim hakkımı inandırıcılığını doğru kullanmış bir koltuk sevdalısına verilecek bir gelecek olacak sanırım.

Zaman ve mekân her an değişebilir. Kıymetli zamanınızı iyi değerlendirin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: