Antalya’da düzenlenen Dünya Mental Aritmetik Hafıza Olimpiyatları’na Abhazya’dan gelerek katılan ve Dünya 3’ncüsü olan çocuklar kupalarıyla birlikte Antalya Abhaz Kültür Derneği’nin de misafiri oldu. Başarılı çocuklar plaketle de ödüllendirildi. Abhazya’nın Pisunda şehrinde yaşayan Sofiya Şulumba(7), Sofiya Gintspa (6), Esnat Kuaratskheliya (6) öğretmenleri Elina Ağırba ve anneleri ile birlikte ‘Dünya Mental Aritmetik Hafıza Olimpiyatları’na katılmak üzere Antalya’ya geldi. İki gün süren olimpiyatlarda 18 farklı ülkeden 400 öğrenci yarıştı. Olimpiyatlarda ülkeleri Abhazya’yı temsil eden Sofiya Şulumba, Sofiya Gintspa, Esnat Kuaratskheliya farklı kategorilerde zihinlerini zorlayarak yarıştı. Çocuklar, Dünya 3’ncülüğünü elde etti. Abhaz çocuklarının başarısı Antalya’da yaşayan Abhazları da sevince boğdu.

ABHAZ DERNEĞİ MİSAFİR ETTİ

Başarılı çocuklar, öğretmen ve anneleri ile birlikte Antalya Abhaz Kültür Derneği’nin misafiri oldu. Çocuklar ile aileleri Antalya’nın tarihi ören yerleri, büyüleyen doğal güzellikleri, çarşısı gezdirildi.

TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ

Antalya Abhaz Kültür Derneği’ndeki törende önce Abhazya’nın geleneksel halk dansları sergilendi, ardından da çocuklara dernek başkanı Şamil Gümüş Mahairiya, yönetim kurulu üyeleri teşekkür plaketi verip başarılarını kutladı. Dernek yöneticileri, öğretmen ve annelere de çiçek sunup, “Çocuklarımızla gurur duyduk” dediler. Dernek Başkanı Şamil Gümüş Mahariya, “Karadeniz’in kuzeyinden Akdeniz’in güneyine gelip olimpiyatlara katılan soydaşlarımızın çocuklarının başarısıyla gurur duyduk, onurlandık. Antalya’da ağırlamanın, kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamanın da mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Yusuf DEMİR/ DHA