Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

AHMET HAMDİ TANPINAR ANTALYA’DA ANILACAK

Ünlü Türk edebiyatçısı Ahmet Hamdi Tanpınar Antalya’da anılacak. Prof. Dr. Abdullah Kök moderatörlüğünde ünlü hocalar Tanpınar’ı anlatacaklar.

Ünlü Türk edebiyatçısı Ahmet

Ünlü Türk edebiyatçısı Ahmet Hamdi Tanpınar Antalya’da anılacak. Prof. Dr. Abdullah Kök moderatörlüğünde ünlü hocalar Tanpınar’ı anlatacaklar.

Ünlü Türk edebiyatçısı Ahmet Hamdi Tanpınar Antalya’da anılacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi organizasyonu “Büyük Türk Edebiyatçısı Ahmet Hamdi Tanpınar’ı anmak ve vatandaşlarımıza tanıtmak için ‘Yolu Antalya’dan geçen yazar ve şairler’ konulu panel düzenliyoruz” şeklinde duyurdu. 17 Kasım 2023 günü düzenlenecek olan panel Prof. Dr. Abdullah Kök moderatörlüğünde gerçekleşecek. Panele Prof. Dr. Salim Canoğlu, Prof. Dr. Yunus Balcı ve Prof. Dr. Oğuzhan Karaburgu konuşması olarak katılacak. Bülent Ecevit Kongre Salonu’ndaki panel, saat 14.00’de gerçekleşecek.

belediye Small AHMET HAMDİ TANPINAR ANTALYA'DA ANILACAK
AHMET HAMDİ TANPINAR ANTALYA'DA ANILACAK 1

AHMET HAMDİ TANPINAR KİMDİR?

Ahmet Hamdi Tanpınar hayatı ve eserleri edebi kişiliğiyle beraber bireylere Türk Dili Ve Edebiyatı alanında öğretilmiştir. Günümüzde de Ahmet Hamdi Tanpınar eserleri hala okunmakta ve popülerliğini korumaktadır. 23 Haziran 1901’de doğan Tanpınar, 24 Ocak 1962 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Ahmet Hamdi edebi kişiliğinde edebiyat profesörlüğüne kadar yükselmiştir. Sanatçının roman, öykü, dememe, şiir, inceleme alanlarında birçok eseri bulunmaktadır.

Özellikle şiirlerinde hece ölçüsü kullanmıştır. Yaşadığı dönem serbest şiirin moda olduğu bir dönemdir. Hece ölçüsü kullanarak yeni bir akım getirmiştir. Daha sonra ise kendisi serbest ölçüde de eserler vermiştir. Tanpınar’ın en ünlü şiirleri Bursa’da Zaman, Annem İçin, Başımızın Üstünde Bir Bulut, Bütün Yaz, Hatırlama, Mavi Maviydi Gökyüzü, Sabah, Yağmur, Selam Olsun, Ne İçindeyim Zamanın, Günlerimiz sayılabilir.
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın romanları ise Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Mahur Beste, Sahnenin Dışındakiler, Suat’ın Mektubu, Aydaki Kadın.

YUNUS DEMİR antalyaningundemi.com