ADALETE AÇIZ

ADALETE AÇIZ
12.10.2020
7.002
A+
A-

YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER Türkiye’de günlük ortalama 5 kadın cinayette kurban olurken, son 9 ayda 225 kadın hayatını kaybetti. Yapılan iyi hal indirimi ile adaletin yerini bulamadığını söyleyen Kadının Sesi Derneği Başkanı İnayet Yücetaş, “Biz kadınlar adalete açız. Yasalar bir kadını korumada aciz kalmamalı” dedi

Her gün onlarca kadın erkek cinayetinin kurbanı oluyor. Her gün çocuklar annesiz, anneler çocuksuz kalırken, 9 ayda 225 kadın erkek cinayetine kurban oldu. Türkiye’de günlük ortalama 5 kadın öldürülürken, yapılan iyi hal indirimleri, şiddet uygulayan erkeklerin serbest bırakılması isyan ettirdi. Kadınların adalete aç olduğunu söyleyen Kadının Sesi Derneği Başkanı İnayet Yücetaş, “Eziyet çekerek kasten öldürme suçundan cezalandırılan sanığa iyi hal indirimi uygulanmasının yasalara aykırı olduğunu düşünüyorum. Yasalar bir kadını korumada aciz kalmamalı. Bu memleketin kadınları olarak, anneleri olarak, kızları olarak bir araya geldik. Kadınların sorunları yerine, hayata dair güzel şeylerden bahsetmeyi çok isterdik. Fakat yapamıyoruz. İmzalanan uluslararası sözleşmelere, yapılan yasal düzenlemelere rağmen ülkemizde ve dünyada, kadın için” onurlu yaşam şartlarının” oluştuğunu söyleyemeyiz. Tam aksine kadın, vahşi kapitalist ekonominin, adaletsiz çalışma şartlarına mahkum olmaktadır. Sigortasız, sosyal hakları olmadan, düşük ücretlere çalıştırılmaktadır. En doğal hakkı olan “annelik” hakkını ertelemekte, varsa, evladına hasret kalmaktadır. Medya ve reklam dünyasında” cinsel bir meta” olarak kullanılarak “istismarın” en acımasızını yaşamaktadır.  Çeşitli ailesel ve çevresel nedenlerle, eğitim ve sağlık hizmetlerinden, hak ettiği gibi yararlanamamaktadır. Töre cinayetleri, çocuk yaşta, zorla yapılan evlilikler, ülkemizin en derin yaralarıdır. Siyasal, hukuksal, sosyal düzenlemelere rağmen, şiddet her geçen gün artarak binlerce can almıştır.  “Evlatlarımız” için, “memleketimiz” için, “umutları tekrar yeşertebilmek”, “insanca onurlu yaşayabilmek” davamızın peşindeyiz” şeklinde konuştu.

“BARIŞI MAYALAYABİLİRİZ”

Sorunların çözülmesi gerektiğini söyleyen Başkan Yücetaş, “Kadının, aile ve toplumsal hayattaki yerine ait zihniyetin, Kadına yönelik bakış açısının, inancımızın ve medeniyetimizin bildirdiği referanslar çerçevesinde değişmesinde görüyoruz. Eşitlik kavramının uygulaması kadının mağduriyetini giderememiş, adalet tesis edilememiştir. Toplumsal huzur ve mutluluk ancak, adalet ile gerçekleşir. Hak ve adalete dayalı yeni bir dünyanın kurulumunu keyfiyet değil, zaruret görüyoruz. Bugün, bizlere düşen görev, bu hassasiyeti gösteren bütün kardeşlerimizle bir araya gelmektir. Biz bunu yapabiliriz… Bu ülkenin, özlediği gibi kucaklaşabiliriz. Tüm farklılıklarımıza rağmen ellerimizi tutabiliriz. Yarınlarımız için önyargılarımızı bir kenara bırakabiliriz. Kadınlar olarak önce biz, huzur ve barışı mayalayabiliriz” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.