Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler
WhatsApp
Sosyal Medya

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK 

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü, nesli tükenmekte olan balıkları kurtarmak için çalışma başlattı.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma

Nesli tehlike altında olan deniz canlılarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için Balıkçılık Su Ürünler Genel Müdürlüğü, bir komisyon kurdu. Komisyon Türk kara sularında, göllerde ve akarsularda yaşayan ve nesli tehlike altında olan türleri belirleyip, bunların korunması için görev alacak. Komisyonun ilk toplantısı, Antalya’da bugün gerçekleşecek.

AKDENIZ UNIVERSITESI BALIKLARI KURTARACAK 5 Medium AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK 
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK  1

Hem istilacı balon ve aslan balıkları hem de kentin nesli tehlike altında olan yerli türleri komisyonca detaylı incelenecek.

AKDENIZ UNIVERSITESI BALIKLARI KURTARACAK 2 Medium AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK 
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK  2

‘BU ÖZELLİK SADECE BU BALIKLARA ÖZGÜ’

Türkiye genelinde 180 balık türünün olduğunu söyleyen Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, “Ekonomik değeri olmayan balıklar olarak düşünülebilir ama bizim bunları gelecek nesillere aktarmamız lazım” dedi. Her bir balığın farklı özelliği olduğunu, çevreye de o özellikleri ile fayda sağladığını anlatan Erkan, “Boğaçayı’nda küçük bir su birikintisi kalsa ve sadece erkek bireyler olsa içinde, bir süre sonra bir kısmı dişi bireye dönüşüyor. Bu özellik sadece bu balıklara özgü. 20-30 yıl sonra bu balıkların insanların hangi derdine çare olacağını bilemeyiz” dedi.

AKDENIZ UNIVERSITESI BALIKLARI KURTARACAK 3 Medium AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK 
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK  3

‘İSTİLACI TÜRLERE DE KOMİSYON ÇALIŞACAK’

Gen bankası gibi çalıştıklarını ve balıkların gelecek nesillere aktarılmasını amaçladıklarını belirten Erkan, sadece denizlerde değil; göller ve akarsuları da içine alacak geniş bir çalışma olduğunu söyledi.

AKDENIZ UNIVERSITESI BALIKLARI KURTARACAK 4 Medium AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK 
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ BALIKLARI KURTARACAK  4

Tehlike altındaki türleri üretmeye başladıklarını da kaydeden Erkan, “Antalya’daki nesli tehlike altında olan türleri üretmeyi başardık. Şu anda yavrularımız var. Yaşadıkları sulara bırakıyoruz. İstilacı türlere de komisyon çalışacak ve ekonomiye kazandırılması yönünde neler yapılacağına bakacak” dedi. Erkan, çalışma sonunda komisyonun bir bildirge yayımlayacağını, uluslararası platformlar ve bilim insanlarıyla sonucun paylaşılacağını sözlerine ekledi. ALPARSLAN ÇINAR/DHA